Nowy lek na alzheimera spowalnia postęp choroby i łagodzi jej objawy. Czy nastąpi przełom w leczeniu? Kiedy Lecanemab będzie dostępny?

Monika Góralska
Choroba Alzheimera negatywnie wpływa nie tylko na chorego, ale też na jego otoczenie i najbliższych.
Choroba Alzheimera negatywnie wpływa nie tylko na chorego, ale też na jego otoczenie i najbliższych. fizkes/123rf.com
Choroba Alzheimera jest nieuleczalna i prowadzi do nieodwracalnego niszczenia komórek nerwowych w mózgu. Obecne leczenie polega głównie na łagodzeniu objawów. Dlatego nowy lek o nazwie Lecanemab, który okazuje się skutecznie spowalniać spadek funkcji poznawczych u pacjentów z wczesnymi objawami choroby, daje duże nadzieje na skuteczne leczenie. Producent zapowiada, że będzie on dostępny na rynku już w przyszłym roku. Czy okaże się przełomowym środkiem, który powstrzyma rozwój choroby? Zobacz, jak działa lek na chorobę Alzheimera.

Spis treści

Nowy lek może spowolnić postęp choroby Alzheimera

Eksperymentalny lek na alzheimera o nazwie Lecanemab spowolnił w badaniach spadek funkcji poznawczych u pacjentów we wczesnych stadiach choroby. Takie optymistyczne wnioski płyną z wyników 3. fazy badań klinicznych leku Lecanemab, ogłoszonych przez amerykańską firmę biotechnologiczną Biogen i japoński koncern farmaceutyczny Eisai.

Choroba Alzheimera według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyka już 55 milionów osób na całym świecie, a ponad 350 tys. osób w Polsce. Jest to najczęstszy rodzaj otępienia (demencji), spowodowany postępującym i nieodwracalnym uszkodzeniem komórek nerwowych w mózgu.

Alzheimer jest chorobą nieuleczalną, charakteryzującą się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych, które prowadzą do całkowitej utraty samodzielności w sferze fizycznej i intelektualnej. Przyczyny choroby nie są do końca poznane, a leczenie polega głównie na spowolnieniu i łagodzeniu objawów takich jak stany lękowe, depresja, psychozy, nadmierne pobudzenie psychoruchowe, zaburzenia snu.

Przeczytaj: Nietypowe objawy demencji. Te zaburzenia mogą pojawić się już w średnim wieku i świadczą o rozwoju choroby Alzheimera

W wyniku choroby w mózgu powstają złogi białkowe, tzw. płytki beta-amyloidowe, które zawierają białka tau. U osób z wczesnymi i łagodnymi objawami choroby widoczny jest podwyższony poziom tych białek. Lek Lecanemab spowalnia postęp choroby poprzez rozpuszczanie złogów i zapobiega spadkowi funkcji poznawczych u chorych.

Ogólnoświatowe stowarzyszenia Alzheimera (Alzheimer’s Association) z entuzjazmem przyjęło te doniesienia w oświadczeniu wydanym tuż po ogłoszeniu przez Biogen wyników badania leku Lecanemab:

Dla osób w najwcześniejszych stadiach choroby Alzheimera to leczenie może zmienić przebieg choroby w klinicznie znaczący sposób. Wyniki te wskazują, że Lecanemab może dawać ludziom więcej czasu zachowanie pełnych lub prawie pełnych zdolności do uczestniczenia w codziennym życiu, niezależności oraz podejmowania przyszłych decyzji dotyczących opieki zdrowotnej.

Jak działa nowy lek na alzheimera Lecanemab?

Lecanemab jest przeciwciałem monoklonalnym, które zakłóca tworzenie płytki beta-amyloidowej, charakterystycznej dla choroby Alzheimera. Środek został stworzony do leczenia łagodnych zaburzeń poznawczych spowodowanych chorobą Alzheimera. W poprzednich fazach badania wykazano, że Lecanemab zmniejsza obciążenie amyloidem mózgu pacjentów z objawową chorobą Alzheimera.

W badaniu wzięło udział 1795 pacjentów z Japonii, Stanów Zjednoczonych, Europy i Chin z wczesnymi objawami choroby Alzheimera i podwyższonym poziomem płytki amyloidowej w mózgu. Uczestników losowo przypisano do grup otrzymujących lek Lecanemab i placebo. Terapia trwała 18 miesięcy, a pacjenci otrzymywali lek we wlewach dożylnych co 2 tygodnie.

Spadek funkcji poznawczych mierzono za pomocą Skali Klinicznej Oceny Stopnia Otępienia (CDR), która skupia się na sześciu obszarach:

  • pamięć,
  • orientacja,
  • ocena i rozwiązywanie problemów,
  • sprawy społeczne,
  • dom i hobby,
  • opieka osobista.

Zobacz także: Alzheimer jest chorobą autoimmunologiczną. Nieustalona dotąd przyczyna rozwoju schorzenia została potwierdzona w nowych badaniach naukowych

Wykazano, że Lecanemab zmniejsza tempo pogarszania się funkcji poznawczych poprzez obniżenie poziomu amyloidu w mózgu. U osób stosujących lek spowolnił on postęp choroby o 27 proc. w porównaniu z grupą osób przyjmujących placebo.

– Choroba Alzheimera stanowi nie tylko wielkie wyzwanie dla pacjentów i ich rodzin, ale także negatywnie wpływa na społeczeństwo, w tym zmniejszoną produktywność, zwiększone koszty społeczne i lęk związany z chorobą. Wierzymy, że pomoc w złagodzeniu tych obciążeń pozytywnie wpłynie na całe społeczeństwo – powiedział Haruo Naito, dyrektor generalny Eisai.

Skutki uboczne przyjmowania leku na chorobę Alzheimera

Podczas przyjmowania leku u pacjentów pojawiły się takie skutki uboczne, jak obrzęk mózgu, który zaobserwowano u 12,5 proc. osób otrzymujących Lecanemab, w porównaniu z 1,7 proc. w grupie placebo. Większość osób nie odczuwała jednak żadnych objawów z tym związanych. Tylko u 2,8 proc. pacjentów przyjmujący Lecanemab wystąpiły objawy obrzęku mózgu, takie jak ból głowy, splątanie, zawroty głowy, zaburzenia widzenia i nudności.

Natomiast u 17 proc. uczestników leczonych Lecanemabem wystąpiły mikrokrwotoki w lub na powierzchni mózgu w porównaniu z 8,7 proc. osób w grupie placebo. Jednak tylko u 0,7 proc. uczestników były one odczuwalne, w porównaniu z 0,2 proc. w grupie placebo.

Kiedy Lecanemab będzie dostępny?

Firmy Biogen i Eisai już w lipcu 2022 r. złożyły wniosek do Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) o zatwierdzenie leku w trybie przyspieszonym. FDA ma podjąć decyzję na początku stycznia 2023 r. W Stanach Zjednoczonych lek prawdopodobnie będzie refundowany.

Wsparcie dla osób starszych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia