Spis treści
Te oznaki starzenia mogą pojawić się po 40. Zmiany widać nie tylko na ciele
Jak pokazują badania obejmujące ponad 1000 mieszkańców Nowej Zelandii, nie wszyscy starzejemy się w tym samym tempie, a starzenie to proces, który trwa przez całe nasze życie. Badanie przeprowadzone przez dr. Maxwella Ellotta z Wydziału Psychologii i Neuronauki Uniwersytetu Duke’a w Karolinie Północnej wykazało, że niektóre osoby mające 45 lat starzały się wolniej niż inni uczestnicy badania. Były w lepszej formie psychicznej, miały mniej zmarszczek na skórze i lepiej działający układ krążenia.
Nie wiadomo czy stoją za tym uwarunkowania genetyczne czy styl życia. Wiadomo jednak, że andropauza, która wiązana jest z pogorszeniem się kondycji dojrzałych mężczyzn, jest zależna zarówno od zaburzeń układu hormonalnego, jak i od codziennych nawyków.
Co dzieje się z ciałem mężczyzny, który ukończył 40. rok życia? Niektóre jego funkcje zaczynają słabnąć, a zmniejszenie produkcji hormonów (testosteronu produkowanego w jądrach oraz dehydroepiandrosteronu – produkowanego w nadnerczach), sprawia, że zmiany widoczne są zarówno na zewnątrz organizmu, jak i w jego funkcjonowaniu. Sprawdź, czego mężczyzna można spodziewać się po czterdziestych urodzinach.
To dzieje się z męskim organizmem po 40.
Zmiany na plus. Dlaczego mówi się, że życia zaczyna się po czterdziestce?
Mężczyzna, który ukończył 40 lat zazwyczaj ma dość stabilną sytuację życiową – jest spełniony zawodowo i prywatnie. Jeśli łączy obowiązki służbowe z rodzinnymi, może być zmęczony i odczuwać brak wolnego czasu. Dlatego warto, aby w tym czasie szczególnie zadbał o prawidłowe odżywianie, odpowiednią ilość snu i aktywności fizycznej.
Z psychologicznego punktu widzenia, okres między 40. a 50. rokiem życia to czas, kiedy mężczyźni powinni być pogodzeni ze swoją fizycznością, nie mieć potrzeby udowadniania światu własnej wartości oraz nabrać większej pewności własnych przekonań. Mając za sobą kilkadziesiąt lat doświadczenia życiowego, łatwiej podejmują decyzje i szacują ryzyko.
Jeśli mężczyzna jest w dobrej kondycji psychicznej, może uniknąć tzw. kryzysu wieku średniego. Dbając o siebie na co dzień, może także zachować dobrą formę fizyczną przez kolejne lata. Andropauza, czyli męskie klimakterium, jest ściśle powiązane z czynnikami zewnętrznymi i można skutecznie mu zapobiegać oraz łagodzić jego skutki.
Źródło: Disparities in the pace of biological aging among midlife adults of the same chronological age have implications for future frailty risk and policy Nature Aging