Spis treści
Kiedy koniec program Profilaktyka 40 Plus?
Ważna informacja dla osób, które skończyły 40 lat. Program „Profilaktyka 40 Plus” będzie kontynuowany. Choć miał zostać zakończony z końcem 2024 roku, to w czwartek 5 grudnia 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała, że program będzie jednak kontynuowany również w 2025 r. – do 30 kwietnia.
– To, że kończy się pilotaż programu, nie oznacza, że nie będzie nic w zamian. Od nowego roku nic się nie zmieni dla pacjentów, dopóki nie wprowadzimy nowego programu – zapewniła w rozmowie w RMF FM minister Leszczyna.
Powodem pierwotnej decyzji o zakończeniu programu 31 grudnia 2024 roku miała być niska zgłaszalność na badania profilaktyczne. Aktualnie resort zdrowia przygotowuje nowy program.
– Teraz program jest taki – mogę wejść do laboratorium, zrobić sobie badania, później z nimi wyjść i za przeproszeniem pies z kulawą nogą o tym nie wie. Chcę, żeby w programie, który wprowadzimy w przyszłym roku – najpóźniej od 1 maja – lekarz rodzinny widział te wyniki. Jeśli wyniki nie będą są zadowalające, wtedy koordynator z POZ-u będzie dzwonił do pacjenta i zapraszał go na wizytę – zapowiedziała minister Leszczyna.
Program „Profilaktyka 40 Plus” to program zapewniający wszystkim osobom, które skończyły 40 lat, pakiet bezpłatnych badań podstawowych, jeśli wcześniej nie korzystały z niego lub upłynęło już co najmniej 12 miesięcy. Jest realizowany od 1 lipca 2021 r.
Po trzech latach przedłużono możliwość wykonywania badań o kolejne pół roku, czyli do 31 grudnia 2024 r. Niedawno Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że będzie to definitywne zakończenie jego funkcjonowania, a planowaną alternatywą jest rozszerzenie badań medycyny pracy i możliwości lekarzy rodzinnych. Obecnie z programu można skorzystać do 30 kwietnia 2025 r.
Szykuje się rewolucja w medycynie pracy. Trzeba będzie wykonywać kolejne badania
O zmianach w pakiecie liczby badań medycyny pracy mówiło się już od jakiegoś czasu, zwłaszcza w kontekście prowadzonego już, a niewydolnego programu Profilaktyka 40 Plus. To pewnego rodzaju rewolucja,...
Już w przyszłym roku część badań profilaktycznych będzie trzeba wykonać w ramach medycyny pracy. W przychodniach, które przystąpią do programu, dostępne będą bezpłatne dla pracodawcy i pracownika badania: stężenia lipidów i glukozy we krwi oraz określenie wskaźnika BMI na podstawie pomiaru masy ciała.
Docelowo mają być także badania profilaktyczne antynowotworowe takie, jak mammografia, cytologia i PSA. Zabiegający o to lekarze tłumaczą tę potrzebę niską zgłaszalnością na badania profilaktyczne w Polsce i podkreślają, że wyniki tych badań mają być dostępne tylko dla lekarzy i pacjentów.
„Nikt nie pytał, czy byłam”. Lekarze wiedzą już, jak zachęcać kobiety do mammografii
Badania profilaktyczne piersi ratują kobietom życie, bo na wczesnym stadium rozwoju rak piersi jest wyleczalny. Niestety, mniej niż co trzecia zgłasza się na mammografię, a powody tej sytuacji były do...
Dlaczego warto robić badania profilaktyczne?
Powodem decyzji miało być małe zainteresowanie badaniami profilaktycznymi wśród czterdziestolatków. Zdaniem lekarza Piotra Leszczyńskiego, który specjalizuje się w profilaktyce i edukacji zdrowotnej, niedostateczna popularność badań wynika z braku świadomości, jak potrzebne jest ich wykonywanie.
– Pacjent musi wiedzieć, dlaczego ma się zbadać, jaki jest przebieg procesu oraz musi mieć poczucie bezpieczeństwa, że rezultaty zostaną mu zrozumiale wyjaśnione – mówi Piotr Leszczyński, lekarz i dyrektor medyczny LongLife. – A w przypadku, kiedy pojawi się diagnoza, otrzyma informację o kolejnych krokach i potrzebną pomoc.
Jak pokazują wyniki NFZ, dbanie w profilaktykę długofalowo może zredukować koszty leczenia nawet o 15 procent.
Zdaniem eksperta największym wyzwaniem jest budowanie pozytywnego przekazu związanego z prewencją: głównym celem badań nie jest jego zdaniem udowodnienie istnienia choroby, a potwierdzenia jej braku.
Podstawowe badania profilaktyczne mogą uratować Ci życie. Jak często je wykonywać?
Badanie krwi i badanie moczu to jedne z podstawowych badań, które powinniśmy wykonywać raz do roku bez względu na wiek i płeć. Ich celem jest uchronienie nas przed chorobami, które mogą zagrażać zdrow...
Zadbać o zdrowie przed chorobą. Tym zajmuje się medycyna stylu życia
Jak zadbać o zdrowie, gdy nie jest się chorym? Oprócz profilaktyki zdrowotnej zajmuje się też i medycyna stylu życia. Celem jest zapobieganiem chorobom za pomocą odpowiedniej diety, aktywności fizycznej i redukcji stresu. Odpowiednie nawyki mogą obniżyć ryzyko wystąpienia chorób sercowych, czy cukrzycy typu 2 nawet o kilkadziesiąt procent.
– Obecnie kontakt z ochroną zdrowia kojarzony jest głównie z procesem leczenia i wynika z pojawienia się dolegliwości. W świadomości pacjentów zgłaszanie się do lekarza jako osoba zdrowa jest przejawem nadwrażliwości skutkuje nadużywaniem systemu opieki zdrowotnej – tłumaczy lek. Piotr Leszczyński.
Medycyna stylu życia jest dziedziną medycyny, która wykorzystuje wiedzą naukową do kompleksowych zmian codziennych zachowań, by zapobiegać rozwojowi chorób, odwracać ich skutki i wspierać leczenie. Polskie Towarzystwo Medycyny Stylu Życia istnieje od 2019 roku i zajmuje się prowadzeniem działalności naukowej, edukacyjnej i organizacyjnej.
– Zgodnie z ideą medycyny stylu życia powinniśmy budować poczucie sprawczości wśród pacjentów i umacniać jednostki jako najważniejsze ogniwa w zespole, którego celem jest utrzymanie dobrego stanu zdrowia – wyjaśnia specjalista, który podkreśla znaczenie nie tylko pracy lekarzy, ale zwłaszcza indywidualnych nawyków ludzi dla stanu całego społeczeństwa. – System ochrony zdrowia to naczynia połączone, w których liczy się każdy podmiot: zarówno placówki medyczne, specjaliści, jak i pacjenci. Wśród pacjentów powinniśmy kształtować zdrowe nawyki, bo dbanie o zdrowy styl życia to fundament zdrowia całej populacji.