Tak zmienia się ciało mężczyzny po 40. Jedni zaczynają odczuwać pierwsze oznaki starzenia, a inni uważają, że to najlepszy okres w życiu

Marta Siesicka-Osiak
Przerzedzenie się włosów, cofniecie ich linii oraz więcej siwych pasm, to jedna z oznak starzenia się organizmu. Sprawdź na kolejnych slajdach, co jeszcze czeka mężczyzn po 40 roku życia.
Przerzedzenie się włosów, cofniecie ich linii oraz więcej siwych pasm, to jedna z oznak starzenia się organizmu. Sprawdź na kolejnych slajdach, co jeszcze czeka mężczyzn po 40 roku życia. goodluz/123RF
Czy ukończenie 40. roku życia wpływa na męski organizm? Tak, a zmiany, które można zaobserwować, widoczne są zarówno w wyglądzie ciała – na skórze, włosach, jak i w jego reakcjach na różne sytuacje. Czasy, kiedy można było bezkarnie nie przesypiać nocy lub pozwolić sobie na niezbyt zdrowie i nieregularne posiłki, odchodzą powoli do lamusa. Jednak czterdzieste urodziny przynoszą nie tylko zmiany na gorsze, wielu mężczyzn czuje się w tym czasie spełnionych i w pełni sił.

Spis treści

Te oznaki starzenia mogą pojawić się po 40. Zmiany widać nie tylko na ciele

Jak pokazują badania obejmujące ponad 1000 mieszkańców Nowej Zelandii, nie wszyscy starzejemy się w tym samym tempie, a starzenie to proces, który trwa przez całe nasze życie. Badanie przeprowadzone przez dr. Maxwella Ellotta z Wydziału Psychologii i Neuronauki Uniwersytetu Duke’a w Karolinie Północnej wykazało, że niektóre osoby mające 45 lat starzały się wolniej niż inni uczestnicy badania. Były w lepszej formie psychicznej, miały mniej zmarszczek na skórze i lepiej działający układ krążenia.

Zobacz: Narządy mogą starzeć się szybciej od ciebie, co zwiększa ryzyko śmierci. AI pomoże to wykryć zanim zachorujesz

Nie wiadomo czy stoją za tym uwarunkowania genetyczne czy styl życia. Wiadomo jednak, że andropauza, która wiązana jest z pogorszeniem się kondycji dojrzałych mężczyzn, jest zależna zarówno od zaburzeń układu hormonalnego, jak i od codziennych nawyków.

Co dzieje się z ciałem mężczyzny, który ukończył 40. rok życia? Niektóre jego funkcje zaczynają słabnąć, a zmniejszenie produkcji hormonów (testosteronu produkowanego w jądrach oraz dehydroepiandrosteronu – produkowanego w nadnerczach), sprawia, że zmiany widoczne są zarówno na zewnątrz organizmu, jak i w jego funkcjonowaniu. Sprawdź, czego mężczyzna można spodziewać się po czterdziestych urodzinach.

To dzieje się z męskim organizmem po 40.

Zmiany na plus. Dlaczego mówi się, że życia zaczyna się po czterdziestce?

Mężczyzna, który ukończył 40 lat zazwyczaj ma dość stabilną sytuację życiową – jest spełniony zawodowo i prywatnie. Jeśli łączy obowiązki służbowe z rodzinnymi, może być zmęczony i odczuwać brak wolnego czasu. Dlatego warto, aby w tym czasie szczególnie zadbał o prawidłowe odżywianie, odpowiednią ilość snu i aktywności fizycznej.

Z psychologicznego punktu widzenia, okres między 40. a 50. rokiem życia to czas, kiedy mężczyźni powinni być pogodzeni ze swoją fizycznością, nie mieć potrzeby udowadniania światu własnej wartości oraz nabrać większej pewności własnych przekonań. Mając za sobą kilkadziesiąt lat doświadczenia życiowego, łatwiej podejmują decyzje i szacują ryzyko.

Jeśli mężczyzna jest w dobrej kondycji psychicznej, może uniknąć tzw. kryzysu wieku średniego. Dbając o siebie na co dzień, może także zachować dobrą formę fizyczną przez kolejne lata. Andropauza, czyli męskie klimakterium, jest ściśle powiązane z czynnikami zewnętrznymi i można skutecznie mu zapobiegać oraz łagodzić jego skutki.

Miej ciśnienie pod kontrolą

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia