Spis treści
Komu mogą szkodzić ryby?
Ryby cenione są przede wszystkim ze względu na dużą zawartość kwasów tłuszczowych omega-3, szczególnie kwasu EPA (eikozapentaenowy) oraz DHA (dokozaheksaenowy). Większość z nich jest również bogata w dobre jakościowo łatwo przyswajalne białko oraz witaminy takie jak A, E i D, a także składniki mineralne.
Jednak nie wszyscy mogą cieszyć się ich walorami smakowymi i zdrowotnymi. Zajrzyj do naszej galerii i zobacz, kto i kiedy powinien zrezygnować lub ograniczyć jedzenie ryb
Alergia na ryby. Jakie ryby uczulają?
Jak podaje American College of Allergy, Asthma & Immunology:
W przeciwieństwie do innych alergii pokarmowych, które zwykle obserwuje się po raz pierwszy u niemowląt i małych dzieci, alergia na ryby może ujawnić się dopiero w wieku dorosłym. W jednym z badań aż 40 procent osób zgłaszających alergię na ryby nie miało problemów z rybami, dopóki nie osiągnęli wieku dorosłego.
Uczulić mogą wszystkie ryby płetwiaste np. dorsz, tuńczyk czy łosoś, jak i owoce morza. Nie oznacza to jednak jednoczesnej alergii na ryby i skorupiaki. Osoba uczulona na jeden rodzaj ryb może bezpiecznie jeść inne gatunki. Warto omówić z alergologiem, które odmiany mogą być bezpieczne do spożycia, aby uniknąć zupełnego wykluczenia ryb z codziennej diety.
Wśród objawów alergii na ryby wymieniane są:
- pokrzywka lub wysypka skórna,
- nudności, skurcze żołądka, niestrawność, wymioty i/lub biegunka,
- zatkany nos lub katar i/lub kichanie,
- bóle głowy.
- astma,
- wstrząs anafilaktyczny(rzadziej), potencjalnie zagrażająca życiu reakcja, która upośledza oddychanie i może spowodować wstrząs w organizmie.
Czy warto jeść śledzie? Sprawdź, ile kalorii mają te ryby i jak można je podawać
Śledzie szczególnie popularne stają się podczas ostatków i w okresie Wielkiego Postu. To tłuste ryby o dużej zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (WNKT), w tym omega-3 i omega-6, które wz...
Źródło:Fish ACAAI