Jak obniżyć ciśnienie krwi? Wprowadź te 3 nawyki do porannej rutyny i ciesz się niższym ciśnieniem

Marta Siesicka-Osiak
Do śniadania warto wypić szklankę soku pomarańczowego, który zawiera hesperydynę działającą przeciwzapalnie i pomagającą obniżać ciśnienie krwi.
Do śniadania warto wypić szklankę soku pomarańczowego, który zawiera hesperydynę działającą przeciwzapalnie i pomagającą obniżać ciśnienie krwi. EMS-FORSTER-PRODUCTIONS/GettyImages
Szukasz sposobu na obniżenie ciśnienia bez leków? Zacznij od zmian porannych nawyków, a niewielkim nakładem pracy możesz w znaczący sposób wpłynąć na swoje ciśnienie. Podpowiadamy, jak zacząć dzień, aby poprawić wyniki badań.

Spis treści

Zbyt wysokie ciśnienie krwi występuje u co trzeciej dorosłej osoby, a najbardziej narażona jest na nie grupa osób w wieku powyżej 65 lat. Nieleczone nadciśnienie może prowadzić do rozwoju cukrzycy typu 2 i groźnych dla życia chorób serca i układu krwionośnego m.in. zawału serca czy udaru mózgu.

Jednym z najważniejszych czynników wpływającym na ciśnienie krwi jest dieta, a tuż obok niej – aktywność fizyczna. Wprowadzenie zmian w tych obszarach powinna skutkować znaczącym obniżeniem zbyt wysokiego ciśnienia.

Zamiast kolejnej kawy sięgnij po ziołowe napary

Czy można pić kawę przy nadciśnieniu? Przez lata uważano, że nie. Jednak coraz więcej badań potwierdza, że mimo krótkotrwałego podwyższenia ciśnienia krwi, kawa wpływa pozytywnie na pracę układu sercowo-krążeniowego. Należy jednak pić ją regularnie i w ilości nieprzekraczającej 2-3 filiżanek dziennie o poj. 250 ml o łącznej maksymalnej dawce kofeiny do 400 mg dziennie.

Więcej na ten temat przeczytasz tu: Kawa na nadciśnienie? Chroni serce i reguluje ciśnienie krwi

Do śniadania można więc sięgnąć po espresso, ale chcąc obniżyć ciśnienie warto zamiast nadprogramowej filiżanki kawy, sięgnąć później po ziołowe napary, które zmniejszając obrzęki i rozszerzając naczynia krwionośne pomagają łagodnie regulować ciśnienie np. z krokosza barwierskiego.

Koniec z leniwymi porankami

Eksperci twierdzą, że aktywność fizyczna i medytacja każdego poranka w znaczący sposób wpływają na obniżenie ciśnienia krwi. Już kilka minut porannego rozruchu może mieć zbawienne działanie dla naszego zdrowia.

Za najbardziej skuteczny trening w obniżaniu zbyt wysokiego ciśnienia uważa się ćwiczenia izometryczne (statyczne) np. przysiad przy ścianie, plank (deska), wspinanie na palce czy trzymanie ciężarków nad głową.

Dowiedz się więcej: Najlepsze ćwiczenie na obniżenie ciśnienia

Także regularna medytacja pomaga w obniżeniu ciśnienia krwi. W jaki sposób? Według naukowców skłania ona nasze ciało do wytwarzania większej ilości tlenku azotu, który pomaga poszerzyć naczynia krwionośne, obniżając w ten sposób ciśnienie krwi.

Zjedz dobre śniadanie bez tych dwóch dodatków

Cukier i sól – to bez nich powinien nauczyć się obchodzić każdy ciśnieniowiec, nie tylko przy śniadaniu. Dlaczego? Ponieważ cukier wpływa na metabolizm lipidów, prowadząc do powstawania zmian miażdżycowych, występowania stanu zapalnego i stresu oksydacyjnego, co zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego.

Ponadto nadmierne spożycie cukru sprzyja rozwojowi otyłości i nadwagi, które zwiększają ryzyko rozwinięcia się nadciśnienia. Należy pamiętać, że nie dotyczy to naturalnych cukrów zawartych w owocach i warzywach.

Z kolei nadmiar soli spożywany przez osoby z wysokim ciśnieniem może wpływać negatywnie na nerki, które nie są w stanie efektywnie wydalać nadmiaru sodu, co powoduje zatrzymanie sodu i wody w organizmie, a w rezultacie zwiększa objętość krwi w naczyniach krwionośnych, powodując podwyższone ciśnienie.

Co zatem powinno znaleźć się w dobrym śniadaniu ciśnieniowca? Warto, aby na jego talerz trafiły rano przede wszystkim świeże warzywa i owoce, ale także jogurt naturalny oraz siemię lniane.

Więcej produktów na obniżenie ciśnienia znajdziesz tutaj: Jedz to na wysokie ciśnienie! Obniżysz swoje wyniki i poprawisz stan zdrowia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia