Nordic walking lepszy dla sercowców niż trening. Chodzenie z kijkami poprawia wydolność u osób z chorobą wieńcową serca, ale nie tylko!

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Z kijkami można chodzić o każdej porze roku.
Z kijkami można chodzić o każdej porze roku. piksel/123RF
Nordic walking to aktywność popularna zwłaszcza wśród osób, które nie mogą lub nie lubią podejmować żywiołowych treningów. Choć intensywny ruch ma najlepszy wpływ na serce, często nie jest wskazany w przypadku problemów zdrowotnych, a zwłaszcza sercowych. Tymczasem żywiołowe sporty wcale nie są niezbędne, bo nawet większe korzyści u osób chorobą wieńcową serca zapewnia właśnie niedoceniane chodzenie z kijkami!

Choroba wieńcowa serca, nazywana też chorobą niedokrwienną, to sytuacja, w której z powodu odkładania się złogów miażdżycowych w naczyniach krwionośnych dochodzi do ich zwężenia. Konsekwencją jest zmniejszenie zaopatrzenia komórek organizmu, a zwłaszcza mięśnia sercowego, w tlen i składniki odżywcze.

Z tego powodu osoby chore na miażdżycę i wieńcówkę mają zmniejszoną wydolność fizyczną i łatwiej się męczą. Aktywność fizyczna jest jednak dla nich kluczowym elementem zdrowego stylu życia, który poprawia codzienne funkcjonowanie i jego ogólną jakość.

Zobacz: Te osoby nie powinny ćwiczyć, bo grozi im udar mózgu! Należysz do tej grupy? Zobacz, kiedy aktywność fizyczna jest niebezpieczna

Jakie ćwiczenia przy problemach sercowo-naczyniowych są więc odpowiednie ? Okazuje się, że niekoniecznie to intensywne czy umiarkowanie wymagające treningi, bo znacznie lepsze efekty daje popularny, o wiele spokojniejszy rodzaj aktywności.

Wskazują na to wyniki badań opisanych w „Canadian Journal of Cardiology”, w których wzięli udział właśnie sercowcy. Obejmowało ono 12-tygodniowy program ćwiczeń, w ramach którego 130 osób z chorobą niedokrwienną serca podzielono na trzy grupy. Przypisano do nich jeden z rodzajów aktywności:

Trening HIIT, który może polegać np. na szybkim chodzeniu, sprintach lub wykonywaniu ćwiczeń na czas, ma prawie największą możliwą intensywność. Szybkość uderzeń serca dochodzi wtedy do 85-95 proc. tętna maksymalnego, a jest to wartość zależna od wieku i stanu zdrowia. Można obliczyć je w dużym przybliżeniu, odejmując od liczby 220 swój wiek w latach. Aktywność zwykle nie trwa więcej niż 20 minut, a są nawet treningi 4-minutowe, takie jak słynna Tabata. Również trening MICT jest dość żywiołowy, bo w jego trakcie tętno sięga 50-85 proc. wartości maksymalnej, a aktywność trwa 30-60 minut.

Choć treningi MICT, a zwłaszcza HIIT, dają świetne efekty w przypadku ludzi zdrowych, a zwłaszcza młodych, wysiłek o takim natężeniu nie jest wskazany w przypadku schorzeń dotyczących układu krwionośnego i innych, a także podeszłego wieku.

Tymczasem nordic walking stanowi aktywność bezpieczną i polecaną niezależnie od wieku. Chodzić można bez ograniczeń, na ile pozwala na to kondycja i wolny czas. Podstawą jest jednak prawidłowa technika, którą jednak nietrudno opanować.

Nordic walking to trening chodu wspomagany użyciem specjalnie zaprojektowanych kijków, dzięki którym w ruch zaangażowana jest zarówno dolna, jak i górna połowa ciała. W ten sposób rośnie też liczna spalanych kalorii oraz poprawia się postura ciała, chód i równowaga.

Przed wprowadzeniem programu oraz po jego zakończeniu naukowcy ocenili wydolność funkcjonalną uczestników badania, to jest maksymalny możliwy wysiłek, jaki może zostać włożony w wysiłek fizyczny. Przyjrzeli się także temu, jak określone rodzaje aktywności wpływają na inne aspekty życia, takie jak jego jakość i występowanie objawów depresyjnych.

Wykazano, że wszystkie trzy typy aktywności wpływały pozytywnie na oceniane obszary życia, jednak to osoby w grupie nordic walking zyskały największe korzyści dotyczące wydolności organizmu. Pokazuje to, że w dłuższej perspektywie czasu dla osób w chorobą wieńcową serca najlepszym wyborem jest wysiłek spokojny, miarowy i odpowiednio długi.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Reklama

Zabierz ze sobą wszystko, czego potrzebujesz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia