Nie wszyscy cieszą się z nadejścia wiosny. Kto cierpi? Alergicy. Zaczyna się czas pylenia drzew i krzewów. Sprawdźcie co pyli wiosną

Alina Gierak
Od marca zaczyna się trudny czas dla alergików. Kichanie i łzawienie oczu towarzyszyć im będzie na każdym spacerze. Kliknijcie galerię, by poznać rośliny, które uczulają na wiosnę.
Od marca zaczyna się trudny czas dla alergików. Kichanie i łzawienie oczu towarzyszyć im będzie na każdym spacerze. Kliknijcie galerię, by poznać rośliny, które uczulają na wiosnę. Wikipedia
Większość z nas z utęsknieniem wyczekuje wiosny, cieplejszych dni, zielonych liści na drzewach i pierwszych kwiatów. Ten czas nie dla wszystkich jest jednak przyjemny. Dla alergików to prawdziwa zmora. Pyłki kwitnących drzew sprawiają, że alergików męczy katar, łzawią i pieką oczy. Co pyli wiosną? Jak można złagodzić skutki alergenów zawartych w pyłkach? Przeczytajcie poniżej. W galerii znajdziecie wykaz roślin pylących w marcu, kwietniu i maju.

Spis treści

Kichanie, napady kaszlu, łzawienie i pieczenie oczu — pierwsze objawy zaczynają dokuczać alergikom już w lutym, gdy zaczyna się pylenie leszczyny i olchy. Łagodna zima sprawiała, że ten okres wydłuża się i jest znacznie cięższy dla uczulonych osób. To, co cieszy innych - coraz cieplejsze dni, bezwietrzna i ładna pogoda, alergikom daje się we znaki. Ulgę mogą przynieść jedynie intensywne opady deszczu oraz choćby słaby wiatr. Warto wiedzieć, co i kiedy może nas uczulać i planować wiosenne spacery zgodnie z kalendarzem pyleń.

Co pyli w marcu?

  • Olcha
    Te drzewa spotkać można najczęściej na podmokłych wilgotnych stanowiskach lub nad brzegami rzek, Gdy jest ciepło, olcha może zacząć pylić już w lutym. Intensywnie pyli przez cały marzec, aż do połowy kwietnia.
  • Leszczyna
    Kotki na jej gałązkach pojawiają się już w styczniu. Problem z uczulającymi pyłkami leszczyny mają zwłaszcza mieszkańcy zachodniej i południowej Polski. Najwyższe stężenie pyłków leszczyny w powietrzu przypada na przełom lutego i marca.
  • Topola
    Zwykle zaczyna pylić już w lutym, przy czym najbardziej uciążliwa dla alergików staje się od marca do końca kwietnia.
  • Cis
    Zaczyna pylić pod koniec marca, co może trwać nawet do 4 tygodni. Cisy występują głównie w lasach, choć niektóre odmiany są chętnie sadzone także w parkach i przydomowych ogrodach.
  • Wierzba
    Kwitnie od marca do połowy kwietnia. Osoby uczulone na pyłki wierzby bardziej odczuwają dolegliwości w miastach, bowiem wierzby rosną w wielu parkach.
Olcha (olsza) należy do wczesnopylących drzew. Zakwita przed rozwinięciem liści. Zazwyczaj pyli w marcu. Jej pyłek powoduje katar alergiczny. Objawy
Olcha (olsza) należy do wczesnopylących drzew. Zakwita przed rozwinięciem liści. Zazwyczaj pyli w marcu. Jej pyłek powoduje katar alergiczny. Objawy chorobowe u osób uczulonych pojawiają się nagle, bez wstępnych zapowiedzi. Intensywność pylenia jest ściśle uzależniona od temperatury powietrza zimą i wczesną wiosną. Warto śledzić komunikaty o stężeniu pyłku w atmosferze. Wikipedia Willow

Co pyli w kwietniu?

W kwietniu alergików nadal męczyć będą objawy uczulenia na pyłki olchy, topoli i wierzby. Do tych drzew dojdą

  • Brzoza
    To drzewo jest jednym z najsilniejszych alergenów – oprócz kataru i łzawienia oczu, alergicy mogą odczuwać duszności i ból w klatce piersiowej. Pylenie brzozy przypada na drugą połowę kwietnia i pierwsze dni maja.
  • Jesion
    Jesion rozpoczyna kwitnienie jeszcze przed pojawieniem się liści. W Polsce obserwuje się pojawianie się pyłku jesionu już w kwietniu, niemal równocześnie z pyłkiem brzozy. Osoby z nadwrażliwością na alergeny pyłku jesionu muszą liczyć się z ryzykiem wystąpienia reakcji krzyżowych.
  • Zarodniki grzybów Cladosporium
    Występują we wnętrzach budynków, głównie w kuchni i łazience. Objawami uczulenia są katar i duszności. Okres pylenia kończy się dopiero w październiku.

Co pyli w maju?

W maju kończy się pylenie brzozy i topoli. Niestety, to nie oznacza dla alergików czasu spokoju. Uaktywniają się bowiem inne drzewa i trawy. Co pyli w maju?

  • Dąb
  • Buk
  • Sosna
  • Trawy - w maju gromadzą się zwłaszcza pyłki słodkiej trawy wiosennej i tymotki, co może trwać do końca sierpnia.
  • Babka
  • Zboża: wiechlina, kupkówka pospolita i żyto.
  • Pokrzywa
W Polsce babka rośnie dziko. Najczęściej na łąkach i w ogrodach.  W maju zaczynają kwitnąć babka lancetowata i średnia. Babka zwyczajna kwitnie w lipcu
W Polsce babka rośnie dziko. Najczęściej na łąkach i w ogrodach. W maju zaczynają kwitnąć babka lancetowata i średnia. Babka zwyczajna kwitnie w lipcu i w sierpniu. Uczulenie na pyłek babki często towarzyszy uczuleniu na inne pyłki. Często alergicy obserwują nasilenie objawów podczas podróży na południe Europie, gdzie występują znacznie wyższe stężenia pyłków babki niż w naszym kraju. Katar i łzawienie nasilają się zazwyczaj w słoneczne i wietrzne dni, w godzinach porannych oraz między 17 a 19. W pochmurne dni obserwuje się złagodzenie dolegliwości. Wikipedia

Jak chronić się przed objawami wiosennej alergii?

  • Zaznajomienie się i korzystanie z kalendarza pyleń. Dzięki temu każdy alergik zyskuje świadomość, co aktualnie na niego oddziałuje i może znacznie lepiej rozplanować sobie kolejne dni. W ten sposób unika najgorszych godzin do przebywania na zewnątrz. Kalendarz pylenia pomaga on przewidzieć, jakiego rodzaju alergenów należy spodziewać się w poszczególnych miesiącach na danym obszarze kraju.
  • Korzystanie z informacji zawartych w komunikatach pogodowych, które podają, co pyli w danym regionie Polski i w jakim natężeniu. To pozwoli na zaplanowanie dnia i niewychodzenie z domu w godzinach największego stężenia pyłków.
  • Spacerować po deszczu lub po nim. Jeśli musicie wyjść z domu, w czasie spacerów noście okulary przeciwsłoneczne i czapke na głowie.
  • Wietrzyć mieszkanie w nocy. W dzień stosować oczyszczacz powietrza wyposażony w nawilżacz i jonizator. Nowoczesne urządzenia skutecznie przechwytują wirusy, bakterie, pleśnie i alergeny.
  • Unikać suszenia ubrań na zewnątrz,
  • Usunąć z mieszkania nośniki alergenów - m.in. rośliny, suszone kwiaty
Kalendarz pylenia pomoże alergikom na zaplanowanie spacerów i wyjazdów
Kalendarz pylenia pomoże alergikom na zaplanowanie spacerów i wyjazdów Allegra

Z alergią da się żyć

Gdy wiosną zauważycie u siebie nasilenie kataru, łzawienie i pieczenie oczu, napady kaszlu, idźcie do lekarza. Leczenie alergii powinno odbywać się przede wszystkim pod jego kierunkiem. Obecnie w leczeniu stosuje się środki przeciwhistaminowe, czyli preparaty hamujące wodnisty katar i zmniejszające obrzęk i zaczerwienienie śluzówki. Aby uzyskać najlepszy rezultat w pozbyciu się objawów alergii, najlepiej połączyć stosowanie leków z korzystaniem z kalendarza pylenia i komunikatami o aktualnym stężeniu pyłku roślin dostępnymi w telewizji i serwisach internetowych.

Kliknijcie galerię, by dowiedzieć się więcej o drzewach i roślinach, które uczulają wiosną

Przeczytaj także tutaj, jak dbać o zdrowie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

j
ja
Przede wszystkim trzeba zdejmować ubranie po przyjściu do domu i od razu wrzucać do pralki. to naprawdę pomoże. do tego my mamy oczyszczacz lavender firmy mateko, filtruje powietrze i wyłapuje alergeny
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia