Spis treści
Niestety, choć wiosna kojarzy się z rozkwitem zieleni, dla alergików oznacza zaopatrzenie się w apteczkę pełną leków. Rosnące temperatury cieszą, ale w połączeniu z suchym powietrzem sprawiają, że obcujemy z większą ilością pyłków.
Jak objawia się alergia? To musisz wiedzieć
Uczulenie objawia się wodnistym katarem, puchnięciem lub zaczerwieniem oczu, niekiedy jest też suchy kaszel. Co więcej, alergie mogą się krzyżować. Powodują to np. owoce, które posiadają podobne do roślin białka. Zjedzenie jabłka, gdy jest się uczulonym na pyłki bylicy, może więc doprowadzić do nasilenia alergii wziewnej. Oprócz przyjmowania leków warto w tym czasie unikać spacerów w godzinach największego stężenia pyłów.
Aby mieć pewność, że występujące objawy nie są symptomami infekcji wirusowej lub bakteryjnej, tylko reakcją układu immunologicznego na alergen, należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który wystawi skierowanie do alergologa, informuje Marta Siesicka-Osiak, stronazdrowia.pl.
Kalendarz pylenia. Na te rośliny uważaj w marcu
Osoby uczulone jeszcze zimą zwracają uwagę na kalendarz pylenia, część roślin już wtedy zaczyna kwitnąć.
Intensywnie pyli olsza, w lasach nadal pyli leszczyna, informuje pod koniec lutego Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych.
W marcu królują wczesnokwitnące drzewa. Intensywne pylenie wydziela się wraz ze wzrostem temperatur. Alergicy zwracają uwagę, że największym utrapieniem może być olcha, zwana też olszą. Choć proces kwitnienia rozpoczyna się w lutym, szczególnie w połowie marca stężenie pyłków jest wysokie.
Oprócz olszy, w marcu pylą:
- leszczyna,
- cis,
- topola,
- wierzba.
Leszczyna zaczyna kwitnąć nawet w styczniu, ale to luty i marzec są uciążliwymi miesiącami dla uczulonych. Drzewa można spotkać wszędzie, w mieście, w lasach, na wsiach. Najczęstsze objawy to katar i łzawienie oczu, niektórzy w okresie przejściowym mylą je z początkiem przeziębienia. Największe skupiska cisów są na południu kraju, można je jednak spotkać w ogrodach. Drzewa pylą najmocniej pod koniec marca, pyłki podrażniają zwłaszcza nos i gardło.
Topole uczulają rzadko, ale warto pamiętać, że rozróżnia się odmiany męskie i żeńskie. W marcu i kwietniu za katar odpowiedzialne będą te męskie, do maja żeńskie z niższym stężeniem alergenów. Najwięcej roślin rośnie na terenach podmokłych oraz w lasach mieszanych. Od połowy marca trzeba uważać na wierzbę, drzew jest sporo w miastach i na wsiach, ale to w przestrzeni zabudowanej bywa bardziej szkodliwa. Najczęstsze objawy to katar i kaszel, alergicy nie powinni sięgać również po miody, większość może zawierać pyłki wierzby.
Uczulają także trawy i grzyby
Ciepłe dni oznaczają pylenie traw, na które alergicy narzekają już od wiosny. Istnieje kilkaset gatunków, ale traktuje się je jako jedną grupę ze względu na podobieństwo alergenów. Dobrze jest obserwować pogodę i dobierać wyjścia na spacer w zależności od natężenia. Na liście uczulaczy znajdują się grzyby - Alternaria i Cladosporium. W kalendarzu pylenia widnieją od maja, ale niskie stężenie można zaobserwować wczesną wiosną.