Kąpiel noworodka - przygotowanie, temperatura wody i lista przydatnych rzeczy. Jak kąpać noworodka?

Paulina Dragan
Kąpiel noworodka jest wyzwaniem dla wielu świeżo upieczonych rodziców.
Kąpiel noworodka jest wyzwaniem dla wielu świeżo upieczonych rodziców. 123rf.com
Kąpiel noworodka jest wyzwaniem dla młodych rodziców w głównej mierze ze względu na strach przed niezamierzonym skrzywdzeniem swojego dziecka. Najważniejszym elementem w kąpieli niemowlaka jest odpowiednia temperatura wody, dobór odpowiednich akcesoriów, a także podtrzymywanie główki dziecka. O czym jeszcze warto pamiętać przed pierwszą kąpielą noworodka?

Do pierwszej kąpieli noworodka należy przygotować się jeszcze przed przyjściem malucha na świat. Warto zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne nam akcesoria. W tym celu najlepiej, jeśli przygotujemy sobie dokładną listę tego, co może być nam potrzebne i odpowiednio wcześnie sprawdzimy, czy mamy wszystko.

Co trzeba przygotować na kąpiel noworodka?

Wśród najważniejszych akcesoriów do kąpieli noworodka można wymienić:

  • Ręcznik kąpielowy, który, jeśli jest nowy, przed pierwszym użyciem powinien być wyprany. Można kupić specjalny ręcznik dla niemowląt z kapturkiem, którym wygodnie wysuszymy główkę niemowlaka.
  • Termometr do sprawdzenia temperatury w pomieszczeniu oraz temperatury kąpielowy do wody.
  • Kosmetyki do mycia niemowląt.
  • Kosmetyki do ciała lub do samej pupy.
  • Jałowe gaziki do pielęgnacji pępka.
  • Myjkę.
  • Wacik do umycia uszu.
  • Pieluchę tetrową do wyłożenia wanienki.
  • Czystą pieluszkę do założenia po kąpieli.
  • Śpioszki.

Pierwsza kąpiel noworodka ma tak naprawdę miejsce jeszcze w szpitalu i jest wykonywana przez położną. Młodzi rodzice, którzy mają pewne obawy przed samodzielną pierwszą kąpielą maluszka, mogą poprosić o pomoc kogoś doświadczonego: przyjaciółkę, mamę, babcię lub położną. W przypadku braku takiej możliwości, warto poćwiczyć kąpiel "na sucho", wykorzystując lalkę jako manekina. Tak jak w szkole rodzenia.

Jest sporo gadżetów, które ułatwią życie mamie karmiącej piersią.Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Osiem funkcjonalnych akcesoriów ułatwiających karmienie piersią

Kiedy i jak często kąpać noworodka?

Pierwszą kąpiel noworodka w domu najlepiej zrobić w dniu wyjścia ze szpitala, gdyż na jego skórze mogą znajdować się groźne bakterie, których należy się pozbyć. Noworodek wcale nie musi być kąpany codziennie, pod warunkiem, że na co dzień zachowamy jego odpowiednią higienę. Chodzi tutaj o obmywanie skóry malucha miękką szmatką zmoczoną w przegotowanej wodzie, najlepiej każdego wieczora. W takim wypadku kąpiel z użyciem środków myjących może się odbywać 3-4 razy w tygodniu.

Rodzice najczęściej decydują się na kąpanie dziecka wieczorem, ale równie dobrze można to robić rano czy w ciągu dnia. Najważniejsze jest to, aby kąpiel malucha nie odbywała się bezpośrednio przed lub po zakończonym posiłku. Pusty żołądek może bowiem wywoływać niepokój u dziecka, a pełen brzuszek w trakcie kąpieli zwykle powoduje ulewanie się pokarmu.

Coraz popularniejsza staje się w ostatnim czasie kąpiel noworodka w wiaderku, które zostało specjalnie zaprojektowane do mycia maluchów. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, którego zalety są doceniane przez wielu rodziców. Nadal jednak największa liczba rodziców decyduje się na korzystanie z tradycyjnej wanienki.

Zobacz też:

Jaka powinna być temperatura wody do kąpieli noworodka?

Temperatura wody, w której będziemy po raz pierwszy kąpać malucha to bardzo ważny element całego rytuału. Jeśli będzie ona zbyt ciepła lub za zimna, dziecko może na długi czas źle sobie kojarzyć kontakt z wodą i wyrażać to swoim płaczem przy każdej kąpieli.

Najlepiej, jeśli woda będzie miała temperaturę podobną do temperatury ciała. Jest to zatem około 36–37 stopni Celsjusza. Tradycyjnie rodzice sprawdzają to poprzez zanurzenie w wodzie łokcia, ale warto zaopatrzyć się w specjalny termometr kąpielowy. Dzięki niemu nie będziemy mieć żadnych wątpliwości co do tego, czy kąpiel spodoba się maluchowi.

Nie zapominajmy też o temperaturze w pomieszczeniu, gdzie będziemy kąpali noworodka. Powinna on wynosić około 22 stopni Celsjusza, dlatego, jeśli na co dzień preferujemy niższe temperatury, przed kąpielą należy dogrzać pomieszczenie. Nie przesadzajmy z ilością wody w wanience, tak by w żadnym wypadku nie zalewała ona buzi dziecka. Na dnie warto ułożyć specjalną matę antypoślizgową lub nawet włożyć do wanienki ręcznik czy pieluchę tetrową.

Zobacz też:

Jak kąpać noworodka?

Podstawową zasadą w kąpaniu noworodka jest bezpieczeństwo. Dlatego noworodka trzymamy w taki sposób, aby jego główka pewnie opierała się na naszym nadgarstku, podczas gdy tą samą dłonią będziemy go przytrzymywać pod pachą. Dzięki temu drugą ręką możemy swobodnie myć ciało malucha. Dopiero na samym końcu myjemy jego buzię oraz główkę. Warto przy tym skorzystać ze specjalnych kubków do spłukiwania główki, dzięki którym woda nie ścieka po twarzy dziecka i nie dostaje się do jego oczu.

Wciąż pokutuje stereotyp, iż niezagojony pępek nie może być absolutnie zamoczony. Nie jest to jednak do końca prawdą. Oczywiście, trzeba o niego szczególnie dbać, ale może on zostać zmoczony samą wodą, bez dodatków środków myjących, a następnie dokładnie osuszony za pomocą jałowego kompresu gazowego.

Zobacz: Formalności po urodzeniu dziecka, czyli co trzeba załatwić po porodzie? Oto lista zadań, o których muszą pamiętać świeżo upieczeni rodzice

Pielęgnacja noworodka po kąpieli

Rodzice i specjaliści wciąż spierają się o to, czy powinniśmy używać balsamów, olejków czy oliwek na delikatnej skórze noworodka. Spokojne wmasowanie kosmetyku w skórę malca jest jednak ważne nie tylko ze względów higienicznych, ale ma ono wpływ również na jego rozwój. Taki rytuał uspokaja dziecko, pomaga mu zasnąć, może także łagodzić dolegliwości związane z bólem brzuszka i co bardzo istotne umacnia więź między maluchem a rodzicami. Oczywiście przed zaaplikowaniem jakichkolwiek kosmetyków dziecku, dokładnie sprawdźmy ich skład.

Czym jest kangurowanie i dlaczego jest takie ważne?

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia