Spis treści
Czy konwalia ma właściwości lecznicze?
Konwalia majowa (Convallaria majalis) wiosną często spotykana w lasach i ogrodach uznawana jest głównie za roślinę ozdobną. Jej drobne śnieżnobiałe kwiaty o dzwonkowatym kształcie i piękny zapach sprawiają, że jest wykorzystywana w wiosennych bukietach. Jednak warto wiedzieć, że konwalia ma także właściwości lecznicze. Konwalia stosowana była już w tradycyjnej medycynie chińskiej jako lek na choroby naczyniowo-sercowe. W średniowiecznej Europie napary i nalewki z konwalii nazywano „złotą wodą” i trzymano w złotych lub srebrnych naczyniach.
Surowcem zielarskim są liście, kwiaty i całe ziele konwalii. Roślina zawiera m.in. heterozydy kardenolidowe: konwalatoksynę, konwalozyd, konwalatoksol, konwalatoksolozyd, lokundiozyd, rodeksynę A, saponozydy (konwalaryna, konwalamaryna), olejek eteryczny (z fernezolem), flawonoidy (pochodne kwercetyny, izoramnetyny) oraz kwasy: jabłkowy, cytrynowy, chelidonowy, acetydyno-2-karboksylowy.
Jak zrobić nalewkę z konwalii? Wypróbuj prosty przepis
W aptekach i sklepach zielarskich można znaleźć gotowe preparaty zawierające wyciągi z ziela konwalii w postaci tabletek, nalewki konwaliowej mianowanej czy złożonych kropli nasercowych z dodatkiem nalewki z konwalii. Te produkty są bezpieczne do stosowania w ściśle zalecanych na ulotce dawkach. Nalewkę z konwalii można zrobić także samodzielnie w domu. Jednak ze względu na niesprawdzoną zawartość konwalatoksyny należy stosować ją ostrożnie, a najlepiej przed zastosowaniem poradzić się lekarza. Domową nalewkę z konwalii na serce zrobisz z 2 składników:
- pół szklanki świeżych kwiatów konwalii (możesz użyć także całego ziela),
- 400 ml wódki 40 proc. obj. alk.
Jak przygotować nalewkę z konwalii?
Jak zaleca znany fitoterapeuta dr Henryk Różański:
- Konwalię należy zmiażdżyć w moździerzu, zalać spirytusem i wytrawiać 14 dni, często mieszając.
- Po tym czasie przesączyć, a ziele wycisnąć i zlać razem.
- Na 2 dni pozostawić do odstania.
- Po tym czasie jeszcze raz przesączyć.
- Pić 20-30 kropli 2-3 razy dziennie.
- Największa dawka jednorazowa wynosi 1,25 g, a dzienna 3,75 g.
Na co stosować nalewkę z konwalii?
Konwalia od czasów starożytnych stosowana jest głównie jako środek wspomagający pracę serca. Konwalia wpływa przede wszystkim na skurcze mięśni, tętno i układ nerwowy. Dzięki zawartości glikozydów nasercowych wzmacnia ona siłę skurczu mięśnia sercowego, reguluje tętno, zmniejsza kołatanie serca. Nalewka z konwalii działa także uspokajająco, przeciwnerwicowo oraz moczopędnie i przeciwobrzękowo.
Konwalię stosuje się w zaburzeniach takich jak:
- lekka postać niewydolności serca,
- nieregularne tętno,
- kołatanie serca,
- zaburzenia czynności serca na tle nerwicowym,
- osłabienie mięśnia sercowego w przebiegu chorób zakaźnych i u osób starszych,
- niepokój, stres,
- bezsenność,
- zaburzenia pracy wątroby,
- infekcje dróg moczowych,
- kamienie nerkowe,
- padaczka,
- zatrzymywanie płynów, obrzęki,
- zakażenie oka (zapalenie spojówek).
Preparaty z konwalii łatwo wchłaniają się z jelitach i nie kumulują w organizmie, dzięki czemu mogą być stosowane długotrwale. Jednak należy pamiętać, aby używać ich według zaleceń i w określonej dawce. Przedawkowanie może być bardzo niebezpieczne i doprowadzić nawet do śmierci.
Czy konwalia jest trująca? Zachowaj ostrożność
Nalewki z konwalii dostępne w sprzedaży spełniają określone normy oraz zawierają dopuszczalne i bezpieczne dawki glikozydów nasercowych w tym konwalatoksyny. Domowe preparaty nie są zbadane i pod tym względem mogą być niebezpieczne do samodzielnego stosowania jeśli nie mamy doświadczenia z tego typu preparatami. Należy bowiem pamiętać, że wszystkie części konwalii są trujące. Przed zastosowaniem nalewki z konwalii należy poradzić się lekarza. Nie stosować preparatów z konwalii przy niewydolności serca oraz równocześnie z innymi lekami nasercowymi bez konsultacji ze specjalistą.
Przedawkowanie nalewki z konwalii może powodować niepożądane skutki uboczne takie jak nudności, wymioty, nieprawidłowy rytm serca, ból głowy, zmniejszona świadomość i reaktywność oraz zaburzenia widzenia kolorów. Silne zatrucie toksyną pochodzącą z liści, kwiatów czy kłącza konwalii może doprowadzić do niewydolności serca i śmierci.
Źródła:- Konwalia – Convallaria jako lek nasercowy w praktycznej fitoterapii rozanski.li
- Konwalia majowa eko.org.pl