Spis treści
Joga i medytacja działają jak leki na cukrzycę?
Aktywność fizyczna wskazana jest jako profilaktyka chorób, a nawet lek przy wielu dolegliwościach. Joga natomiast pomaga zadbać nie tylko o ciało, ale także o umysł. Wiele mówi się o jej dobroczynnym wpływie na łagodzenie bólów kręgosłupa, stresu, wzmacnianiu ciała, a nawet obniżaniu poziomu glukozy we krwi. Okazuje się, że nie tylko joga, ale też inne praktyki ciała i umysłu takie jak medytacja czy mindfulness potrafią skutecznie i znacznie obniżać poziom glukozy we krwi u osób chorujących na cukrzycę typu 2.
Nowe badania przeprowadzone przez Keck School of Medicine of University of Southern California udowodniły, że praktyki oparte na relacji ciało-umysł mogą równie skutecznie obniżać poziom cukru we krwi, co leki stosowane w leczeniu cukrzycy typu 2. Prawdopodobnie ćwiczenia mogą również zapobiegać rozwojowi cukrzycy.
Joga najskuteczniej obniża poziom cukru we krwi
Naukowcy przeanalizowali 28 badań przeprowadzonych na całym świecie w latach 1993-2022. Porównali oni wyniki osób z cukrzycą, które oprócz przyjmowania leków praktykowały ćwiczenia dotyczące ciała i umysłu, takie jak: medytacja, qigong, joga i redukcja stresu oparta na uważności (mindfulness), z wynikami osób, które jedynie zażywały leki obniżające poziom cukru we krwi. Analiza ujawniła, że wszystkie praktyki typu ciało-umysł prowadzą do znacznego obniżenia poziomu cukru we krwi.
Joga i inne ćwiczenia dotyczące ciała i umysłu obniżyły średnio o 0,84 proc. stężenie hemoglobiny glikowanej (HbA1C) we krwi. Hemoglobina glikowana jest wskaźnikiem pozwalającym na rozpoznanie cukrzycy. Jej poziom u zdrowej osoby wynosi 4-6 proc., natomiast powyżej 6,5-7 proc. oznacza cukrzycę. Dlatego obniżenie poziomu nawet o niecały 1 procent, znacznie redukuje poziom cukru we krwi.
Joga, jako najczęściej praktykowana, a więc najlepiej zbadana metoda, przyniosła największe korzyści, ponieważ obniżyła poziom hemoglobiny glikowanej o ok. 1 proc. Autorzy badania zaznaczyli przy tym, że metformina, najczęściej przepisywany lek na cukrzycę, obniża poziom hemoglobiny u osób z cukrzycą typu 2 średnio o 1,1 proc. Oznacza to, że joga może być prawie tak samo skuteczna w redukcji glikemii jak leki na cukrzycę.
Praktyki dotyczące ciała i umysłu takie jak joga czy mindfulness mogą zapobiegać rozwojowi cukrzycy?
Autorzy badania podkreślają, że potrzebne są nowe metody leczenia cukrzycy, ponieważ w przypadku wielu pacjentów trudne jest, nawet za pomocą leków, zejście do poziomu hemoglobiny we krwi poniżej 7 proc. Tymczasem liczba osób z cukrzycą na całym świecie stale wzrasta i jest ich już ponad 400 mln. Badacze sugerują, że praktyki oparte na relacji ciało-umysł mogą przynieść korzyści osobom z cukrzycą typu 2 na całym świecie, ponieważ analizowane badania pochodziły z różnych stron świata.
Naukowcy podkreślają również, że medytacja czy mindfulness mogą nie tylko uzupełniać leczenie niefarmakologiczne dla osób z cukrzycą typu 2, ale prawdopodobnie pozwalają również zapobiegać rozwojowi cukrzycy typu 2.
– Może to być ważne narzędzie dla wielu osób, ponieważ cukrzyca typu 2 jest poważnym przewlekłym problemem zdrowotnym i nie wykonujemy wystarczająco dobrej pracy przy jej kontrolowaniu. Chociaż to badanie nie odnosi się do tego jako środka zapobiegawczego, sugeruje, że może pomóc osobom w stanie przedcukrzycowym zmniejszyć ryzyko przyszłej cukrzycy typu 2 – powiedziała Fatimata Sanogo, doktorantka na Wydziale Nauk o Populacji i Zdrowiu Publicznym oraz główna autorka badania.
- Mind- and Body-Based Interventions Improve Glycemic Control in Patients with Type 2 Diabetes: A Systematic Review and Meta-Analysis Journal of Integrative and Complementary Medicine
- Mind-body practices can effectively reduce blood glucose levels in people with type 2 diabetes News Medical
Cukier pod kontrolą
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?