Projekt rozporządzenia w sprawie przedłużenia dotychczasowych restrykcji pojawił się na na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Czeka jeszcze na podpis premiera. Zgodnie z założeniem, obecne restrykcje sanitarne zostaną przedłużone do 31 października b.r.
W nowym projekcie wprowadzono jednak pewne zmiany. Mianowicie przewiduje on m.in. rozszerzenie katalogu podmiotów, które są zwolnione z obowiązku odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy naszego kraju. Kwarantanny unikną osoby realizujące prawomocne orzeczenie sądu lub ugodę zawartą przed sądem ustalające kontakty z małoletnim dzieckiem, które przebywa na terenie innego państwa niż miejsce pobytu rodzica.
Zasłanianie ust i nosa
Nowe rozporządzenie poszerza również katalog sytuacji, w których nie jest konieczne zasłanianie ust i nosa. Maseczek nie będą musiały nosić osoby, które podczas egzaminów, ubiegają się o przyznanie prawa do wykonywania zawodu rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych i sprawdziany dla rzeczoznawców do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych.
Służby bez karty lokalizacyjnej
Dokument zakłada ponadto zwolnienie z obowiązku wypełniania karty lokalizacyjnej funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa wykonujących zadania służbowe oraz osób, wobec których są wykonywane czynności np. konwojowanych.
Regulacje międzynarodowe
Projekt wprowadza również regulacje dotyczące wydawania unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID osobom, które zostały zaszczepiona przeciwko COVID-19 poza terytorium Polski. Doprecyzowuje również przepisy dotyczące posługiwania się unijnym cyfrowym zaświadczeniem COVID.
Ponadto projektowane rozporządzenie umożliwi uruchomienie międzynarodowych kolejowych przewozów pasażerskich realizowanych z przekroczeniem polskiej granicy na odcinku z Ukrainą, w szczególności uruchomienie przez Koleje Ukraińskie pociągów w relacji Kijów – Przemyśl – Kijów.
Kraska: Mamy więcej chorych niż zakładaliśmy
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówił w poniedziałek na antenie Radia Zet, że każdego dnia wzrasta liczba osób, które trafiają do szpitali z powodu koronawirusa. - Z danych, które zostaną opublikowane jutro, wynika, że przybyło 145 pacjentów, z czego 15 trafiło pod respirator. Dawno nie mieliśmy takiego wzrostu dobowego zajętych łóżek przez nowych pacjentów – tłumaczył.
Wiceszef resortu podkreślił, że „prawie 100 procent” osób lezących obecnie na intensywnej terapii są osobami niezaszczepionymi. Kraska wskazał, że to „kolejny argument do przyjmowania szczepień”. - Chodzi tu głównie o województwa podlaskie, podkarpackie i lubelskie. W tych regionach mamy już ponad 40 proc. zajętych łóżek - mówił wiceminister.