Koronawirus - czy oddawać krew? Jak oddawać krew w czasie zagrożenia epidemicznego?
Krew jest potrzebna każdego dnia. Wiele osób ma wątpliwości, czy w sytuacji zagrożenia epidemicznego powinno się ją oddawać. Odpowiedź brzmi: jak najbardziej tak! Jak zwykle w takich sytuacjach, szczególnie poszukiwani są dawcy z grupą krwi 0 Rh-, z których krwi może skorzystać każdy chory. Nie znaczy to, że dawcy z innymi grupą nie mogą pomóc.
Jak to jednak robić z głową?
Kto nie może oddawać krwi?
Przede wszystkim należy monitorować swój stan zdrowia. Jeśli mamy jakiekolwiek niepokojące objawy, to nie przychodźmy do punktu oddawania krwi. Złe samopoczucie zawsze dyskwalifikuje potencjalnego dawcę – stan zagrożenia epidemicznego nie jest wyjątkiem. Nawet lekki ból gardła lub katar powinny nas skłonić do odłożenia wizyty w punkcie poboru.
W większości punktów czasowo zdyskwalifikowane są osoby, które:
- przebywały poza granicami Polski, zwłaszcza w takich krajach jak Austria, Belgia, Chiny, Francja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Iran, Japonia, Korea Południowa, Malezja, Makau, Niemcy, Norwegia, Stany Zjednoczone, Tajlandia, San Marino Szwecja, Szwajcaria , Wielka Brytania, Włochy, Hongkong i Singapur,
- miały kontakt z osobą z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem
- mają objawy przeziębienia i grypy (podwyższona temperatura, katar, kaszel i ból gardła)
Od wizyt w miejscach poboru należy się wstrzymać na 14 dni od powrotu, kontaktu z chorym lub ustąpienia objawów przeziębienia lub grypy.
Jak pracują Regionalne Centra Krwiodawstwa? Skąd czerpać informacje?
Pamiętaj o monitorowaniu komunikatów waszego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa. Niektóre z oddziałów pracują w innych godzinach, inne są zamknięte. Terenowe akcje poboru kwi mogą być odwołane. Aktualności w tej kwestii zamieszczane są na stronach internetowych RCK lub profilach na Facebooku. Warto przed wizytą zadzwonić i zapytać się o optymalną godzinę wizyty, aby uniknąć tłoku.
Jeśli już zdecydujemy się na wizytę w centrum krwiodawstwa, to przestrzegajmy zwykłych zasad profilaktyki. Unikajmy zatłoczonych miejsc i często myjmy ręce.
- Koronawirus na banknotach. Jak długo się na nich utrzymuje? Tych przedmiotów unikaj
- Koronawirus cię przeraża? Jak radzić sobie ze stresem?
- Zapasy żywności na wypadek koronawirusa
- To wiemy o koronawirusie
- Chiny w 10 dni zbudowały szpital do walki z koronawirusem
- Koronawirus. Wirus z Chin – jakie są objawy?