1 z 13
Przewijaj galerię w dół
Naturalną konsekwencją postępu nauki i techniki jest rozwój...
fot. TheDigitalArtist/pixabay.com

Choroby cywilizacyjne – ciemna strona postępu

Naturalną konsekwencją postępu nauki i techniki jest rozwój cywilizacyjny i poprawa warunków socjoekonomicznych społeczeństwa. Niestety wraz z nimi pojawiły się nowe, dotąd niewystępujące na szeroką skalę, choroby, które właściwe są przede wszystkim dla państw wysoko zurbanizowanych. Zanieczyszczenie powietrza, siedzący tryb życia, jedzenie typu fast food, brak aktywności fizycznej, szybkie tempo życia, nadmierne narażenie na sytuacje stresogenne – to tylko niektóre zagrożenia dla zdrowia, jakie niesie ze sobą XXI wiek.

2 z 13
Nadciśnienie tętnicze występuje wówczas, gdy wartość...
fot. Andriy Popov/123rf.com

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze występuje wówczas, gdy wartość ciśnienia skurczowego przekracza 140 mg Hg, a wartość ciśnienia rozkurczowego – 90 mg Hg.

Nadciśnienie tętnicze jest uznawane za najpowszechniejsze zagrożenie zdrowotne związane z rozwojem cywilizacyjnym. Sprzyja mu m.in. palenie papierosów, dieta wysokoenergetyczna, uzależnienie od narkotyków, otyłość i stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej. Lekceważenie nadciśnienia tętniczego może skutkować uszkodzeniem naczyń siatkówki, przerostem lewej komory mięśnia sercowego, chorobą niedokrwienną serca, udarem mózgu, tętniakiem aorty i chorobami naczyń obwodowych.

3 z 13
Cukrzyca nie jest jednostką chorobową, a raczej grupą chorób...
fot. TesaPhotography/pixabay.com

Cukrzyca

Cukrzyca nie jest jednostką chorobową, a raczej grupą chorób metabolicznych, które charakteryzują się podwyższonym poziomem cukru we krwi. Podstawowe czynniki ryzyka cukrzycy to: predyspozycje genetyczne, czynniki środowiskowe, nadmierne narażenie na oddziaływanie stresu, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów i niewłaściwie zbilansowana dieta. Badania przeprowadzone przez prof. Tomasza Zdrojewskiego wykazały, że w Polsce z cukrzycą zmaga się aż 5,6 proc. populacji. Przy czym warto podkreślić, że cukrzyca często towarzyszy otyłości.

4 z 13
Otyłość występuje wówczas, gdy wskaźnik BMI przekracza 30...
fot. stevepb/pixabay.com

Otyłość

Otyłość występuje wówczas, gdy wskaźnik BMI przekracza 30 punktów.

Otyłość jest poważnym i często bagatelizowanym zagrożeniem dla zdrowia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała otyłość za najgroźniejszą chorobę przewlekłą, która nieleczona, może prowadzić do rozwoju innych chorób towarzyszących, w tym m.in. cukrzycy i chorób układu krążenia. Według szacunków najwięcej ludzi otyłych w Europie znajduje się w Wielkiej Brytanii (27,3 proc.) i Irlandii (25,5 proc). W rankingu tym Polska plasuje się tuż za Czechami – wskaźnik otyłości w naszym kraju wynosi ok. 23,2 proc.

Pozostało jeszcze 8 zdjęć.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Jakość wody, zmiękczanie i uzdatnianie w kuchni: Kompleksowy przewodnik

Jakość wody, zmiękczanie i uzdatnianie w kuchni: Kompleksowy przewodnik

Posiłki low carb są łatwe, pyszne i zdrowe. Wypróbuj przepisy!

Posiłki low carb są łatwe, pyszne i zdrowe. Wypróbuj przepisy!

Tycie z powietrza, „mgła mózgowa”, rozdrażnienie? Poznaj sposoby na menopauzę

Tycie z powietrza, „mgła mózgowa”, rozdrażnienie? Poznaj sposoby na menopauzę

Zobacz również

Gala Plebiscytu Medycznego HIPOKRATES 2024. Zobacz laureatów na zdjęciach

NASZA AKCJA
Gala Plebiscytu Medycznego HIPOKRATES 2024. Zobacz laureatów na zdjęciach

Takie jedzenie wywołuje biegunkę! Zastanów się dwa razy, zanim zjesz

Takie jedzenie wywołuje biegunkę! Zastanów się dwa razy, zanim zjesz