Już 10 tys. kroków dziennie to o połowę niższe ryzyko demencji. Jak aktywność fizyczna wpływa na rozwój chorób neurodegeneracyjnych?

Agata Siemiaszko
Aktywność fizyczna to jeden z najważniejszych elementów profilaktyki chorób neurodegeneracyjnych. Naukowcy wykazali, że nie trzeba uprawiać intensywnego sporu – wystarczy spacer.
Aktywność fizyczna to jeden z najważniejszych elementów profilaktyki chorób neurodegeneracyjnych. Naukowcy wykazali, że nie trzeba uprawiać intensywnego sporu – wystarczy spacer. stockbroker/123RF
Co roku na świecie diagnozuje się prawie 10 mln nowych przypadków demencji, czyli co 4 minuty nowa osoba dowiaduje się o chorobie neurodegeneracyjnej. Natomiast w Polsce na demencję cierpi ok. 400 tys. pacjentów. W profilaktyce tych chorób najważniejsza jest zmiana stylu życia, w tym regularna aktywność fizyczna. W najnowszych badaniach naukowcy zaobserwowali, że ruch na poziomie 10 tys. kroków dziennie wiąże się z 50 proc. niższym ryzykiem rozwoju demencji.

Spis treści

Umiarkowany ruch to o połowę mniejsze ryzyko demencji

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) każdego roku diagnozuje się ponad 10 mln nowych przypadków demencji. Dodatkowo WHO zaznacza, że na całym świecie choruje na nią 55 mln osób, a liczba ta do 2050 roku prawdopodobnie wzrośnie do 139 mln! To pokazuje, jak poważnym problemem są zaburzenia neurologiczne, które według specjalistów co roku generują ogromne koszty leczenia.

Sprawdź również: Spacer nie wystarczy, żeby zadbać o zdrowie. Mniej niż połowa Polaków uprawia sport. Brak ruchu to ryzyko cukrzycy i chorób serca

Demencja zajmuje siódme miejsce na niechlubnej liście najczęstszych przyczyn zgonów na świecie.

Obecnie wiadomo, że na rozwój schorzeń neurodegradacyjnych wpływa wiele czynników, w tym predyspozycje genetyczne, płeć, a nawet dieta i aktywność fizyczna. Wielu naukowców cały czas bada, czy zmiana stylu życia może zmniejszyć ryzyko rozwoju demencji lub zahamować dalsze uszkodzenia tkanki mózgowej.

Zobacz także: Masz wysokie tętno? Przyczyną może być poważna choroba. Sprawdź, jaki powinien być prawidłowy puls. Jak zmierzyć i obniżyć za wysokie tętno?

Niedawno opublikowane badanie w JAMA Neurology potwierdza, że umiarkowana aktywność fizyczna na poziomie 4000 kroków dziennie zmniejsza o 25 proc. ryzyko rozwoju chorób neurodegeneracyjnych, w tym demencji. Naukowcy zaznaczają, że wysiłek fizyczny nie musi wiązać się z ćwiczeniami na siłowni – wystarczy zwykły spacer.

– To ważne badanie, które może pomóc w ustaleniu wytycznych zdrowia publicznego, dotyczących ilości aktywności fizycznej niezbędnej do czerpania korzyści zdrowotnych. Wyniki te nie są zaskakujące, biorąc pod uwagę solidne dane, które mamy, łączące aktywność fizyczną i lepsze poznanie jej wpływu na stan zdrowia. Mocną stroną jest to, że użyto obiektywnej, szeroko rozumianej miary liczby kroków, a nie danych z własnego raportu – zauważyła dr Claire Sexton, starszy dyrektor programów naukowych i popularyzacji Stowarzyszenia Alzheimera.

Naukowcy zaobserwowali również, że u osób, które podejmowały aktywność fizyczną na poziomie 10 tys. kroków dziennie ryzyko rozwoju chorób neurodegeneracyjnych było o 50 proc. niższe niż osób, które większość czasu spędzały w pozycji siedzącej.

Sprawdź też: Umiarkowana aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko chorób przewlekłych

To sprzyja demencji, gdy masz 50, 60, 70, 80 lat! Sprawdź, jakie choroby kontrolować

To sprzyja demencji, gdy masz 50, 60, 70, 80 lat! Sprawdź, jakie choroby kontrolować

Demencja rozwija się pod wpływem problemów zdrowotnych – wcale nie stanowi normalnego elementu procesu starzenia się. Choć mechanizm ten jest złożony i jeszcze nie w pełni poznany, czynniki prowadzące...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Jak wysiłek fizyczny wpływa na ryzyko rozwoju demencji?

Badacze przeanalizowali dane pochodzące z brytyjskiego Biobanku u ponad 78 tys. osób, z czego 44,7 proc. stanowili mężczyźni, a 55,3 proc. kobiety. Średni wiek wszystkich uczestników wynosił 61 lat. Na początku badania nikt z badanych nie wykazywał oznak chorób sercowo-naczyniowych i demencji. Uczestników obserwowano średnio przez 7 lat.

Podczas analizy każda osoba musiała cały czas nosić zegarek z akcelerometrem na nadgarstku, który badał poziom aktywności fizycznej. Dodatkowo podczas analizy wzięto pod uwagę różne zmienne, takie jak: wiek, płeć, rasa, ogólny stan zdrowia, dieta i status społeczno-ekonomiczny. Podczas całego badania u 866 uczestników, czyli 1,1 proc. rozwinęły się objawy wczesnej demencji.

– Najważniejsze jest to, że aktywność fizyczna wspiera dobre zdrowie układu sercowo-naczyniowego – a to, co jest dobre dla serca, jest dobre dla mózgu. Znajdź coś, co lubisz robić i trzymaj się tego – zaznaczają autorzy badania.

Dodatkowo badacze zwrócili uwagę, że zmniejszone ryzyko demencji związane jest zarówno z liczbą kroków, jak i intensywnością ich wykonywania. Najkorzystniejszy efekt można osiągnąć pokonując 40 kroków na minutę, jednak naukowcy zaznaczają, że każdy krok niezależnie od tempa ma znaczenie.

– Tutaj widzimy efekt „dawki”, to znaczy, że bardziej intensywne i celowe chodzenie jest bardziej korzystne niż chodzenie w wolnym tempie. Ponadto ludzie często chodzą z innymi (spacerują i rozmawiają), dzięki czemu można uzyskać również element społecznościowy i interaktywny – dodał dr Anton Porsteinsson, jeden z autorów badania.

Rozciąganie, pływanie i bieganie skutecznie spowalniają łagodne zaburzenia poznawcze

Rozciąganie, pływanie i bieganie skutecznie spowalniają łagodne zaburzenia poznawcze

– Seniorzy narażeni na demencję mogą spowolnić jej rozwój poprzez regularną aktywność fizyczną – poinformowali naukowcy ze Szkoły Medycznej Wake Forest w Karolinie Północnej. Ich wnioski zostały zapre...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Czynnik ryzyka rozwoju chorób neurodegeneracyjnych

Towarzystwo Alzheimera podaje, że do głównych czynników rozwoju chorób neurodegeneracyjnych zalicza się przede wszystkim czynniki genetyczne i proces starzenia się. Dodatkowo posiadanie w rodzinie osoby z demencją zwiększa ryzyko pojawienia się zaburzeń neurologicznych w przyszłości.

Wśród innych czynników, które mogą powodować rozwój demencji naukowcy wymieniają:

Objawy, które mogą świadczyć o rozwoju choroby Alzheimera

Objawy, które mogą świadczyć o rozwoju choroby Alzheimera

Choroba Alzheimera to najczęstsza forma demencji. Polega na postępującej degeneracji komórek mózgu, która trwa przez dekady. Zanim jednak dojdzie do poważnych zmian, wywołuje subtelne objawy, które ła...

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia