Według statystyk opracowanych przez GIS, prawie jedna trzecia przypadków stanowią zachorowania poprzez kontakt w szpitalu lub przychodni (30,1%).
Dotyczy to zarówno pacjentów jak i personelu medycznego placówek ochrony zdrowia. Jest to niezwykle niebezpieczna sytuacja m.in. dlatego, że zakażeni lekarze i pielęgniarki muszą poddać się leczeniu i kwarantannie, przez co siły medyczne do walki z epidemią są uszczuplone.
Trudna jest również sytuacja w domach pomocy społecznej. Dochodzi tam do aż 6,6 proc. zakażeń i dotyczą często osób cierpiących na inne choroby, a przez to szczególnie zagrożonych
GIS informuje, że szczególnie trudna sytuacja jest na Mazowszu (prawie połowa zachorowań poprzez kontakt w szpitalu i ponad połowa w DPS). - Zagadnienie to wymaga głębszej analizy. Widać jednak, że bezpieczeństwo w placówkach medycznych to nie tylko środki ochrony indywidualnej , ale także bezwzględne przestrzeganie procedur - informuje Inspektorat na swej stronie.
Wśród wszystkich potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2 istotne znaczenie mają przypadki (35,5 proc.) pochodzące z kwarantanny, a 27,8 proc. stanowią przypadki pochodzące z transmisji poziomej w społeczeństwie.
- Mobilizacja służb i całego społeczeństwa polegająca na przestrzeganiu zaleceń i zakazów będzie miała kluczowe znaczenie dla rozwoju epidemii w Polsce - głosi komunikat GIS.
Pełną treść komunikatu wraz z wykresem można znaleźć tutaj.
POLECAMY TEŻ: