Spis treści
Czy nalewka pomaga na trawienie?
Nalewki z leczniczych ziół czy przypraw, a także owoców, korzeni, kwiatów czy pędów roślin od wieków stosowane były na różnego rodzaju dolegliwości. Alkohol zawarty w trunku wydobywa prozdrowotne właściwości roślin i wzmacnia działanie składników w nich zawartych. Nalewka jest więc skoncentrowanym wyciągiem z danej rośliny i posiada wszystkie jej właściwości.
Dzięki temu przygotowanie nalewki z ziół czy przypraw wspomagających trawienie wzmocni lecznicze właściwości danej rośliny. Alkohol natomiast pobudza wydzielanie kwasu żołądkowego i spożywany w małych ilościach w postaci nalewki również usprawnia trawienie, korzystnie wpływa na perystaltykę jelit i wspomaga wchłanianie się składników aktywnych zawartych w nalewce.
Jak dawkować nalewkę na trawienie?
Nalewki lecznicze są bardzo skoncentrowane i należy je traktować jak lek, a nie jak trunek. Nalewkę na trawienie należy spożywać w niewielkiej ilości, od kilku kropli do maksymalnie 50 ml na dobę. Aby wspomóc układ pokarmowy, zapobiec niestrawności, wzdęciom czy zaparciom najlepiej jest pić nalewkę po posiłku. Szczególnie jeśli obfituje on w produkty ciężkostrawne, mięsa, tłuszcze czy węglowodany.
Zobacz także: Świąteczna herbatka na trawienie, zgagę, ból zęba i libido. Wypróbuj smaczny napar z goździków
Takich posiłków na pewno nie zabraknie w czasie świąt Bożego Narodzenia, dlatego lepiej zachować umiar. Jeśli jednak wystąpią jakiekolwiek dolegliwości trawienne, warto wspomóc się leczniczą nalewką.
Ze względu na zawartość alkoholu nalewki nie mogą spożywać dzieci i młodzież do 18. roku życia oraz kobiety w ciąży i matki karmiące piersią. Nalewki nawet w dawkach leczniczych są także przeciwwskazane osobom uzależnionym od alkoholu oraz z alergią na alkohol.
Smaczne i przy tym skutecznie poprawiające trawienie nalewki znajdziesz w naszej galerii. Wypróbuj te przepisy!