Jesteś zdrowy? Oddaj krew. Jeśli jej zabraknie, to będzie krucho. Jak to robić mądrze?

Daria Wieclawek
123rf.com
Krew ratuje życie i warto ją oddawać. Jak to jednak robić w sytuacji zagrożenia epidemicznego? Monitorujmy swój stan zdrowia i nie zgrywajmy bohaterów, jeśli nasze samopoczucie będzie złe. Zawsze kierujmy się wytycznymi naszego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa.

Koronawirus - czy oddawać krew? Jak oddawać krew w czasie zagrożenia epidemicznego?

Krew jest potrzebna każdego dnia. Wiele osób ma wątpliwości, czy w sytuacji zagrożenia epidemicznego powinno się ją oddawać. Odpowiedź brzmi: jak najbardziej tak! Jak zwykle w takich sytuacjach, szczególnie poszukiwani są dawcy z grupą krwi 0 Rh-, z których krwi może skorzystać każdy chory. Nie znaczy to, że dawcy z innymi grupą nie mogą pomóc.
Jak to jednak robić z głową?

Kto nie może oddawać krwi?

Przede wszystkim należy monitorować swój stan zdrowia. Jeśli mamy jakiekolwiek niepokojące objawy, to nie przychodźmy do punktu oddawania krwi. Złe samopoczucie zawsze dyskwalifikuje potencjalnego dawcę – stan zagrożenia epidemicznego nie jest wyjątkiem. Nawet lekki ból gardła lub katar powinny nas skłonić do odłożenia wizyty w punkcie poboru.

W większości punktów czasowo zdyskwalifikowane są osoby, które:

  • przebywały poza granicami Polski, zwłaszcza w takich krajach jak Austria, Belgia, Chiny, Francja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Iran, Japonia, Korea Południowa, Malezja, Makau, Niemcy, Norwegia, Stany Zjednoczone, Tajlandia, San Marino Szwecja, Szwajcaria , Wielka Brytania, Włochy, Hongkong i Singapur,
  • miały kontakt z osobą z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem
  • mają objawy przeziębienia i grypy (podwyższona temperatura, katar, kaszel i ból gardła)

Od wizyt w miejscach poboru należy się wstrzymać na 14 dni od powrotu, kontaktu z chorym lub ustąpienia objawów przeziębienia lub grypy.

Jak pracują Regionalne Centra Krwiodawstwa? Skąd czerpać informacje?

Pamiętaj o monitorowaniu komunikatów waszego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa. Niektóre z oddziałów pracują w innych godzinach, inne są zamknięte. Terenowe akcje poboru kwi mogą być odwołane. Aktualności w tej kwestii zamieszczane są na stronach internetowych RCK lub profilach na Facebooku. Warto przed wizytą zadzwonić i zapytać się o optymalną godzinę wizyty, aby uniknąć tłoku.
Jeśli już zdecydujemy się na wizytę w centrum krwiodawstwa, to przestrzegajmy zwykłych zasad profilaktyki. Unikajmy zatłoczonych miejsc i często myjmy ręce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Miron

Każdego dnia niezbędna jest pomoc tysięcy dawców, by mogły odbywać się operacje, zabiegi planowe oraz te ratujące życie. Dlatego doceniajmy każdą akcję i chęć pomagania. Potrzebna jest nieustanna promocja, edukacja i zachęcanie ludzi do oddawania krwi. Niestety do niechlubnych przykładów zniechęcania ludzi do tego szczytnego celu jest grudziądzki zakład La Rive, który za każdą nieobecność w pracy z tytułu oddawania krwi zabiera pracownikom 30% z premii.Takie postępowanie należy napiętnować. Wstyd!!!

G
Gość

We Wrocławiu nie da się dostać do zwykłego internisty z powodu ostrego zapalenia gardła, medicovery nie działają, na nfz do przychodnii nie idzie się dodzwonić padaka jakaś

G
Gość

Oddaj krew chazarom?

K
KREW MOGĘ SPRZEDAĆ

a nie oddać.

j
jj

APEL do Sp-ni Mieszkaniowej im. Jana III Sobieskiego we Wrocławiu ! NIE NARAŻAJCIE LUDZI ! Udostępnijcie wreszcie jakiś E-mail na swej stronie.   Może ilość skarg się zwiększy ale zdrowie ludzi jest ważniejsze.

G
Gość

Oddać krew?

hehehe, przecież mówią, żeby siedzieć na tyłku w domu! :D :D

poza tym Siutryk ograniczył wyjazdy tramajów na trasę.

G
Gość

czemu podajecie nieprawdziwe informacje - 14 dni to trzeba się wstrzymać nawet po kontakcie z kimś kto ma kwarantannę domową........a po grypie ozdrowieńcy wstrzymują się min. 4 tygodnie !!!!!!!!!! pytanie czy jesteście pewni że nie mieliście kontaktu z osobą potencjalnie chorą ,bezobjawowym nosicielem itp. .................

o
olo

GDZIE SĄ TE CHŁOPY ? ....się pochowały: Owsiaki, Giertychy,Tuski i Neumany, ? Scerby, Lisy i Michniki ? Tuleje, Juszczyszyny i Żurki ?

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia