Do kiedy należy karmić piersią?
Kwestia odstawienia dziecka od piersi budzi wiele emocji. Niektórzy ze specjalistów uznają, że najlepszym momentem na odstawienie dziecka od piersi jest ten, gdy dziecko przestaje odczuwać potrzebę ssania. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że u części maluchów może to nastąpić już około 9. miesiąca życia, podczas gdy u innych dzieci potrzeba ta zanika dopiero po 3. roku życia.
Swoje zalecenia na temat karmienia piersią wydaje również Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Zgodnie z nimi przez pierwsze pół roku, maluch powinien być karmiony tylko i wyłącznie piersią. Dopiero po tym czasie, dietę należy rozszerzać o kolejne produkty. WHO skłania się także ku opinii, iż karmienie piersią powinno być kontynuowane do 2. roku życia dziecka i dłużej. Podstawą tego rodzaju zaleceń są korzyści, jakie z karmienia w ten sposób czerpie zarówno sam maluch, jak i jego mama.
Odstawianie dziecka od piersi
Dziecko i karmiąca je matka tworzą zgrany duet, dlatego najlepszym momentem na odstawienie malucha jest ten, gdy przynajmniej jedno z nich jest na to w pełni gotowe. Choć można śmiało powiedzieć, że w większości przypadków to raczej kobieta jest stroną podejmującą taką decyzję, to jednak samo dziecko również często samo rezygnuje z tej formy odżywiania. Może się to stać w różnym czasie, w zależności od indywidualnych potrzeb malucha. Zazwyczaj jest to okres pomiędzy 18. miesiącem a mniej więcej 6. rokiem życia dziecka. Nie ma jednak żadnych sztywnych granic, które byłyby dla nas jakimkolwiek wyznacznikiem normy.
Jeśli zaczynamy planować odstawienie dziecka od piersi, lepiej nie robić tego w trudnych dla niego momentach, kiedy potrzebuje szczególnej bliskości z mamą. Chodzi tutaj, chociażby o wszelkiego rodzaju szczepienia, ząbkowanie, choroby, czy urazy. Powstrzymajmy się także od podejmowania takiej decyzji tuż przed latem, gdy nadciągają upały. Organizm malucha potrzebuje wówczas odpowiedniej ilości płynów i w tym trudnym okresie może nie poradzić sobie z nagłym jej zmniejszeniem.
Zobacz też:
Jak odstawić dziecko od piersi?
Odstawienie dziecka od piersi jest procesem, często długotrwałym. Nie powinno się robić tego z dnia na dzień, ponieważ może to spowodować spory stres u dziecka, a przy tym w ogóle nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Tak więc im więcej czasu poświęcimy na odstawianie dziecka, tym lepiej zarówno dla niego, jak i dla samej mamy. Najczęściej zaleca się, aby krok po kroku, na przykład w tygodniowych odstępach, zamieniać jeden posiłek z piersi na inny rodzaj pokarmu. Jeśli dziecko ma już powyżej roku, nie musi być to mleko sztuczne, gdyż dzieci w tym okresie nie potrzebują już mleka specjalnego przeznaczenia. Należy jedynie upewnić się, że dieta, którą wprowadzamy jest odpowiednio zbilansowana i właściwie rozszerzana. Na sam koniec takiego procesu, najlepiej jest pozostawić do odstawienia karmienie poranne oraz wieczorne, a potem to, które uznajemy za najważniejsze dla malucha.
Karmiącą mamę i dziecko łączy szczególna więź i relacja, której przerwanie może być dla kobiety bardzo trudne. Nawet jeśli podejmuje ona świadomą i przemyślaną decyzję o odstawieniu dziecka od piersi, często pojawiają się takie uczucia jak smutek i żal. Zresztą samo dziecko również może doświadczać tego typu emocji. Nagłe obniżenie się hormonów prolaktyny oraz oksytocyny w organizmie kobiety może skutkować znacznym obniżeniem się jej nastroju.
Przeczytaj również:
Co trzeba o niej wiedzieć o laktacji?
Niezależnie od tego, czy kobieta decyduje się karmić piersią lub też jak długo to robi, piersi są zaprogramowane na produkcję mleka. Organizm kobiety będzie je zatem wytwarzał tak długo, jak będzie na nie zapotrzebowanie. Jeśli dziecko przestanie być przystawiane do piersi, produkcja mleka w piersiach matki będzie hamowana. Pamiętajmy jednak, że nie dzieje się to z dnia na dzień. Zatrzymanie laktacji następuje stopniowo i może trwać od kilku dnia do kilku tygodni. Jak zatem skutecznie zatrzymać laktację? Istnieją zarówno sposoby naturalne, jak i farmakologiczne, z których mogą skorzystać obecnie kobiety.
Jakie są zalety karmienia piersią? Jak długo należy to robić i jakie są najczęstsze obawy mam?
Jak zatrzymać laktację w sposób naturalny?
Czas zatrzymania laktacji w sposób naturalny zależy od jej obfitości, wielkości gruczołów u danej kobiety oraz funkcjonowania przysadki mózgowej. Na początku należy przede wszystkim wydłużać przerwy pomiędzy kolejnymi karmieniami, pamiętając przy tym, aby nie opróżniać piersi do końca. Laktacja następuje w wyniku pobudzania brodawki sutkowej kobiety oraz kanalików mlekowych gruczołu piersiowego, które są całkowicie opróżniane. Jeśli zatem będzie się to zdarzało coraz rzadziej, pokarm również zacznie stopniowo zanikać.
Domowe sposoby na zatrzymanie laktacji
Do substancji, które mają właściwości ograniczające produkcję pokarmu, zalicza się między innymi napary z szałwii oraz mięty. Dlatego mamy, które chcą nieco przyśpieszyć ten proces, powinny je spożywać. Nie zaleca się natomiast ograniczania przyjmowania płynów. Metoda ta, kiedyś powszechnie stosowana, nie przynosi w rzeczywistości żadnych rezultatów, a może prowadzić do takich schorzeń jak zaburzenia elektrolitowe i stany zapalne układu moczowego. Nie należy też bandażować piersi czy krępować ich przy pomocy, chociażby ciasnej bielizny. Ten stary sposób również nie jest skuteczny i w niektórych przypadkach podejmowanie takich działań kończy się zapaleniem piersi.
Jeśli w wyniku odstawiani dziecka od piersi są one nabrzmiałe, a pod skórą wyczuwalne są grudki, kobieta może natomiast zastosować okłady z liści kapusty. Powinny one być lekko zmrożone i obtłuczone lub nakłute widelcem. Można także ściągnąć nieco pokarmu laktatorem, ale tylko do momentu, gdy poczujemy ulgę.
Tabletki na zatrzymanie laktacji
Laktację można również zahamować poprzez przyjmowanie leków zmniejszających wydzielanie prolaktyny - hormonu przysadki mózgowej pobudzającego laktację. W tym przypadku konieczna jest już jednak konsultacja z lekarzem, który może wypisać kobiecie receptę na taki preparat oraz poinstruować ją, w jaki sposób powinna go przyjmować. Najczęściej kobiety zażywają bromergon na zatrzymanie laktacji. Trzeba się jednak liczyć z tym, iż może on wywoływać skutki uboczne, takie jak zaburzenie cyklu menstruacyjnego, zawroty głowy, czy wahania nastrojów.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?