Myślisz, że jesteś zdrowy? Narządy mogą starzeć się szybciej od ciebie, co zwiększa ryzyko śmierci. AI pomoże to wykryć zanim zachorujesz

Monika Góralska
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
Badanie krwi przeanalizowane przez sztuczną inteligencję pozwoli sprawdzić, które narządy u danego człowieka starzeją się szybciej niż inne. Naukowcy ze Stanford University odkryli, że u co piątej zdrowej osoby po pięćdziesiątce przynajmniej jeden organ starzeje się szczególnie szybko. Zwiększa to nie tylko ryzyko rozwoju chorób takich jak cukrzyca czy nadciśnienie, ale też podwyższa nawet o 60 proc. ryzyko zgonu w ciągu najbliższych kilku lat. Wykrycie przyspieszonego starzenia się mózgu czy serca pozwoli pomóc danej osobie zanim zachoruje.

Spis treści

Prosty test może wykryć starzenie się narządów i zapobiec rozwojowi choroby

Zespół ze Stanford University (USA), badając ponad 5,5 tys. ochotników stwierdził, że za pomocą sztucznej inteligencji, analizującej krążące z krwią białka można sprawdzić stan różnych organów.

Naukowcy opracowują prosty test z krwi, który przy pomocy sztucznej inteligencji określi czy i które narządy starzeją się u danej osoby szybciej niż
Naukowcy opracowują prosty test z krwi, który przy pomocy sztucznej inteligencji określi czy i które narządy starzeją się u danej osoby szybciej niż wskazuje na to jej wiek. sdecoret/gettyimages.com

Naukowcy twierdzą, że prosty test prawdopodobnie będzie mógł wskazywać, czy i które narządy starzeją się u danej osoby szczególnie gwałtownie, dzięki czemu będzie można zawczasu zaproponować odpowiednią interwencję.

Czytaj też: Aplikacja zastąpi lekarza? AI pomoże ocenić stan zdrowia dziecka. Polscy lekarze tworzą narzędzie ułatwiające diagnozę wielu chorób

– Jesteśmy w stanie oszacować biologiczny wiek wybranego narządu u osoby wyglądającej na zdrową. To z kolei wskaże ryzyko chorób powiązanych z tym organem – mówi prof. Tony Wyss-Coray, autor publikacji, która ukazała się w „Nature”.

Te sygnały świadczą o tym, że starzejesz się za szybko. Sprawdź, czy je masz

Te sygnały świadczą o tym, że starzejesz się za szybko. Sprawdź, czy je masz

Starzenie się jest procesem nieuniknionym i w pełni naturalnym, któremu podlegamy wszyscy. Z wiekiem skóra traci jędrność, organizm gorzej znosi infekcje oraz zmniejsza się jego wydolność. Choć nie ma...

Martyna Jaros
Martyna Jaros

Starszy wiek biologiczny organów zwiększa ryzyko śmierci

Badanie objęło 11 narządów, układów i tkanek – serce, płuca, nerki, wątrobę, mięśnie, trzustkę, mózg, układ trawienny, krwionośny, immunologiczny oraz tkankę tłuszczową. Jak się okazało, jedna na pięć osób ma jeden narząd, który starzeje się w silnie przyspieszonym tempie.

Zobacz także: Zdalnie usunięto żołądek pacjentowi z nowotworem. Czy wkrótce będą nas leczyć roboty?

– Kiedy odnieśliśmy biologiczny wiek każdego z ochotników do dużej grupy ludzi bez widocznych chorób, zauważyliśmy, że 18,4 proc. osób po 50. roku życia miało przynajmniej jeden organ starzejący się znacznie szybciej od pozostałych. Zwróciliśmy uwagę, że osoby te mają większe ryzyko pojawienia się w ciągu 15 lat chorób związanych z tym narządem – podkreśla prof. Wyss-Coray.

Na przykład osoby z przyspieszonym starzeniem się serca, bez żadnej choroby, były 2,5 razy bardziej zagrożone niewydolnością serca niż osoby z sercem o normalnym wieku biologicznym.

Dwa szybko starzejące się narządy miała na szczęście tylko 1 osoba na 60, ale ludzie ci mieli aż 6,5 razy wyższe ryzyko zgonu od tych osób, których narządy starzały się w normalnym tempie.

Przyspieszone starzenie się 10 z wymienionych narządów, układów lub tkanek (oprócz systemu trawiennego) wiązało się z podwyższonym ryzykiem śmierci. Jeden organ starszy od średniej o wartość jednego odchylenia standardowego oznaczał większe ryzyko zgonu o 15 do 60 proc. (zależnie od narządu).

Chcesz wolniej się starzeć i żyć dłużej? Pij wodę. Odwodnienie zwiększa ryzyko chorób

Chcesz wolniej się starzeć i żyć dłużej? Pij wodę. Odwodnienie zwiększa ryzyko chorób

Długotrwałe odwodnienie sprawia, że wyglądasz na starszego, niż jesteś. Przyczynia się również do rozwoju chorób przewlekłych i zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci. Do takich wniosków doszli naukowc...

Monika Góralska
Monika Góralska

Sztuczna inteligencja wykryje starzenie mózgu, nerek lub serca

Starszy mózg oznaczał przy tym 1,8 razy większe ryzyko pojawienia się spadku zdolności poznawczych w ciągu kolejnych 5 lat. Przyspieszone starzenie się mózgu, a także układu krwionośnego pozwalało przewidywać postępy choroby Alzheimera równie dobrze, jak najlepsze kliniczne testy oparte na biomarkerach.

Wyjątkowo szybkie starzenie się nerek (szybsze o dwa odchylenia standardowe od średniej) zwiększało wyraźnie zagrożenie nadciśnieniem i cukrzycą, a tak samo silne starzenie się serca podnosiło ryzyko migotania przedsionków i zawału.

– Jeśli uda nam się powtórzyć te wyniki na próbie 50 lub 100 tys. osób, będzie to oznaczało, że monitorując poszczególne narządy osób wyglądających na zdrowe, możemy być w stanie wykrywać przyspieszone starzenie się organów i pomagać ludziom, zanim zachorują – mówi prof. Wyss-Coray.

Tak zmienia się ciało mężczyzny po 40. Jakie są pierwsze oznaki starzenia?

Tak zmienia się ciało mężczyzny po 40. Jakie są pierwsze oznaki starzenia?

Czy ukończenie 40. roku życia wpływa na męski organizm? Tak, a zmiany, które można zaobserwować, widoczne są zarówno w wyglądzie ciała – na skórze, włosach, jak i w jego reakcjach na różne sytuacje. C...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia