Odkładasz wszystko na jutro? Zasada dwóch minut pomoże Ci pokonać prokrastynację. Ta metoda pomaga genialnie zarządzać czasem

Marta Siesicka-Osiak
Opracowanie:
Czasem myślenie nad tym, żeby włożyć naczynia do zmywarki zajmuje nam więcej czasu niż samo ich włożenie. To dobry przykład prokrastynacji.
Czasem myślenie nad tym, żeby włożyć naczynia do zmywarki zajmuje nam więcej czasu niż samo ich włożenie. To dobry przykład prokrastynacji. Wendelin Jacober / Pexels
Masz problem z zebraniem się do wykonywania obowiązków? Zwlekanie zajmuje Ci więcej czasu niż sama praca? Te dwie proste, ale skuteczne strategie, pomogą Ci w zarządzaniu czasem i ułatwiają pokonanie prokrastynacji. Każda z nich zajmuje jedynie dwie minuty! Dzięki nim nie tylko zwiększysz swoją produktywność, ale też motywację do działania. Spróbujesz?

Spis treści

Metoda dwóch minut. Myślisz-robisz!

Zasada dwóch minut została wypromowana przez Davida Allena, autora książki „Getting Things Done” (polski tytuł to: „Sztuka efektywności”). Polega ona na namierzeniu zadań, których wykonanie zajmuje mniej niż 120 sekund i… wykonaniu ich natychmiast. Mogą to być np.:

  • odstawienie naczyń do zmywarki po posiłku,
  • zapłacenie rachunków online,
  • podlanie kwiatów,
  • odpowiedzenie na wiadomość e-mail,
  • posłanie łóżka.

Dzięki zastosowaniu tej zasady odciążamy psychikę z natłoku drobnych spraw do załatwienia i zwiększamy swoją produktywność. Należy jednak uważać na to, aby nie wpaść w pułapkę wykonywania krótkoterminowych zadań i odkładania na później tych naprawdę istotnych. Kluczowe w wykorzystaniu tej metody jest ustalanie priorytetów wykonywanych czynności.

Zasada dwuminutowego rozpraszania uwagi

Przeciwieństwem metody dwóch minut, podczas których skupiamy się na wykonaniu niewielkiego zadania, jest zasada, która zachęca do dwóch minut rozproszenia uwagi. Zgodnie z tą metodą, jeśli coś odwraca naszą uwagę od pracy czy nauki, powinniśmy się temu poddać, ale… tylko na 120 sek.

Może być to obejrzenie filmiku na Youtubie, przejrzenie mediów społecznościowych czy odpisanie na wiadomości znajomych. Aby nie przekroczyć zakładanego czasu, należy włączyć stoper i w momencie, kiedy minie ustawiony czas, natychmiast zakończyć daną czynność. Limit czasu pomaga w przerwaniu „przyjemności” i wróceniu do obowiązków.

Dwie metody na raz? Czemu nie!

Czy obydwie metody dwóch minut można łączyć? Jak najbardziej! Szybkie odpisanie na zaległą wiadomość połączone z rzutem oka na TikToka to jeden z przykładów zarządzania czasem z użyciem tych dwóch strategii.

Jak jeszcze można walczyć z odkładaniem obowiązków na później? Przede wszystkim warto namierzyć źródło prokrastynacji i zacząć od zlikwidowania go. Pomóc może także dzielenie zadania na mniejsze części, system nagród oraz wizualizowanie sobie emocji np. satysfakcji, które pojawią się po wykonaniu danej czynności.

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia