Spis treści
Wiosna w pełni, wielu z nas cieszy perspektywa ciepłych dni, dla alergików to jednak czas intensywnego pylenia drzew. Rośliny wydzielają olejki eteryczne, uwalniają pyłki, a na niektóre z nich osoby uczulone mocno reagują.
Jak objawia się alergia na pyłki?
Kalendarz pylenia roślin ma pomóc osobom, które zmagają się z alergią. Dzięki wiedzy na temat tego, co w danym okresie pyli najbardziej i w jakim stężeniu, będzie można choć trochę ograniczyć intensywność objawów. W większości przypadków alergia na pyłki objawia się katarem, kichaniem i łzawieniem oczu. Niekiedy występują też mocne podrażnienie spojówek, astma lub wysypka. Podobnie, jak kurz czy pleśń, pyłki nazywa się wziewnymi alergenami, dostają się przez drogi oddechowe.
Aby ograniczyć intensywność objawów, warto unikać kontaktu z alergenami, stosować odpowiednie leki, wiedzieć, o jakich porach wychodzić na spacer, osłaniać twarz i po przyjściu do domu kąpać się.
Co pyli w maju? Oto lista roślin
Warunki pogodowe sprawiają, że czasem rośliny pylą wcześniej. W tym roku już w lutym zaobserwowano pyłki m.in. leszczyny. W maju, oprócz drzew, uczulują także trawy i zarodniki grzybów.
Uwaga, bardzo wysokie stężenie pyłku brzozy, alarmuje Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych.
W maju szczególnie uciążliwe dla alergików będą:
- pyłki traw,
- pyłki brzozy,
- pyłki dębu,
- pyłki szczawiu,
- pyłki sosny,
- zarodniki grzybów Cladosporium i Alternaria.
Uczulać mogą też pyłki babki.
Co wiemy o roślinach pylących w maju?
Dąb
Powszechnie znane drzewo, zazwyczaj pyli w drugiej połowie miesiąca. Osoby uczulone obserwują u siebie katar i zapalenie spojówek. Na początku miesiąca mocno pyli dąb szypułkowy, trwa to ok. dwóch tygodni, po nim okres pylenia rozpoczyna dąb bezszypułkowy.
Szczaw
Szczaw uważany jest za chwast. Pyłki najbardziej dokuczliwe są na wsiach, gdzie rośliny jest najwięcej. W stężeniu średnim można je jednak spotkać w przestrzeni miejskiej. Choć alergia może mieć charakterystyczne objawy, jak katar, łzawienie, niekiedy wysypka, ten rodzaj spotykany jest jednak rzadko.
Brzoza
Podobnie jak olsza, uczula dość często. Formalnie okres pylenia rozpoczyna się w kwietniu, trwa jeszcze w maju i to wtedy alergicy narzekają na nią najbardziej. Brzozy można spotkać na wsiach i w miastach. Powodują wodnisty katar, zaczerwienienie nosa, a także nadmierne łzawienie oczu.
Sosna
Pyłki sosny można zaobserwować w powietrzu właśnie w maju. Drzewo ma dwa rodzaje kwiatów – żeńskie i męskie. Te drugie są intensywne i najczęściej widać je jako żółty nalot. Można go spotkać na samochodach lub po deszczu - jako warstwę na wielu akwenach. Mówi się, że reakcja na pyłki sosny to bardziej podrażnienie niż uczulenie.
Trawy
Maj to okres pylenia traw. W Polsce jest ich ok. 300, ale uczula tylko kilka z nich. Najczęstsze objawy to wodnisty katar, łzawienie i drapanie w gardle.
Zarodniki grzybów pleśniowych
Niektórzy narzekają na zarodniki grzybów Cladosporium i Alternaria. Czas ich pylenia trwa od maja/czerwca do jesieni. Najczęstsze objawy alergii to katar, reakcje astmatyczne i drapanie w gardle. Warto w tym okresie uważać na rośliny doniczkowe w domach, wilgoć, czasem nawet kurz.