Zdalnie usunięto żołądek pacjentowi z nowotworem. Ten innowacyjny zabieg to medycyna przyszłości. Czy wkrótce będą nas leczyć roboty?

Monika Góralska
Opracowanie:
Chirurgia zdalna umożliwia przeprowadzanie operacji na odległość. Dzięki temu zwiększa się dostęp do specjalistów z różnych dziedzin.
Chirurgia zdalna umożliwia przeprowadzanie operacji na odległość. Dzięki temu zwiększa się dostęp do specjalistów z różnych dziedzin. gorodenkoff/gettyimages.com
Chińscy lekarze zdalnie usunęli żołądek osobie z nowotworem tego narządu. Do operacji wykorzystali robota i technologię 5G. To pionierskie osiągnięcie w nowej dziedzinie, jaką staje się telemedycyna. Technologia sprawdziła się doskonale, a pacjent szybko wrócił do zdrowia.

Spis treści

Lekarze zdalnie usunęli żołądek pacjentowi z nowotworem

Specjaliści z chińskiego Hebei Medical University przypominają, że rak żołądka to piąty pod względem powszechności nowotwór złośliwy i czwarta najczęstsza przyczyna śmierci związana z nowotworami. Pilnie potrzebne są więc innowacyjne rozwiązania, które pomogą lepiej sobie radzić z chorobą – podkreślają.

W pionierskim zabiegu, opisanym na łamach magazynu „Intelligent Surgery” chiński zespół przeprowadził zdalną operację usunięcia żołądka u 51-letniego pacjenta z nowotworem w drugim stadium. Chirurgiczny robot sterowany był za pośrednictwem komórkowego połączenia 5G.

Sztuczna inteligencja pomogła odkryć antybiotyk przeciwko superbakterii. To przełom!

Sztuczna inteligencja pomogła odkryć antybiotyk przeciwko superbakterii. To przełom!

Sztuczna inteligencja pomogła naukowcom z Kanady wyselekcjonować skuteczny lek na superbakterię oporną na działanie większości antybiotyków. Najpierw została ona wyszkolona przez ekspertów, a następni...

Monika Góralska
Monika Góralska

W przyszłości będą nas leczyć roboty?

Wcześniejsze badania pokazały, że można prowadzić w ten sposób operacje urologiczne i ortopedyczne. Jednak w przypadku żołądka prowadzono dotąd tylko badania na zwierzętach i ciałach zmarłych.

Zespół odpowiedzialny za przełomowy zabieg informuje, że opóźnienie reakcji robota związane z zastosowaniem telekomunikacji było minimalne, a pacjent szybko wrócił do zdrowia. Został wypisany w 6. dobie po operacji bez powikłań.

– To pierwsze kliniczne testy tej technologii, które wstępnie pokazały jej skuteczność i bezpieczeństwo. Wierzymy, że uzyskane w tym badaniu wyniki będą stanowiły mocne fundamenty pod przyszłe zastosowania telemedycyny w leczeniu pacjentów z rakiem żołądka – podkreśla kierujący zespołem prof. Qun Zhao.

AI sprawdzi, który narząd najszybciej się starzeje. Może zapobiec chorobie i śmierci

AI sprawdzi, który narząd najszybciej się starzeje. Może zapobiec chorobie i śmierci

Badanie krwi przeanalizowane przez sztuczną inteligencję pozwoli sprawdzić, które narządy u danego człowieka starzeją się szybciej niż inne. Naukowcy ze Stanford University odkryli, że u co piątej zdr...

Monika Góralska
Monika Góralska
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia