Opakowanie po lekach wrzucasz do pojemnika na papier? Źle! Gdzie wyrzucić butelkę po syropie, co zrobić z przeterminowanymi lekami?

Justyna Madan
W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących wyrzucania konkretnych odpadów najlepiej jest się skontaktować z gminą lub lokalnym PSZOK-iem.
W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących wyrzucania konkretnych odpadów najlepiej jest się skontaktować z gminą lub lokalnym PSZOK-iem. 123rf
Segregacja w Polsce jest obowiązkiem, a nie kwestią wyboru. Jednak wciąż sprawia sporo problemów, nie do końca wiadomo, do której sekcji powinny trafić niektóre odpady. „Główna zasada Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów (JSSO) jest jedna – należy oddzielać surowce od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia” – podaje portal Nasze Śmieci. Powinniśmy mieć w domu kosz na metale i tworzywa sztuczne, papier, szkło, odpady biodegradowalne i zmieszane. Do którego z tych koszy wrzucić opakowania po lekach? Odpowiedź nie jest oczywista.

Segregacja śmieci wcale nie musi być trudna ani skomplikowana, trzeba jednak wyrobić sobie nawyk wyrzucania odpadów do odpowiednich koszy. Dlaczego to takie ważne? Szacunki Banku Światowego pokazują, że na całym świecie każdego roku wytwarzamy około 2 miliardów ton odpadów stałych. To od nas zależy, czy utoniemy w śmieciach.

Jak wygląda segregacja śmieci w Polsce?

Statystyczny Polak wytwarza około 364 kg odpadów rocznie.

Selektywne zbieranie odpadów komunalnych przynosi szereg korzyści zarówno dla społeczeństwa, jak i środowiska. Odpowiednia segregacja przyczynia się do zmniejszenia ilości składowanych odpadów komunalnych. Segregując w prawidłowy sposób odpady, przyczyniamy się także do ograniczania nadmiernej eksploatacji surowców, zmniejszenia ich wydobycia oraz do wykorzystywania surowców wtórnych w produkcji – podaje portal Nasze Śmieci.

Selektywne zbieranie odpadów oznacza mniej składowisk odpadów. Ważne jest oddzielanie od siebie poszczególnych elementów odpadu, dzięki czemu zwiększamy efektywność ich odzysku.

1 lipca 2017 roku w życie wszedł Jednolity System Segregacji Odpadów, do końca 2017 roku należało odpowiednio oznaczyć pojemniki do zbierania odpadów komunalnych, a do końca czerwca 2022 roku był czas na wymianę pojemników na nowe, z kolorami, które odpowiadają poszczególnym sekcjom.

Metale i tworzywa sztuczne to kolor żółty, papier oznaczony jest kolorem niebieskim, szkło ląduje w zielonych workach i pojemnikach, odpady biodegradowalne są brązowe, odpady zmieszane mogą mieć kolor zależny od gminy, np. czarny.

Do pojemnika z odpadami zmieszanymi należy wrzucać wszystko to, czego nie można odzyskać w procesie recyklingu, czy skoro opakowań po lekach nie wyrzuca się do pojemnika na papier, odpady zmieszane są właściwym miejscem?

Gdzie wyrzucić opakowania po lekach?

Pierwszą zasadą wyrzucania wszystkich odpadów po lekach jest to, że nie powinny lądować w żadnym domowym koszu na śmieci. Bez względu na to, czy są to butelki po syropie, czy blistry po tabletkach – powinniśmy wywieść je do najbliższego PSZOK-u (Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych) lub do apteki, gdzie można oddać opakowania po lekach za darmo.

Niektóre gminy jednak dopuszczają wyrzucanie butelek po syropach do koszów przeznaczonych na szkło, a blistry po lekach do żółtego kosza na tworzywa sztuczne, dlatego warto wcześniej sprawdzić to na stronie Urzędu Miasta lub Urzędu Gminy (takie informacje podaje na przykład Warszawa i Tychy), ale PSZOK lub apteka będzie najbezpieczniejszą opcją.

Żadnych wątpliwości nie ma natomiast w przypadku przeterminowanych leków. Te powinny trafić do specjalnych pojemników, które znajdziemy w aptekach, przychodniach i szpitalach. Przyjmie je również Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

Przeterminowane leki traktowane są jak substancje niebezpieczne, ponieważ zawierają różne substancje chemiczne. Zdecydowanie nie można wylewać ani wysypywać ich do toalety, ponieważ grozi to skażeniem wód gruntowych. Leki oddajemy w oryginalnym opakowaniu, tabletek nie wyjmujemy z blistrów, a płynów nie wylewamy z butelek.

Do pojemnika na leki nie wyrzucamy jednak strzykawek, igieł, zużytych opatrunków, ani termometrów rtęciowych. Te przedmioty są utylizowane oddzielnie, apteki ich nie przyjmą. W przypadku tych kłopotliwych odpadów należy skontaktować się z gminą, która wskaże odpowiednie miejsce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia