Zrób te badania za darmo po raz trzeci. Masz na to tylko kilka miesięcy. Po 40. roku życia są już praktycznie obowiązkowe

Monika Góralska
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
– W ramach programu Profilaktyka 40 Plus 335 tys. osób może po raz trzeci zrobić bezpłatnie badania profilaktyczne – poinformowało we wtorek Centrum e-Zdrowia. Skierowania na badania dla tych pacjentów są wystawiane automatycznie.

Spis treści

Zrób te badania za darmo już trzeci raz. Ważne dla osób po 40.

Program Ministerstwa Zdrowia Profilaktyka 40 Plus miał trwać do końca 2024 r., ale kolejny raz został przedłużony. Tym razem do 30 kwietnia 2025 r.

Pakiet Profilaktyka 40 plus obejmuje m.in. morfologię krwi, stężenie cholesterolu całkowitego, lipidogram i stężenie glukozy we krwi.
Pakiet Profilaktyka 40 plus obejmuje m.in. morfologię krwi, stężenie cholesterolu całkowitego, lipidogram i stężenie glukozy we krwi. freepik.com

Centrum e-Zdrowia podało, że z programu skorzystało już prawie 5 mln osób.

– 862 tys. osób przebadało się dwukrotnie, a 335 tys. może przebadać się po raz trzeci – zaznaczono w komunikacie.

W ramach programu pacjenci po 40. roku życia mogą otrzymać skierowania na bezpłatne badania profilaktyczne. Aby skorzystać z badań po raz pierwszy, pacjent musi wypełnić ankietę dostępną na Internetowym Koncie Pacjenta (zakładka: Profilaktyka), w aplikacji mojeIKP albo w przychodni POZ, która uczestniczy w programie.

Skierowania na kolejne tury badań, czyli po upływie 12 miesięcy od ostatniego badania, są wystawiane automatycznie.

Na badania można umówić się przez IKP (zakładka: Plan leczenia), przez mojeIKP (zakładka: e-zdrowie) lub w placówce, która realizuje program. Aby je wykonać, pacjent musi zgłosić się do jednego z uczestniczących w programie laboratoriów z dokumentem tożsamości z numerem PESEL.

Centrum e-Zdrowia wyjaśnia, że jeśli pacjent nie ma wystawionych automatycznie e-skierowań na IKP i w aplikacji mojeIKP, to prawdopodobnie przychodnia nie odnotowała w systemie informacji, że pacjent zrealizował e-skierowania. W takim wypadku Centrum e-Zdrowia zaleca kontakt z placówką, w której pacjent wykonał badanie w ramach programu, a jeśli problem nadal występuje, zaleca zgłoszenie sprawy na adres: ikp-pomoc@cez.gov.pl lub kontakt przez infolinię: 19 239.

Takie są zmiany w programie „Profilaktyka 40 Plus”

Takie są zmiany w programie „Profilaktyka 40 Plus”

Bezpłatne badania profilaktyczne dla osób po 40. już dają korzyści. Lekarze mówią o skutecznym wykrywaniu nadciśnienia, cukrzycy i dyslipidemii u pacjentów, a to umożliwia leczenie i zapobieganie powi...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

W ramach programu Profilaktyka 40 Plus 335 tys. osób po raz trzeci może się przebadać

Badania diagnostyczne w ramach Profilaktyki 40 Plus dzielą się na trzy grupy: badania dla kobiet, badania dla mężczyzn i pakiet wspólny. W pakietach badań są m.in.:

  • morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi,
  • stężenie cholesterolu całkowitego,
  • kontrolny profil lipidowy,
  • stężenie glukozy we krwi,
  • próby wątrobowe AlAT, AspAT i GGTP.

Uprawnionych do wzięcia udziału programie jest około 20 mln osób od 40. roku życia.

Centrum e-Zdrowia poinformowało, że e-skierowanie odebrało w sumie 4,98 mln osób, a 4,08 mln – przebadało się, w tym 280 tys. osób w grudniu 2024 r. W grupie osób, które do końca 2024 roku wypełniły ankietę, było:

  • 3,37 mln osób w wieku 40-64 lat, czyli 26 proc. uprawnionych,
  • 1,61 mln osób w wieku 65 lat i więcej, czyli 21 proc. uprawnionych.

Przebadało się 2,67 mln osób do 65. roku życia (21 proc.) oraz 1,41 mln osób w wieku 65 lat i więcej (18 proc. osób z tej grupy wieku).

Program Ministerstwa Zdrowia Profilaktyka 40 Plus został uruchomiony w lipcu 2021 r. Początkowo program miał się zakończyć po pół roku. Był jednak wielokrotnie przedłużany. Dwumilionowego pacjenta, co początkowo określono jako kryterium sukcesu, MZ zanotowało dopiero w czerwcu 2023 r., czyli po blisko dwóch latach działania programu.

Te podstawowe badania mogą uratować ci życie. Większość wystarczy zrobić raz w roku

Te podstawowe badania mogą uratować ci życie. Większość wystarczy zrobić raz w roku

Badanie krwi i badanie moczu to jedne z podstawowych badań, które powinniśmy wykonywać raz do roku bez względu na wiek i płeć. Ich celem jest uchronienie nas przed chorobami, które mogą zagrażać zdrow...

Monika Góralska
Monika Góralska
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia