Prezerwatywa - z czego jest zrobiona?
Prezerwatywa, która często jest również nazywana kondomem, stanowi jeden z najstarszych środków zapobiegania ciąży. Te współczesne są produkowane przede wszystkim z lateksu, choć istnieją również kondomy tworzone z innych materiałów. Nie są one jednak tak łatwo dostępne. Prezerwatywy mają postać swego rodzaju podłużnego woreczka, który jest zwinięty w krążek. Są one pokryte cienką warstwą środka plemnikobójczego, a często także lubrykantem, który ułatwia penetrację oraz polepsza doznania partnerów w trakcie stosunku.
Stosowanie prezerwatyw zalicza się do mechanicznych metod antykoncepcyjnych. Tuż przed rozpoczęciem stosunku seksualnego, penis w stanie erekcji zostaje pokryty taką warstwą lateksu, który stanowi barierę ochronną zapobiegającą przedostaniu się spermy do pochwy partnerki. Na końcu każdej prezerwatywy znajduje się zbiorniczek, w którym gromadzona jest sperma, dzięki czemu można ją bezpiecznie usunąć po stosunku.
Prezerwatywy można kupić bez recepty w każdej aptece, ale także w kioskach czy supermarketach. Ich ceny wahają się zazwyczaj od kilku do kilkunastu złotych za sztukę, w zależności od producenta i dodatkowych właściwości kondoma.
Jak już wspomniano, prezerwatywa jest niezwykle ważną metodą antykoncepcji, ponieważ chroni zarówno przed zapłodnieniem, jak i przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Właściwe stosowanie z prezerwatyw znacząco zmniejsza zagrożenie zarażenia się takimi chorobami jak:
- AIDS.
- Kiła (syfilis).
- Rzeżączka (tryper).
- Rzęsistkowica.
- Chlamydioza.
- Żółtaczka zakaźna typu B i C.
- Opryszczka.
Zobacz też:
Skuteczność prezerwatyw
Skuteczność prezerwatywy, gdy chodzi o jej funkcję antykoncepcyjną, jest bardzo wysoka, pod warunkiem, że jest ona stosowana zgodnie ze wszystkimi zaleceniami. Prawidłowo użyty kondom daje nam skuteczność na poziomie 98 proc., natomiast w skali Pearla jest to od 3 do 14.
Największym zagrożeniem dla skuteczności tej metody, oprócz jej niewłaściwego stosowania, jest możliwość pęknięcia kondomu podczas stosunku. Do takich sytuacji dochodzi jednak bardzo rzadko, zwłaszcza jeśli stosuje się produkty wysokiej jakości. Co więcej, prezerwatywa może się również zsunąć z członka, co doprowadzi do przedostania się jej zawartości do pochwy partnerki.
Prezerwatywy - rozmiary
Kondom powinien być właściwie dopasowany do rozmiaru członka tak, aby nie był ani nadmiernie ciasny, ani zbyt luźny. W tym pierwszym przypadku mężczyzna może odczuwać dyskomfort, ale też zwiększa się ryzyko pęknięcia prezerwatywy. Jeśli natomiast kondom jest zbyt luźny, może dojść do jego zsunięcia się w trakcie stosunku.
W przypadku większości mężczyzn doskonale sprawdzają się prezerwatywy w rozmiarze standardowym. Stanowią one większość tego typu produktów sprzedawanych w sklepach i aptekach. Są to prezerwatywy przewidziane na członek o średniej długości ok. 14 cm w czasie wzwodu. Rozmiar samego kondomu w tym przypadku to około 180 mm długości i 53 mm w obwodzie.
Oczywiście istnieją również rozmiary prezerwatyw, które są nieco mniej standardowe. Te większe, które mogą mieć nawet 218 mm długości i 63 mm szerokości, oznaczone są zazwyczaj literkami „XL" albo „XXL". Kondomy o nieco mniejszych rozmiarach, które są bardziej dopasowane, do nazwy mają często dodane słowa „Fit" lub „Close Fit"
Prezerwatywy - rodzaje
W sprzedaży znaleźć można całą gamę rozmaitych rodzajów prezerwatyw. Różnią się między sobą pod względem materiału, z którego je wykonano, przeznaczenia, czy dodatkowych właściwości, które mają zwiększyć doznania podczas stosunku seksualnego.
Prezerwatywy lateksowe - najpopularniejsze i najłatwiej dostępne. Mogą jednak uczulać, a ze względu na swoją grubość nieco zmniejszają doznania mężczyzn.
- Prezerwatywy nielateksowe: produkowane z syntetycznej żywicy AT-10 lub polizoprenu. Są one bardzo cienkie, dzięki czemu prezerwatywa jest niemalże niewyczuwalna.
- Prezerwatywy nawilżane: środek nawilżający, czyli lubrykant znajduje się na zewnątrz i w środku prezerwatywy, co ułatwia penetrację i podnosi tym samym satysfakcję partnerów.
- Prezerwatywy przedłużające stosunek: zostały one pokryte benzokainą, która może wpłynąć na opóźnienie wytrysku.
- Prezerwatywy z wypustkami: prążkowana powierzchnia może zwiększać doznania partnerów podczas seksu, co ma szczególnie pomóc kobiecie w osiągnięciu orgazmu.
- Prezerwatywy z żelem chłodzącym lub rozgrzewającym: pokryte specjalnymi żelami, które wzmagają doznania partnerów.
- Prezerwatywy w różnych kształtach: mają zwiększać przyjemność podczas penetracji.
- Prezerwatywy smakowe i zapachowe: przeznaczone przede wszystkim do seksu oralnego.
- Prezerwatywy do seksu analnego: stworzone z grubszego lateksu oraz dodatkowo pokryte lubrykantem dla ułatwienia penetracji.
Jak założyć prezerwatywę?
Po wyjęciu prezerwatywy z opakowania należy pamiętać o tym, że jej zrolowana część znajduje się na zewnątrz. Końcówkę kondoma, czyli jego zbiorniczek, ściskamy palcami i nie puszczając przykładamy ją do żołędzia. Następnie rozwijamy prezerwatywę na penisa. Prezerwatywę zakładamy zawsze dopiero w stanie pełnego wzwodu. Po jej nałożeniu warto również sprawdzić, czy przylega ona ściśle do członka, oraz czy na jej końcu znajduje się wolna przestrzeń, gdzie zostanie zgromadzona sperma.
Jeśli w czasie penetracji zauważymy, że prezerwatywa się zsunęła lub pękła, należy natychmiast przerwać stosunek i założyć nowy kondom.
Po wytrysku, gdy penis nadal jest w stanie wzwodu, przytrzymuje prezerwatywę ręką u jego podstawy i delikatnie zsuwamy ją z członka. Musimy być bardzo ostrożni, aby kondom nie zsunął się w czasie wyjmowania penisa z pochwy. Zużytą prezerwatywę związujemy, tak by sperma nie wyciekała i wyrzucamy ją do kosza na śmieci.
Czy młodzi ludzie mają problem z seksem?