- Przede wszystkim podpisujemy umowę, podmiot musi posiadać nr rejestrowy BDO. Następnie odpady odebrane od naszych klientów przekazujemy do specjalnie przystosowanej spalarni- tłumaczy w rozmowie z AIP przedstawicielka firmy zajmującej się utylizacją odpadów medycznych.
- Warto podkreślić, że odpady medyczne muszą zostać odpowiednio zapakowane w pojemniki plastikowe. Natomiast inne odpady mogą być pakowane w worki koloru czerwonego. Od osób indywidualnych nie odbieramy tego typu odpadów- dodaje.
Jak tłumaczy AIP Dominika Wiśniewska, Wydział Prasowy m.st Warszawy, jednorazowe maseczki i rękawiczki wrzucamy do śmieci zmieszanych zgodnie z zaleceniem Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
- Natomiast jeśli chodzi o system selektywnej zbiórki odpadów, to wszystkie materiały higieniczne, według naszego systemu „segreguj na 5” powinny trafić do śmieci zmieszanych. Rękawiczki jednorazowe również są traktowane jako artykuły higieniczne, więc powinny trafić do tego samego kosza- wyjaśnia.
Potwierdza to również w rozmowie z AIP Anna Tarnowska, Kierownik Oddziału Nadzoru Higieny Komunalnej, w szpitalach maseczki i rękawiczki jednorazowe traktowane są jako odpady medyczne. - Natomiast poza szpitalem, stosowane przez osoby zdrowe traktowane są jako odpady komunalne- tłumaczy.
Jednocześnie dodaje, że worki z tymi odpadami należy porządnie zawiązywać, żeby się nie rozpadły, nie otworzyły i wyrzucamy do śmieci komunalnych. - Tego nie można wrzucać do odpadów segregowanych, to musi trafić do odpadów zmieszanych- dodaje.
Jak wygląda sytuacja w przypadku osób objętych kwarantanną? Mechanizm jest identyczny, jak w przypadku osób zdrowych. - Śmieci muszą zostać zabezpieczone, a następnie wyrzucone do kosza z odpadami komunalnymi- wyjaśnia.
Główny Inspektor Sanitarny wyjaśnia, że odpady wytwarzane w gospodarstwach domowych przez osoby objęte kwarantanną oraz w innych miejscach wyznaczonych do odbywania przez osoby kwarantanny, nadal należy traktować jako odpady komunalne.