Kot śpi z tobą w jednym łóżku? I bardzo dobrze! Może wyjść ci to na zdrowie. Poznaj plusy i minusy spania z pupilem

Marta Siesicka-Osiak
Wideo
od 16 lat
Ponad 60 proc. właścicieli kotów przyznaje się do tego, że pozwala pupilom spać w swoim łóżku. Czy postępują słusznie? Okazuje się, że w wielu przypadkach tak! Bliskość mruczącego przyjaciela może bowiem wpłynąć pozytywnie na nasze samopoczucie. Jednak nie każdemu służy tak bliskie towarzystwo kotów. Zobacz, kto i dlaczego nie powinien wpuszczać kota do sypialni.

Spis treści

Kobieta głaszcząca kota
Bliskość kota w większości przypadków działa na nas kojąco, pomaga się odprężyć i uspokoić. Jednak nie każdy może cieszyć się towarzystwem mruczącego pupila. Sprawdź na kolejnych slajdach, komu może pomóc domowa felinoterapia. Freepik

Kiedy nie należy spać z kotem, a kiedy warto wpuścić go do swojego łóżka?

Dla osób, które traktują swoje zwierzęta jak członków rodziny, spanie w jednym łóżku z kotem to codzienność. Mruczący kłębek zwinięty na kołdrze działa na nich kojąco i ułatwia zasypianie. Jednak spanie z kotem nie zawsze jest bezpieczne i nie wszyscy powinni się na nie decydować.

Wylegiwać się w naszych łóżkach nie powinny w szczególności młode kociaki oraz te, które wychodzą na spacery, ponieważ mogą być nosicielami pasożytów i groźnych drobnoustrojów. Także koty, które lubują się w surowym mięsie, są bardziej narażone na zakażenie pasożytami i powinny omijać naszą sypialnię.

Ze spania z kotami powinny zrezygnować osoby z astmą, alergiami oraz dzieci. Na kocim towarzystwie w nocy na pewno nie skorzystają także osoby, które łatwo się wybudzają i mają problemy z zasypianiem.

Zajrzyj do naszej galerii i poznaj plusy i minusy spania z kotem

Dlaczego warto mieć kota? To wyjątkowy przyjaciel

Na całym świecie od lat przeprowadzane są badania mające wykazać wpływ posiadania zwierząt domowych na nasze życie. Naukowcy mówią o wielu pozytywnych aspektach opieki nad czworonogiem. Wymieniają wśród nich m.in. o redukcję stresu, poprawę jakości życia i zdrowia oraz lepszą socjalizację.

Dostępne dane sugerują, że ludzie postrzegają zwierzęta domowe jako ważne i wspierające, a obecność zwierzęcia wiąże się ze znacznymi korzyściami sercowo-naczyniowymi, zarówno wśród osób z normalnym ciśnieniem krwi, jak i osób z wysokim ciśnieniem krwi.

Ponadto w świetle przeprowadzonych badań widać, że opieka nad zwierzętami bywa dla właścicieli dużym wsparciem w kryzysowych sytuacjach. Odpowiedzialność za czworonożnego pupila mobilizuje do codziennej aktywności, a także do samorozwoju i nawiązywania więzi społecznych, w szczególności w przypadku osób z przewlekłymi chorobami psychicznymi.

Dowiedz się także: Dlaczego kot drapie meble i jak go tego oduczyć?

Znajdź idealny drapak dla swojego kota

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

t
tow.rydzyk
16 lutego, 16:59, Hans von Schwinke:

Balwanski kaczan co wieczor caluje kota w odbyt. Moze w koncu dostanie ch o lery.

Niee on wylizuje kotu odbyt doglebnie. Dlatego juz teraz rzucilo mu sie na muzg!

H
Hans von Schwinke
Balwanski kaczan co wieczor caluje kota w odbyt. Moze w koncu dostanie ch o lery.
G
Gość
Śpię z kotem odkąd go przygarnęłam, mnie to wycisza :) Codziennie puszczam roombę po materacu, żeby odkurzyła go z sierści, a pościel zmieniam i piorę co tydzień. Mimo alergii czuję się dobrze, widać na własnego kota reaguję zupełnie inaczej :)
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia