GIS wydał zalecenia dla osób z koronawirusem, które mogą przebywać w domu!
Główny Inspektorat Sanitarny wydał specjalne zalecenia dla pacjentów z dodatnim wynikiem badania w kierunku koronawirusa ze wskazaniem do izolacji w warunkach domowych.
W oficjalnym komunikacie Głównego Inspektoratu Sanitarnego czytamy, że niektórzy pacjenci nie potrzebują hospitalizacji. Nie oznacza to jednak, że nie muszą się leczyć. Samoizolacja powinna odbywać się zgodnie z wieloma zasadami.
Co istotne, w przypadku pogorszenia zdrowia pacjenta z koronawirusem, konieczne jest przerwanie samoizolacji domowej:
GIS: W sytuacji pogorszenia stanu zdrowia należy niezwłocznie wezwać karetkę pogotowia, informując o rozpoznaniu COVID-19 i izolacji w warunkach domowych celem przewiezienia do szpitala. Na pogorszenie mogą wzkazywać: uporczywa gorączka powyżej 39 stopni, duszność, bóle w klatce piersiowej, krwawienia z nosa, wybroczyny na skórze.
17 zaleceń GIS-u dla osób chorujących na COVID-19 mogących zostać w domu:
- Dwa razy dziennie wykonuj pomiar temperatury ciała, przyjmuj co najmniej 1,5 litra płynów dziennie, przyjmuj 3-4 lekkostrawne posiłki.
- Przebywaj (całą dobę) w jednym pokoju, w którym nie mieszkają/nie przebywają inni domownicy.
- Staraj się komunikować z otoczeniem poprzez telefon, komputer, jak najmniej narażając inne osoby na kontakt.
- Inni domownicy NIE powinni zbliżać się do Ciebie bliżej niż na 2 metry.
- NIE powinieneś mieć kontaktu ze zwierzętami domowymi – mogą przenieść wirusa na osoby zdrowe, na sierści, której dotykasz.
- Jeśli inna osoba wchodzi do pokoju, w którym przebywasz, powinna założyć maseczkę na usta i nos (maseczka chirurgiczna lub samodzielnie sporządzona z tkaniny albo ręcznik).
- NIE wynoś rzeczy z pokoju, z którego korzystasz.
- NIE wchodź do innych pomieszczeń zwłaszcza, jeśli ktoś w nich przebywa.
- Jeżeli w mieszkaniu jest wspólna toaleta/łazienka, korzystaj z niej oddzielnie, najlepiej jako ostatni z domowników, myj po sobie urządzenia, z których korzystasz, zdezynfekuj WC dostępnymi dla gospodarstw domowych środkami, przed wyjściem umyj dokładnie ręce. Używaj wyłącznie własnych ręczników, powieś je w innym miejscu niż ręczniki pozostałych domowników. Trzymaj przybory toaletowe np. szczoteczkę do zębów w pokoju, w którym odbywasz izolację.
- Często otwieraj okno, wietrz pokój. Jeśli musisz wyjść z pokoju, np. do łazienki, załóż maskę na usta i nos (maseczka chirurgiczna lub samodzielnie sporządzona z tkaniny albo ręcznik).
- NIE korzystaj z wentylatorów, klimatyzacji, ani oczyszczaczy powietrza.
- Zmieniaj pościel i piżamę co 2 dni, a ręczniki codziennie.
- Zużytą pościel, ręczniki i brudne ubrania wkładaj do worka plastikowego w pokoju, a kiedy się zapełni, wystaw go za drzwi, tak, aby inna osoba mogła zrobić pranie.
- Śmieci wrzucaj do plastikowego worka (poproś o zawieszenie pustego worka na klamce), a kiedy się zapełni, wystaw go za drzwi, tak, aby inna osoba mogła go wyrzucić do śmietnika.
- Używaj oddzielnych sztućców, talerzy, kubków, szklanej. Powinny być oddzielne tylko dla ciebie.
- Przygotowane posiłki, wodę, leki spożywaj w warunkach izolacji, poproś, aby podano ci je pod drzwi.
- Brudne naczynia wystawiaj za drzwi pokoju, aby inna osoba umyła je w zmywarce w temp. min. 60 stopni Celsjusza z użyciem detergentu lub ręcznie środkiem myjącym do naczyń i pod gorącą wodą. Po zmywaniu, osoba myjąca naczynia musi umyć ręce wodą z mydłem.
GIS podał także zalecenia związane ze sprzątaniem mieszkania, w którym przebywa osoba chora na COVID 19
Pamiętaj! Do zakażenia koronawirusem dochodzi droga kropelkową podczas mówienia, kaszlu czy kichania, ewentualnie poprzez dotknięcie skażonych przedmiotów.
- Miasta-widma w widmie pandemii: tak opustoszały miejsca zawsze pełne turystów
- Zostań w domu i podziwiaj najsłynniejsze obrazy świata
- Poruszające zdjęcia medyków walczących z koronawirusem
- 10 zasad, które pomogą ci znieść natłok informacji o koronawirusie
- Najlepsze kino podróżnicze: z tymi filmami zwiedzisz świat!
- Zostań w domu i naucz się języka - nie tylko angielskiego