Groźna choroba w Europie. Królicza gorączka to zakażenie bakterią nawet z powietrza. Objawy są niespecyficzne, chorzy trafiają do szpitali

Anna Rokicka-Żuk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Słoweńscy zakaźnicy biją na alarm. Rośnie liczna zachorowań na gorączkę króliczą. Część pacjentów wymaga hospitalizacji. O nowych przypadkach tej choroby w ciągu ostatniego miesiąca informuje Narodowy Instytut Ochrony Zdrowia i ostrzega przed źródłami zakażenia.

Zachorowania na króliczą gorączkę w Słowenii

Specjaliści z Uniwersyteckiej Kliniki Chorób Płuc i Alergii Golnik w Słowenii odnotowują wzrost liczby hospitalizowanych pacjentów z powodu ciężkiej postaci zapalenia płuc wywołanego przez gorączkę króliczą. To potoczna nazwa choroby odzwierzęcej tularemii. W ciągu ostatniego tygodnia do kliniki trafiło pięć osób, wszystkie z okolic Sorszko Polje. To miejscowość położona zaledwie kilkanaście kilometrów na północ od stolicy kraju, Lublany. Zjawisko niepokoi lekarzy i wskazuje na konieczność podjęcia działań prewencyjnych.

Lekarze sprawdzają kroplówkę w szpitalu
W wyniku zakażenia się bakterią wywołującą tularemię może dojść do rozwoju zagrażającej życiu sepsy dotshock/123RF

Do szpitali trafiają głównie Rolnicy zajmujący się koszeniem i zbiorami siana. Narodowy Instytut Ochrony Zdrowia apeluje do nich o stosowanie masek ochronnych FFP3, ponieważ jedną z dróg zakażeń jest wdychanie pyłu zawierającego bakterie. Mogą być też obecne w wodzie, wilgotnej glebie czy padlinie zwierzęcej.

Tularemia jest przenoszona głównie przez króliki, ale także zające, wiewiórki czy lisy. Źródłem zakażenia wywołującą ją bakterią Francisella tularensis mogą być również kleszcze, muchy, pchły, wszy i komary.

Czytaj też: Wirus Zachodniego Nilu wykryty w Słowenii.

Specjaliści podkreślają, że oprócz wdychania bakterii zachorowanie może spowodować także spożywanie żywności i wody, które nie zostały odpowiednio przetworzone cieplnie. To zwłaszcza nieprzegotowane mleko zakażonych zwierząt, wypasanych kóz lub owiec.

Choroba może przenieść się również poprzez kontakt z zakażonym zwierzęciem, jednak nie z człowieka na człowieka. Objawy pojawiają się zazwyczaj po 3-6 dniach od zakażenia.

Tularemia – objawy i profilaktyka

Objawy tularemii mogą być różne, a przy tym mało specyficzne, dlatego na ich podstawie rzadko dochodzi do rozpoznania choroby. Symptomy zależą od sposobu, w jaki bakteria dostała się do organizmu. Mogą to być owrzodzenia w miejscu ukąszenia przez kleszcza lub komara, problemy trawienne po spożyciu nieprzegotowanego mleka zakażonych zwierząt, czy też ciężka postać zapalenia płuc, gdy zakażenie nastąpi drogą oddechową.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

– Jeśli występują objawy takie jak powiększone i bolesne węzły chłonne, kaszel, podwyższona temperatura, ból głowy, bóle mięśni, gardła i brzucha oraz biegunka, chorzy powinni poinformować lekarza, czy wcześniej pracowali przy sianie lub zostali ukąszeni przez kleszcze – mówi specjalistka chorób zakaźnych Barbara Biteżnik z kliniki Golnik. – W ten sposób medyk mógł łatwiej zdiagnozować tularemię (...) którą leczy się innym antybiotykiem niż zwykłe zapalenie płuc.

Zwiększone ryzyko zachorowań na gorączkę króliczą w Słowenii wymaga podjęcia odpowiednich środków prewencyjnych, zwłaszcza wśród osób pracujących w rolnictwie. Noszenie masek ochronnych, unikanie spożywania nieprzetworzonej termicznie żywności i zgłaszanie podejrzanych objawów to kluczowe kroki w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się tej choroby.

Źródło dodatkowe: Tularemia Główny Inspektorat Sanitarny

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia