Domowe krople nasercowe i środek uspokajający. „Złotą wodę” stosuj ostrożnie, bo może być też toksyczna. Nazbieraj kwiatów i zrób nalewkę

Monika Góralska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wspomaga pracę serca, ale zawiera też toksyczne i śmiertelnie niebezpieczne związki. W średniowieczu ceniona i nazywana „złotą wodą” była stosowana jako krople nasercowe i środek uspokajający. Konwalia wzmacnia serce, wspomaga wątrobę, uspokaja i zwalcza bezsenność. Jednak musi być stosowana ściśle według zaleceń, bo przedawkowanie nalewki z konwalii może skończyć się nie tylko zatruciem, ale nawet śmiercią.

Spis treści

Czy konwalia ma właściwości lecznicze?

W średniowiecznej Europie napary i nalewki z konwalii nazywano „złotą wodą” i trzymano w złotych lub srebrnych naczyniach.
W średniowiecznej Europie napary i nalewki z konwalii nazywano „złotą wodą” i trzymano w złotych lub srebrnych naczyniach. ALLEKO/gettyimages.com

Konwalia majowa (Convallaria majalis) wiosną często spotykana w lasach i ogrodach uznawana jest głównie za roślinę ozdobną. Jej drobne śnieżnobiałe kwiaty o dzwonkowatym kształcie i piękny zapach sprawiają, że jest wykorzystywana w wiosennych bukietach. Jednak warto wiedzieć, że konwalia ma także właściwości lecznicze. Konwalia stosowana była już w tradycyjnej medycynie chińskiej jako lek na choroby naczyniowo-sercowe. W średniowiecznej Europie napary i nalewki z konwalii nazywano „złotą wodą” i trzymano w złotych lub srebrnych naczyniach.

Surowcem zielarskim są liście, kwiaty i całe ziele konwalii. Roślina zawiera m.in. heterozydy kardenolidowe: konwalatoksynę, konwalozyd, konwalatoksol, konwalatoksolozyd, lokundiozyd, rodeksynę A, saponozydy (konwalaryna, konwalamaryna), olejek eteryczny (z fernezolem), flawonoidy (pochodne kwercetyny, izoramnetyny) oraz kwasy: jabłkowy, cytrynowy, chelidonowy, acetydyno-2-karboksylowy.

Pięknie pachnie i leczy. To tani środek na reumatyzm, pasożyty i dnę moczanową

Pięknie pachnie i leczy. To tani środek na reumatyzm, pasożyty i dnę moczanową

Lilak, bardziej znany jako bez kwitnie zwykle w maju, ale w tym roku już teraz możemy cieszyć się jego pięknym zapachem. Jednak urzeka nie tylko aromatem, ale też niezwykłymi właściwościami. Kwiaty wy...

Monika Góralska
Monika Góralska

Jak zrobić nalewkę z konwalii? Wypróbuj prosty przepis

W aptekach i sklepach zielarskich można znaleźć gotowe preparaty zawierające wyciągi z ziela konwalii w postaci tabletek, nalewki konwaliowej mianowanej czy złożonych kropli nasercowych z dodatkiem nalewki z konwalii. Te produkty są bezpieczne do stosowania w ściśle zalecanych na ulotce dawkach. Nalewkę z konwalii można zrobić także samodzielnie w domu. Jednak ze względu na niesprawdzoną zawartość konwalatoksyny należy stosować ją ostrożnie, a najlepiej przed zastosowaniem poradzić się lekarza. Domową nalewkę z konwalii na serce zrobisz z 2 składników:

  • pół szklanki świeżych kwiatów konwalii (możesz użyć także całego ziela),
  • 400 ml wódki 40 proc. obj. alk.

Jak przygotować nalewkę z konwalii?
Jak zaleca znany fitoterapeuta dr Henryk Różański:

  1. Konwalię należy zmiażdżyć w moździerzu, zalać spirytusem i wytrawiać 14 dni, często mieszając.
  2. Po tym czasie przesączyć, a ziele wycisnąć i zlać razem.
  3. Na 2 dni pozostawić do odstania.
  4. Po tym czasie jeszcze raz przesączyć.
  5. Pić 20-30 kropli 2-3 razy dziennie.
  6. Największa dawka jednorazowa wynosi 1,25 g, a dzienna 3,75 g.
Te rośliny trują i leczą. Uważaj na nie! Zobacz, jak je stosować bezpiecznie

Te rośliny trują i leczą. Uważaj na nie! Zobacz, jak je stosować bezpiecznie

Są piękne, ładnie pachną, a nawet dobrze smakują. Mogą wyleczyć wiele chorób i złagodzić dolegliwości. Jednak nieumiejętnie zastosowane mogą też zabić. Rośliny lecznicze potrafią być groźne, a najważn...

Monika Góralska
Monika Góralska

Na co stosować nalewkę z konwalii?

Konwalia od czasów starożytnych stosowana jest głównie jako środek wspomagający pracę serca. Konwalia wpływa przede wszystkim na skurcze mięśni, tętno i układ nerwowy. Dzięki zawartości glikozydów nasercowych wzmacnia ona siłę skurczu mięśnia sercowego, reguluje tętno, zmniejsza kołatanie serca. Nalewka z konwalii działa także uspokajająco, przeciwnerwicowo oraz moczopędnie i przeciwobrzękowo.

Konwalię stosuje się w zaburzeniach takich jak:

  • lekka postać niewydolności serca,
  • nieregularne tętno,
  • kołatanie serca,
  • zaburzenia czynności serca na tle nerwicowym,
  • osłabienie mięśnia sercowego w przebiegu chorób zakaźnych i u osób starszych,
  • niepokój, stres,
  • bezsenność,
  • zaburzenia pracy wątroby,
  • infekcje dróg moczowych,
  • kamienie nerkowe,
  • padaczka,
  • zatrzymywanie płynów, obrzęki,
  • zakażenie oka (zapalenie spojówek).

Preparaty z konwalii łatwo wchłaniają się z jelitach i nie kumulują w organizmie, dzięki czemu mogą być stosowane długotrwale. Jednak należy pamiętać, aby używać ich według zaleceń i w określonej dawce. Przedawkowanie może być bardzo niebezpieczne i doprowadzić nawet do śmierci.

Jesz je na co dzień, a mogą cię zabić! Toksyczne substancje sam kładziesz na talerz

Jesz je na co dzień, a mogą cię zabić! Toksyczne substancje sam kładziesz na talerz

Uważa się, że dieta wegetariańska to najzdrowsza dieta świata. Tymczasem pozornie niewinne warzywa, które jemy niemal codziennie mogą nas zabić. Może się tak zdarzyć szczególnie wtedy, gdy są niewłaśc...

Monika Góralska
Monika Góralska

Czy konwalia jest trująca? Zachowaj ostrożność

Nalewki z konwalii dostępne w sprzedaży spełniają określone normy oraz zawierają dopuszczalne i bezpieczne dawki glikozydów nasercowych w tym konwalatoksyny. Domowe preparaty nie są zbadane i pod tym względem mogą być niebezpieczne do samodzielnego stosowania jeśli nie mamy doświadczenia z tego typu preparatami. Należy bowiem pamiętać, że wszystkie części konwalii są trujące. Przed zastosowaniem nalewki z konwalii należy poradzić się lekarza. Nie stosować preparatów z konwalii przy niewydolności serca oraz równocześnie z innymi lekami nasercowymi bez konsultacji ze specjalistą.

Przedawkowanie nalewki z konwalii może powodować niepożądane skutki uboczne takie jak nudności, wymioty, nieprawidłowy rytm serca, ból głowy, zmniejszona świadomość i reaktywność oraz zaburzenia widzenia kolorów. Silne zatrucie toksyną pochodzącą z liści, kwiatów czy kłącza konwalii może doprowadzić do niewydolności serca i śmierci.

Źródła:
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia