
Jak mróz wpływa na nasz organizm? Oto 5 skutków zdrowotnych, jakie wywołuje zimne powietrze.

Odmrożenia
Przebywanie zbyt długo na mrozie może skończyć się odmrożeniem, na które szczególnie narażone są palce u rąk i nóg, nos, uszy, policzki i broda. Początkowo odczuwamy je jako mrowienie, drętwienie i kłucie np. palców u rąk czy stóp. Te części ciała są najbardziej oddalone od centralnej części ciała, więc w ekstremalnych warunkach organizm uznaje je za mniej potrzebne do przeżycia. „Odcina” więc dopływ krwi do nich, aby zwiększyć go właśnie w centrum. W ten sposób utrzymuje temperaturę i chroni narządy wewnętrzne, aby utrzymać się przy życiu.
Istnieją cztery stopnie odmrożeń, podobnie jak poparzeń, w zależności od czasu przebywania na mrozie i stopnia uszkodzenia tkanek. Pierwsze dwa są powierzchowne i odwracalne, wystarczy się rozgrzać. Natomiast w przypadku stopnia III i IV dochodzi już do martwicy i konieczności amputacji, a nawet samoistnego odpadnięcia odmrożonej części ciała. Wychodząc na mróz należy więc pamiętać o odpowiednim stroju i nie przebywać na zewnątrz zbyt długo jeśli warunki na to nie pozwalają.

Zawał serca i udar mózgu
Niska temperatura, ze względu na to, że wpływa na zmniejszenie przepływu krwi w naczyniach krwionośnych może negatywnie wpływać na układ krążenia. Dotyczy to szczególnie osób z przewlekłymi chorobami układu sercowo-naczyniowego, u których w czasie mrozów wzrasta ryzyko zgonu z powodu niewydolności serca.
Natomiast w czasie przeziębienia, gdy organizm toczy walkę z patogenem krew staje się gęstsza, co może prowadzić do występowania zakrzepów. Natomiast nieleczona zakrzepica może spowodować zatkanie tętnic i doprowadzić do zawału serca lub udaru mózgu.

„Zimowy penis”
Zimą mężczyźni zauważają, że ich penisy są mniejsze i mają rację. Mróz wpływa na kurczenie się naczyń krwionośnych, ponieważ organizm zmniejsza dopływ krwi do najdalej wysuniętych części ciała, aby zwiększyć ukrwienie narządów wewnętrznych. W ten sposób utrzymuje odpowiednią temperaturę wewnątrz ciała i chroni organizm przed wychłodzeniem. Dzięki temu penis jest utrzymywany bliżej ciała, co zapobiega jego odmarznięciu.
Pod wpływem mrozu również jądra wyglądają na mniejsze, ponieważ także są przyciągane bliżej ciała. Panowie nie muszą się jednak obawiać, to nie jest trwała zmiana i po rozgrzaniu się narządy rozrodcze wracają do swoich rozmiarów.