Tym osobom zalecana jest szczepionka mpox. Wydano oficjalne polskie zalecenia dotyczące ochrony przed małpią ospą

Anna Rokicka-Żuk
Opracowanie:
Wideo
od 7 lat
Nowy wariant wirusa mpox wydostał się poza Afrykę i zagraża całemu światu. Przed zakażeniem chroni szczepionka, którą powinny przyjąć określone osoby. Rekomendacje w tej sprawie wydał resort zdrowia. Zobacz, kto powinien zaszczepić się przeciwko małpiej ospie.

Spis treści

Epidemia mpox – stan zagrożenia zdrowia publicznego

W związku z epidemią mpox oraz ogłoszeniem tej epidemii stanem zagrożenia zdrowia publicznego, na stronach resortu zdrowia opublikowano zalecenia ministra zdrowia i konsultanta krajowego w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Miłosza Parczewskiego dotyczące szczepień przeciw mpox.

Małpa i próbówka z testem na małpią ospę (mpox)
Wirus mpox (MPXV) został zidentyfikowany po raz pierwszy i małp laboratoryjnych w 1958 roku Jun Li/Getty Images

Mpox to choroba zakaźna wywoływana przez MPXV (wirus ospy małpiej), który występuje w kilku wariantach, a dokładnie: kladach. Różnią się one zakaźnością, rozpowszechnieniem geograficznym i powodują zachorowania o zróżnicowanym przebiegu klinicznym. Do najgroźniejszych należy nowy wariant wirusa mpox – klad 1.

Pierwszy przypadek zakażenia kladem 1 poza Afryką zgłoszono 15 sierpnia 2024 r. w Szwecji, jednak nie odnotowano kolejnych zachorowań. Wirusa wykryto u mężczyzny, który wrócił z Afryki. Epidemiolodzy opisują odmianę mpox klad 1 jako bardziej zaraźliwą oraz groźniejszą dla zdrowia.

Nie grozi nam kolejna pandemia? „Małpia ospa nie jest nowym COVID-19”

Nie grozi nam kolejna pandemia? „Małpia ospa nie jest nowym COVID-19”

Małpia ospa nie jest nowym COVID-19 – oświadczył dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia na Europę Hans Kluge. Zapewnia, że transmisja wirusa mpox jest pod kontrolą. Ogniska małpiej ospy są obecne w ce...

Monika Góralska
Monika Góralska

Kto powinien się zaszczepić szczepionką mpox?

Szczepienia przeciw mpox (dawniej: małpia ospa, jednak WHO preferuje skrót względu na stygmatyzujący charakter oryginalnej nazwy) w oficjalnych polskich wytycznych zaleca się kilku grupom, przy czym są one dobrowolne. To przede wszystkim:

  • personel medyczny opiekujący się osobami z rozpoznaniem lub podejrzeniem mpox oraz tymi, które mogły mieć kontakt z materiałem zakaźnym,
  • personel laboratoriów narażonych na kontakt z wirusem, w tym pracujący z ortopoxwirusami,
  • osoby oddelegowane do pracy oraz podróżujące w rejony endemiczne, czyli do Demokratycznej Republiki Konga, Burundi, Rwandy, Ugandy i Kenii.
  • osoby, które miały bliski kontakt fizyczny z osobą zakażoną.

– Wytyczne dotyczące mpox są adekwatne do obecnej sytuacji. Wiemy, że wirus zagraża nam od dwóch lat, a ostatnio zagrożenie trochę się zwiększyło, bo pojawił się nowy klad, co do którego nie mamy pewności, jeżeli chodzi o jego śmiertelność, o jego zakaźność – powiedział wirusolog prof. Krzysztof Pyrć z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. – Działania proponowane w dokumencie to słuszne i racjonalne podejście. Osoby, które mogą wejść w bezpośredni kontakt z wirusem, powinny zostać jak najszybciej zaszczepione, bo u nich ryzyko zakażenia jest duże. Ryzyko dla pozostałej części populacji jest na ten moment niskie.

Za pełne szczepienie uważa się podanie dwóch dawek w odstępie 28 dni lub więcej u osób dotychczas nieszczepionych. Jak zaznaczył wirusolog, nie można obecnie mówić, że sytuacja wymaga natychmiastowego zaszczepienia populacji.

„W Polsce szczepionki te nie są dostępne do zakupienia w aptekach, a podawane są bezpośrednio w poradniach chorób zakaźnych. Za wystawienie skierowania do poradni specjalistycznej ds. chorób zakaźnych odpowiada lekarz konsultujący pacjenta podejrzanego o zakażenie mpox” – informuje portal gdziepolek.pl.

Prof. Parczewski rekomenduje ponadto monitorowanie mpox w ściekach, szczególnie w okolicy lotniska Chopina w Warszawie, przegląd zasobów laboratoriów pod kątem możliwości wykrywania mpox i różnicowania kladu (wariantów), przekazanie 20-30 proc. szczepionek z rezerw krajom Afryki, a także przygotowanie materiałów informacyjnych dla lekarzy i osób podróżujących.

Testy na małpią ospę już w Polsce. Kiedy i gdzie będzie można je wykonać?

Testy na małpią ospę już w Polsce. Kiedy i gdzie będzie można je wykonać?

Potwierdzono sześć kolejnych przypadków zakażenia małpią ospą w Polsce. Wszyscy pacjenci przebywają obecnie na izolacji w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie, gdzie hospitalizowany był pierwszy ...

Monika Góralska
Monika Góralska

Kto choruje na małpią ospę?

Wirus małpiej ospy (MPXV) szerzy się głównie poprzez kontakty seksualne, ale także bezpośrednie bliskie kontakty domowe. Zarazić się można też pośrednio przez styczność z powierzchniami skażonymi wydzielinami chorego czy przedmiotami, które są zanieczyszczone zakaźną wydzieliną (ubrania, pościel, ręczniki). Wirus wnika do organizmu człowieka przez uszkodzoną skórę lub błony śluzowe.

Objawy małpiej ospy pojawiają się zwykle w ciągu 6-13 dni (do 21 dni) po zakażeniu. To gorączka powyżej 38 stopni, bóle pleców, mięśni i głowy, osłabienie, wyczerpanie, dreszcze, powiększenie węzłów chłonnych, wysypka na skórze i owrzodzenia na błonie śluzowej. W większości przypadków nasilenie objawów mpox jest łagodne lub umiarkowane, a zachorowania kończą się całkowitym wyzdrowieniem. Zakażenie może też jednak przyczynić się do powikłań takich, jak zapalenie mózgu, wtórne bakteryjne infekcje skóry lub układu pokarmowego, odwodnienie, zapalenie spojówek, zapalenie rogówki i zapalenie płuc.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia