Spis treści
Czym wycierać odbyt? Lekarze odradzają używania jednego produktu
Pewnie od lat słyszysz, że masz się wycierać od przodu do tyłu, przyjmować odpowiednią pozycję podczas wypróżniania i jeść odpowiednią ilość błonnika. Są też pewne rzeczy i czynności, których lepiej unikać podczas robienia kupy. Poza wstrzymywaniem stolca lekarze odradzają używania chusteczek nawilżanych.
Coś, co miało zapewniać komfort w tych niekoniecznie komfortowych momentach, może nie być dobre dla twojego zdrowia. Choć nie każdy lekarz jest przeciwny stosowaniu chusteczek nawilżanych (czy nawilżanemu papierowi toaletowemu), to mają one jednak pewne potencjalne wady. I nie chodzi tu tylko o zatkane rury i to, że nie są dobre dla środowiska.
Nie możesz zrobić kupy? Poznaj 10 sposobów na szybkie wypróżnienie
Kupa jest ważna – nie wstydźmy się tego! I choć może się to wydawać błahe, to kał (lub jego brak) może wpłynąć na nasz cały dzień (a nawet tydzień!). Zaparcia czy problemy z oddaniem stolca to nic prz...
Czy chusteczki nawilżane są zdrowe?
Chusteczki nawilżane brzmią jak obietnica przyjemnych doznań, jednak mogą powodować podrażnienia i inne problemy po skorzystaniu z toalety. Ich działanie może być więc bardziej szkodliwe niż pomocne.
– Używanie chusteczek nawilżanych jest częstą przyczyną okołoodbytniczego zapalenia skóry (wysypki wokół odbytu) – powiedział dla The Huffington Post dr Alex Elias, certyfikowany chirurg jelita grubego w Bakersfield w Kalifornii. – Podrażnienie wywołane przez chusteczki nawilżane może być wtórne do niektórych składników i konserwantów, zaburzenia dobrych bakterii, a nawet pozostałości wilgoci.
Kiedy zaczynasz zwiększać swój mikrobiom za pomocą chusteczek nawilżanych, usuwasz dobre bakterie, a równowaga staje się problemem.
– Brak równowagi może prowadzić do podrażnień, wysypek, infekcji grzybiczych lub bakteryjnych – powiedział dla portalu Well+Good dr Goldstein, chirurg analny.
Materiały, które są stosowane w niektórych chusteczkach nawilżanych, mogą być szorstkie, zaostrzając podrażnienia (szczególnie u osób z wrażliwą skórą lub schorzeniami, takimi jak hemoroidy lub szczeliny odbytu). Większość chusteczek nawilżanych zawiera też alkohol lub substancje zapachowe, które mogą podrażniać okolice odbytu. Dodatkowo nadmiar wilgoci, która nie wyschła przed opuszczeniem toalety po użyciu chusteczek nawilżanych, może sprzyjać rozwojowi bakterii lub grzybów, co także może prowadzić do podrażnień.
Jeżeli wciąż chcesz używać chusteczek nawilżanych, wybierz te bezalkoholowe i bezzapachowe. Sprawdzaj też ich skład. Składniki, na które warto zwracać uwagę, to:
- parabeny,
- ftalany,
- fenoksyetanol,
- betaina kokamidopropylowa.
Kiedy kał powinien niepokoić? Zobacz 7 kształtów kupy i sprawdź, co oznaczają
„Kupa, jaka jest, każdy widzi”, parafrazując klasyka. Ale czy na pewno? Rzadko się o tym rozmawia, nie zawsze też wszyscy zaglądają do toalety, żeby skontrolować swój stolec. Warto się przełamać, bo k...
Jak się podcierać po kupie? Najlepsza metoda wycierania
Nie ma idealnej odpowiedzi na pytanie o to, jak się podcierać po kupie. Metody, które polecają lekarze, to klasyczny papier toaletowy (nieperfumowany ani nawilżany) oraz bidet. Warto jednak zwrócić uwagę, że choć papier toaletowy został zaprojektowany do rozkładania, to nadal nie jest dobry dla środowiska. Jak wykazał raport National Resource Defense Council z 2019 r., popyt na papier toaletowy w USA przyczynia się do przemysłowej wycinki lasów. Według World Wildlife Federation wylesianie w Indonezji podwoiło się (głównie przez produkcję masy celulozowej, papieru i oleju palmowego).
Mimo tej pesymistycznej świadomości chcesz mieć czysty tyłek, prawda? Sięgnij po bezzapachowy papier toaletowy (najlepiej z recyklingu, który dostaniesz w większości sklepów – wcale nie są takie szorstkie, sprawdziłam!).
– Delikatnie przecieraj od przodu do tyłu, aż papier będzie czysty – sugeruje dr Ari Lamet, certyfikowany gastroenterolog. – Nigdy nie szoruj okolic odbytu.
Rzuć też okiem, czy na papierze nie ma nic niepokojącego (np. krew w kale może być sygnałem, że musisz jak najszybciej zgłosić się do lekarza).
Jeżeli masz taką możliwość, korzystaj z bidetu.
– Z medycznego punktu widzenia włączenie bidetu do rutynowej higieny może pomóc w utrzymaniu optymalnego zdrowia krocza i zmniejszyć ryzyko różnych powikłań dermatologicznych i infekcyjnych związanych z nieodpowiednimi praktykami oczyszczania – powiedziała dr Maysaa El Zoghbi, gastroenterolog z NYU Langone Hospital-Brooklyn.
Jedzenie na wypróżnienie. 9 produktów na zaparcia z kuchennej szafki
Jedzenie to przyjemność, ale… No właśnie, ale. Czasem przyjemność z jedzenia zabierają nam zaparcia. Radość ze świętowania przy obficie zastawionym stole i rozkoszowanie się smakołykami może nam zabra...
Źródła:
- The 1 Thing Colorectal Doctors Would Never Use On Their Butts The Huffington Post
- Why an Anal Surgeon Is Begging You To Stop Using Wet Wipes Well+Good