Lek na alzheimera w zasięgu ręki! Naukowcy odkryli terapię znanymi od lat lekami, które mogą zahamować rozwój choroby Alzheimera

Monika Góralska
Nowe badania naukowe sugerują, że połączenie działania dwóch znanych od lat i dostępnych w aptekach leków: gemfibrozylu i kwasu retinowego, może okazać się skuteczną terapią zapobiegającą rozwojowi choroby Alzheimera.
Nowe badania naukowe sugerują, że połączenie działania dwóch znanych od lat i dostępnych w aptekach leków: gemfibrozylu i kwasu retinowego, może okazać się skuteczną terapią zapobiegającą rozwojowi choroby Alzheimera. lighthunter/123rf.com
Połączenie dwóch znanych od dziesiątek lat leków może okazać się skuteczną terapią choroby Alzheimera. Naukowcy z Rush University Medical Center w Chicago odkryli, że połączenie w jednej kombinacji leków, z których jeden stosowany jest m.in. w leczeniu trądziku, a drugi obniża poziom cholesterolu we krwi, może zahamować rozwój alzheimera. Być może lek na tę nieuleczalną i śmiertelną chorobę Alzheimera leżał na aptecznych półkach od lat!

Spis treści

Choroba Alzheimera obecnie jest piątą najczęstszą przyczyną śmierci na całym świecie, a liczba osób nią dotkniętych stale rośnie. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) obecnie około 55 milionów ludzi na całym świecie choruje na alzheimera, a do 2050 roku liczba ta może sięgnąć nawet 150 milionów. Dlatego badacze na całym świecie poszukują leku, który zapobiegałby rozwojowi choroby.

Naukowcy z Rush University Medical Center w Chicago przebadali dwa znane od lat leki: gemfibrozyl i kwas retinowy. Gemfibrozyl to obecnie niezbyt często stosowany lek obniżający poziom cholesterolu oraz trójglicerydów, a kwas retinowy to pochodna witaminy A o szerokim zastosowaniu, min. w leczeniu trądziku, rozstępów i innych zmian skórnych, ale także ostrej białaczki promielocytowej. Z badań opublikowanych na łamach „Science Translational Medicine” wynika, że połączenie działania obu leków hamuje uszkodzenia mózgu wywołane przez chorobę Alzheimera.

Zobacz także:

Czym jest choroba Alzheimera?

Alzheimer to choroba neurodegeneracyjna, która prowadzi do stopniowego i stale postępującego uszkadzania i zanikania komórek nerwowych. Najczęściej dotyka ona osób po 65. roku życia, ale zdarza się również u osób młodszych. Jej rozwój trwa wiele lat, a objawy występujące u seniorów takie jak zaniki pamięci, splątanie, agresja, drażliwość czy trudności w wysławianiu się pojawiają się w jej zaawansowanym stadium. Choroba jest nieuleczalna i obecnie jest jedną z głównych przyczyn śmierci na świecie.

Do tej pory nie jest znana przyczyna rozwoju choroby Alzheimera, a główne hipotezy naukowe podkreślają znaczenie czynników genetycznych i środowiskowych. Wiadomo jednak, że w wyniku choroby w mózgu chorego gromadzi się beta-amyloid oraz białko tau.

Znane od dawna leki hamują rozwój choroby Alzheimera

Naukowcy z Rush University Medical Center w Chicago w czasie swoich badań zauważyli, że za ogniskowanie beta-amyloidu odpowiedzialne są astrocyty, czyli największe komórki glejowe będące (obok neuronów - komórek nerwowych) składnikiem tkanki nerwowej. Ich nazwa związana jest z ich kształtem, ponieważ przypominają gwiazdę (łac. astra oznacza gwiazdę). Według naukowców to właśnie astrocyty przyczyniają się do stopniowego uszkadzania mózgu i rozwoju choroby Alzheimera.

W badaniu astrocyty w hodowlach komórkowych i mysich modelach choroby Alzheimera poddano działaniu kwasu retinowego i gemfibrozylu, co spowodowało, że astrocyty wychwytywały i niszczyły płytki beta-amyloidu, czyli białka uszkadzającego mózg.

Okazuje się, że połączenie gemfibrozylu i kwasu retinowego odwraca niszczycielskie działanie astrocytów, które pod wpływem tych leków "oczyszczają" mózg z blaszek beta-amyloidu i tym samym usprawniają funkcje poznawcze chorych. Wyniki badania sugerują więc, że terapia łącząca stosowanie obu tych leków mogłaby zapobiegać rozwojowi choroby Alzheimera.

Wyniki te sugerują, że niskie dawki [gemfibrozylu i kwasu retinowego – przyp. red.] mogą być wykorzystane jako leczenie zmniejszające obciążenie płytką amyloidową i poprawiające funkcje poznawcze – napisała dr Sumita Raha, pierwsza autorka publikacji.

Na co zwrócić uwagę, by wykryć pierwsze objawy alzheimera? Uważnie obserwuj swoich bliskich.

Stres, zmęczenie albo... demencja. Sprawdź 10 głównych objaw...

Nowe zastosowanie starych leków

Gemfibrozyl to stary lek opatentowany w 1968, redukujący cholesterol, który obecnie jest rzadko stosowany, ponieważ został wyparty przez statyny. Natomiast kwas retinowy (tretynoina), który jest metabolitem retinolu, czyli witaminy A jest jeszcze starszy – lek na jego bazie znany jako Tretinoin wprowadzono na rynek już w 1957 roku. Paradoksalnie więc, jeśli terapia tymi lekami okaże się skuteczna, będzie to oznaczało, że lek na ciężką, śmiertelną i nieuleczalną chorobę od lat leżał na aptecznych półkach, a stosowany był w zupełnie innych schorzeniach.

Na razie zespół dr Raha przeprowadza swoje eksperymenty na zwierzętach. Nie wiadomo kiedy zostaną podjęte decyzje w sprawie badań klinicznych na ludziach. Jednak wyniki tych badań napawają ogromnym optymizmem i poza znalezieniem skutecznej terapii zapobiegającej chorobie Alzheimera zgłębiają również wiedzę na temat astrocytów, co jest niezwykle cenną zdobyczą naukową.

Źródło:
Activation of PPARα enhances astroglial uptake and degradation of β-amyloid Science Signaling

ZOBACZ: Jak poprawić swoją pamięć?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia