Przybywa dowodów na negatywny wpływ e-papierosów
American College of Cardiology opublikował w lipcu nowe wytyczne medyczne dotyczące e-papierosów, w których zdecydowanie odradza ich używania. Według uczelni szczególnie narażone na ich negatywny wpływ są osoby z przewlekłymi chorobami serca.
Według dr Naomi Hamburg, kardiolog i profesor medycyny z Boston University, na którą powołuje się portal ABC News, e-papierosy, nawet u młodych osób, zwiększają częstość akcji serca, podwyższają ciśnienie krwi i wpływają negatywnie na naczynia krwionośne.
W zestawieniu z tradycyjnymi papierosami, ich elektroniczne zamienniki są często przedstawiane jako mniejsze zło, co niekoniecznie ma odbicie w rzeczywistości.
E-papierosy lepsze od tych tradycyjnych? Zdaniem lekarzy to mit
Badania pokazują, że e-papierosy wyrządzają szkody w całym ludzkim organizmie. Powodują nie tylko uszkodzenie płuc, ale mogą przyczyniać się do uszkodzenia innych narządów. Eksperci ostrzegają, że długoterminowe skutki korzystania z e-papierosów wciąż nie są znane, bo ich obecność na rynku jest zbyt krótka.
„Nie możemy wysnuć wniosków, że e-papierosy to bezpieczniejsza alternatywa dla papierosów” – powiedział dr Jason Rose, lekarz chorób płuc z University of Maryland, cytowany przez ABC News.
Naukowcy podkreślają też, że e-papierosy nie wspierają też osób uzależnionych od nikotyny w rzuceniu palenia. Zdaniem lekarzy, szczególnie szkodliwe jest ich stosowanie naprzemiennie z tradycyjnymi papierosami, gdyż zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca, udaru mózgu i innych problemów sercowo-naczyniowych.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Źródło: ABC News