Kłucie w sercu – co robić, gdy się pojawi i jak rozpoznać jego przyczynę? Kiedy jest groźne i może zagrażać życiu?

Marta Siesicka-Osiak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Kłucie w sercu zazwyczaj budzi w nas niepokój. Kojarzone jest z chorobami serca, choć często nie ma z nimi nic wspólnego. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny kłucia w sercu i zobacz, co robić, kiedy wystąpi ból w klatce piersiowej.

Spis treści

Kłucie w sercu może być objawem wielu różnych schorzeń. Niezależnie od jego przyczyny powinno być powodem do konsultacji z lekarzem.
Kłucie w sercu może być objawem wielu różnych schorzeń. Niezależnie od jego przyczyny powinno być powodem do konsultacji z lekarzem. Drazen Zigic / Freepik

Kłucie w sercu – przyczyny

Objawy towarzyszące kłuciu w klatce piersiowej mogą wskazywać na różnego rodzaju schorzenia. Warto wiedzieć, które z nich występują przy chorobach serca, a które przy infekcji lub zgadze.

Zajrzyj do naszej galerii i sprawdź, co oznacza kłucie w klatce piersiowej?

Jak odróżnić nerwicę od bólu serca?

Pierwszym czynnikiem, który pomaga w odróżnieniu bólu w klatce piersiowej związanego z atakiem paniki od tego, wynikającego z chorób serca, są okoliczności, w których się on pojawia. Jeśli jesteśmy w spoczynku, prawdopodobnie ból ma podłoże nerwowe. Kiedy pojawi się podczas wysiłku lub bezpośrednio po nim, może to wskazywać na zawał serca.

Ból podczas ataku paniki nie jest bardzo nasilony, opisywany jest jako „kłucie”, pojawia się i znika, osiąga szczyt po ok. 10 minutach i często ustępuje samoistnie. W przypadku zawału ból jest często określany jako silny, ściskający, porównywany do ciężaru na klatce piersiowej. Objawy nasilają się z czasem – ból promieniuje na żuchwę, szyję, lewę ramię aż do pleców – i dołączają do niego kolejne symptomy np. duszność, uczucie niepokoju, osłabienie.

Jeśli nie ma pewności co do przyczyny kłucia w sercu, należy natychmiast skontaktować się ze specjalistą, który pomoże postawić właściwą diagnozę.

Można mieć zawał i o tym nie wiedzieć! Poznaj nietypowe objawy tej choroby

Można mieć zawał i o tym nie wiedzieć! Poznaj nietypowe objawy tej choroby

Zawał nie jest chorobą zarezerwowaną dla osób starszych. Dotyka coraz młodszych. Winnymi są przede wszystkim stres, palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze i zła dieta. Niekiedy mamy do czynienia z ...

Kłucie w sercu – co robić?

Co zrobić, gdy kłuje w sercu? Przede wszystkim nigdy nie należy bagatelizować tego objawu. Osoby ze zdiagnozowanymi chorobami np. chorobą wieńcową (chorobą niedokrwienna serca), dławicą piersiową czy nerwicą, powinny przyjąć zalecone leki i zgłosić lekarzowi prowadzącemu atak bólu. Jeśli leki nie pomogą lub występują objawy wskazujące na zawał serca, należy bezzwłocznie zgłosić się po pomoc medyczną.

Osoby, u których wcześniej nie występowało żadne z ww. schorzeń, a ból utrzymuje się powyżej 5 minut i towarzyszą mu objawy wiązane z atakiem serca, powinny natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe. Jeśli ból ustał, ale powtarza się co jakiś czas, powinien zostać zgłoszony lekarzowi prowadzącemu.

Zobacz, co oznacza kłucie w klatce piersiowej po lewej stronie, prawej stronie lub na środku

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia