Spis treści
Na co najczęściej chorują seniorzy?
Niektóre schorzenia znacznie częściej występują w wieku starszym niż u młodszych osób. Niestety jest to związane z naturalnym procesem starzenia się i uszkadzaniem komórek mięśniowych, nerwowych oraz kostnych. Seniorzy chorują nie tylko na alzheimera, cukrzycę i nadciśnienie tętnicze!
Na co najczęściej chorują osoby starsze?
Objawy starzenia się organizmu
Starzenie się to naturalny proces, który prowadzi do szeregu nieodwracalnych zmian w organizmie. Niestety nie ma skutecznej metody na długowieczność i zachowanie pełnego zdrowia organizmu. Jednak istnieje wiele naukowych dowodów na to, że prowadzenie prozdrowotnego stylu życia pozwala zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób oraz dłużej cieszyć się dobrym stanem zdrowia.
Na szybkość starzenia się organizmu wpływ ma wiele czynników, takich jak predyspozycje genetyczne, występowanie chorób przewlekłych, sposób odżywiania się, stopień aktywności fizycznej, a także stosowanie używek. Wśród widocznych objawów starzenia się organizmu można wymienić:
- spadek masy kostnej i mięśniowej,
- szybsze męczenie się,
- utratę elastyczności skóry i pojawienie się zmarszczek,
- pogorszenie wzroku i słuchu,
- spowolnienie metabolizmu i utrudnione odchudzanie się,
- wzrost tkanki tłuszczowej w organizmie,
- zmniejszenie wydolności płuc i obniżenie tolerancji na wysiłek fizyczny,
- zaburzenia trawienia, spowodowane spowolnieniem perystaltyki jelit,
- zaburzenia koncentracji i pogorszenie pamięci,
- obniżenie odporności i częstsze infekcje organizmu.
Zobacz też: Sarkopenia, czyli utrata masy i siły mięśniowej u seniorów. Czy jest groźna?
Od kiedy człowiek zaczyna się starzeć? Jest to kwestia indywidualna, jednak według naukowców nasz organizm zaczyna starzeć się już wieku 25 lat! To właśnie wtedy stopniowo spowalnia metabolizm, zmniejsza się masa mięśniowa, a w komórkach skóry ubywa kolagenu, który odpowiada za jej sprężystość.
Jak dłużej zachować „młodość” organizmu?
Chcąc zachować zdrowie i dłużej cieszyć się sprawnością fizyczną oraz psychiczną, należy przede wszystkim zadbać o prozdrowotny styl życia. Wielu ekspertów zaleca, aby bez względu na wiek unikać stosowania używek, które w znaczny sposób wpływają na proces starzenia się komórek.
Dodatkowo warto wprowadzić do jadłospisu produkty bogate w antyoksydanty, czyli substancje chroniące komórki i tkanki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników tlenowych. Dlatego w diecie powinny znaleźć się:
- witamina A,
- witamina C,
- witamina E,
- beta-karoten,
- koenzym Q10,
- kwasy omega-3,
- likopen,
- luteina.
Dodatkowo należy zadbać o odpowiedni poziom magnezu, wapnia, cynku oraz witaminy B12, które odpowiedzialne są za prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego, nerwowego i mięśniowego.
Warto także unikać spożywania produktów smażonych i obfitujących w nasycone kwasy tłuszczowe, cukier oraz sól, a także fast foodów i produktów zwierających konserwanty oraz sztuczne barwniki.
Bądź zawsze w formie
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?