Jak leczyć koronawirusa w domu? GIS wydał specjalne zalecenia dla osób, które nie muszą być hospitalizowane

js
Jak leczyć koronawirusa w domu? GIS wydał zalecenia
Jak leczyć koronawirusa w domu? GIS wydał zalecenia 123rf
Jak leczyć koronawirusa w domu? Główny Inspektorat Sanitarny wydał specjalne zalecenia dla osób, które mają potwierdzonego koronawirusa, ale ich stan pozwala na to, żeby mogli przechorować w domu lub w innym budynku samoizolacji. Chodzi o pacjentów, którzy przechodzą chorobę bezobjawowo lub mają delikatne objawy – np. stan podgorączkowy, kaszel, ból gardła lub ogólne osłabienie.

GIS wydał zalecenia dla osób z koronawirusem, które mogą przebywać w domu!

Główny Inspektorat Sanitarny wydał specjalne zalecenia dla pacjentów z dodatnim wynikiem badania w kierunku koronawirusa ze wskazaniem do izolacji w warunkach domowych.

W oficjalnym komunikacie Głównego Inspektoratu Sanitarnego czytamy, że niektórzy pacjenci nie potrzebują hospitalizacji. Nie oznacza to jednak, że nie muszą się leczyć. Samoizolacja powinna odbywać się zgodnie z wieloma zasadami.

Co istotne, w przypadku pogorszenia zdrowia pacjenta z koronawirusem, konieczne jest przerwanie samoizolacji domowej:

GIS: W sytuacji pogorszenia stanu zdrowia należy niezwłocznie wezwać karetkę pogotowia, informując o rozpoznaniu COVID-19 i izolacji w warunkach domowych celem przewiezienia do szpitala. Na pogorszenie mogą wzkazywać: uporczywa gorączka powyżej 39 stopni, duszność, bóle w klatce piersiowej, krwawienia z nosa, wybroczyny na skórze.

17 zaleceń GIS-u dla osób chorujących na COVID-19 mogących zostać w domu:

  1. Dwa razy dziennie wykonuj pomiar temperatury ciała, przyjmuj co najmniej 1,5 litra płynów dziennie, przyjmuj 3-4 lekkostrawne posiłki.
  2. Przebywaj (całą dobę) w jednym pokoju, w którym nie mieszkają/nie przebywają inni domownicy.
  3. Staraj się komunikować z otoczeniem poprzez telefon, komputer, jak najmniej narażając inne osoby na kontakt.
  4. Inni domownicy NIE powinni zbliżać się do Ciebie bliżej niż na 2 metry.
  5. NIE powinieneś mieć kontaktu ze zwierzętami domowymi – mogą przenieść wirusa na osoby zdrowe, na sierści, której dotykasz.
  6. Jeśli inna osoba wchodzi do pokoju, w którym przebywasz, powinna założyć maseczkę na usta i nos (maseczka chirurgiczna lub samodzielnie sporządzona z tkaniny albo ręcznik).
  7. NIE wynoś rzeczy z pokoju, z którego korzystasz.
  8. NIE wchodź do innych pomieszczeń zwłaszcza, jeśli ktoś w nich przebywa.
  9. Jeżeli w mieszkaniu jest wspólna toaleta/łazienka, korzystaj z niej oddzielnie, najlepiej jako ostatni z domowników, myj po sobie urządzenia, z których korzystasz, zdezynfekuj WC dostępnymi dla gospodarstw domowych środkami, przed wyjściem umyj dokładnie ręce. Używaj wyłącznie własnych ręczników, powieś je w innym miejscu niż ręczniki pozostałych domowników. Trzymaj przybory toaletowe np. szczoteczkę do zębów w pokoju, w którym odbywasz izolację.
  10. Często otwieraj okno, wietrz pokój. Jeśli musisz wyjść z pokoju, np. do łazienki, załóż maskę na usta i nos (maseczka chirurgiczna lub samodzielnie sporządzona z tkaniny albo ręcznik).
  11. NIE korzystaj z wentylatorów, klimatyzacji, ani oczyszczaczy powietrza.
  12. Zmieniaj pościel i piżamę co 2 dni, a ręczniki codziennie.
  13. Zużytą pościel, ręczniki i brudne ubrania wkładaj do worka plastikowego w pokoju, a kiedy się zapełni, wystaw go za drzwi, tak, aby inna osoba mogła zrobić pranie.
  14. Śmieci wrzucaj do plastikowego worka (poproś o zawieszenie pustego worka na klamce), a kiedy się zapełni, wystaw go za drzwi, tak, aby inna osoba mogła go wyrzucić do śmietnika.
  15. Używaj oddzielnych sztućców, talerzy, kubków, szklanej. Powinny być oddzielne tylko dla ciebie.
  16. Przygotowane posiłki, wodę, leki spożywaj w warunkach izolacji, poproś, aby podano ci je pod drzwi.
  17. Brudne naczynia wystawiaj za drzwi pokoju, aby inna osoba umyła je w zmywarce w temp. min. 60 stopni Celsjusza z użyciem detergentu lub ręcznie środkiem myjącym do naczyń i pod gorącą wodą. Po zmywaniu, osoba myjąca naczynia musi umyć ręce wodą z mydłem.

GIS podał także zalecenia związane ze sprzątaniem mieszkania, w którym przebywa osoba chora na COVID 19

Pamiętaj! Do zakażenia koronawirusem dochodzi droga kropelkową podczas mówienia, kaszlu czy kichania, ewentualnie poprzez dotknięcie skażonych przedmiotów.

Jak leczyć koronawirusa w domu? GIS wydał specjalne zalecenia dla osób, które nie muszą być hospitalizowane
gis.gov.pl
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia