Spis treści
Co to jest fibromialgia?
Fibromialgia to choroba przewlekła zaliczana do grupy reumatyzmu podstawowego. Inna nazywana tej choroby to idiopatyczny rozlany zespół bólowy. Na fibromialgię chorują głównie kobiety w wieku powyżej 40 lat, które stanowią ok. 90 wszystkich pacjentów.
Fibromialgia cechuje się występowaniem bólów mięśniowo-stawowych, zwykle o charakterze uogólnionym. Ich nasilenie zwiększa się na skutek wysiłku fizycznego, stresu oraz zimna.
Chory odczuwa nieustanne zmęczenie, a z powodu towarzyszących mu zaburzeń snu nie jest w stanie skutecznie się regenerować. W związku z tym trudność sprawia mu podejmowanie jakiejkolwiek aktywności zawodowej, a jakość życia ulega znaczącemu obniżeniu.
Zobacz: Zapalenie zatok jako przyczyna chorób reumatycznych. Tak rośnie ryzyko
Pacjenci z fibromialgią często cierpią jednocześnie na różnego typu choroby współwystępujące. Należą do nich zwłaszcza choroby immunologiczne, zaburzenia hormonalne i infekcje:
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- toczeń rumieniowaty,
- borelioza,
- nadczynność tarczycy,
- niedoczynność tarczycy,
- sarkoidoza,
- nadczynność przytarczyc,
- depresja,
- zaburzenia lękowe,
- zaburzenia osobowości,
- schizofrenia.
Warto przeczytać:
Jak rozpoznać objawy fibromialgii?
Najbardziej typowymi dla fibromialgii objawami jest uogólniony ból, odczuwany w osi ciała, po jego lewej lub prawej stronie, a także poniżej i powyżej linii talii. Zgodnie z wprowadzonymi w 1991 r. kryteriami diagnostycznymi ACR w celu postawienia diagnozy fibromialgii koniecznie było potwierdzenie obecności bólu w określonych rejonach ciała, które tworzą tzw. bolesne punkty „tender points”. Pacjent odczuwa ból podczas ich ucisku za pomocą palca.
Sprawdź: Te przyprawy pomagają przy chorobach reumatycznych, w tym w fibromialgii, co potwierdziły badania
Od 2010 roku obowiązują już nowe kryteria rozpoznawcze, poprawione w 2016 r. Brany pod uwagę jest wskaźnik nasilenia objawów oraz indeks bólu zlokalizowanego określonych rejonach ciała, takich jak:
- górne ramię,
- dolne ramię,
- bark,
- brzuch,
- klatka piersiowa,
- dolny rejon pleców,
- górny rejon pleców,
- dolna część kończyny dolnej,
- górna część kończyny dolnej,
- pośladek,
- szyja,
- żuchwa.
Zobacz także:
Oprócz wskazanych wyżej dolegliwości bólowych, pacjenci z fibromialgią doświadczają też innych symptomów, takich jak:
- stany depresyjne,
- brak apetytu,
- nadwrażliwość na światło,
- bezsenność,
- poranna sztywność,
- wymioty,
- zespół jelita drażliwego,
- zaparcia,
- podwyższona temperatura ciała,
- wypadanie włosów,
- ból odczuwany przy oddawaniu moczu,
- migrena,
- szybki męczenie się,
- obrzęk kończyn,
- suchość w jamie ustnej,
- czasowa duszność,
- parestezje,
- zaburzony rytm serca,
- zawroty głowy,
- zimne stopy lub ręce,
- nadpotliwość,
- wrażenie obecności ciała obcego w gardle,
- częste wahania nastrojów,
- zaburzona koncentracja uwagi,
- częstomocz,
- zaburzenia miesiączkowania,
- uczucie wyczerpania.
Polecamy także:
Możliwe przyczyny rozwoju fibromialgii
Jak dotąd badaczom nie udało się rozpoznać dokładnej etiologii fibromialgii. Istnieje jednak kilka prawdopodobnych koncepcji, do których zalicza się zwłaszcza:
- Choroby autoimmunologiczne – przybywa dowodów na to, że fibromialgia ma charakter choroby z autoagresji; częściej rozwija się też u osób z takimi problemami i predyspozycjami, do których należy płeć żeńska.
- Predyspozycje genetyczne – zgodnie z tą hipotezą przyczyną fibromialgii są zmiany dotyczące genu 5-HTT, który jest odpowiedzialny za syntezę transportera serotoniny. Jego niewłaściwe funkcjonowanie prowadzić ma do nieprawidłowej neurotransmisji serotoninergicznej. U niektórych osób ze zdiagnozowaną fibromialgią obserwuje się również polimorfizm genu receptora serotoninowego 2A.
- Zaburzenia osi podwzgórzowo-przysadkowo-nadnerczowej.
- Niedobór serotoniny – niedostateczna ilość tego neuroprzekaźnika może wynikać ze zbyt dużej gęstości receptorów serotoninowych w synapsach, a także z wpływu określonych przeciwciał znajdujących się w surowicy.
- Zaburzenia snu – jako możliwą przyczynę fibromialgii wskazuje się w tym przypadku długotrwałe utrzymywanie się organizmu w fazie snu „f8”. U chorych obserwuje się większą częstotliwość wchodzenia w fazę snu nieregeneracyjnego oraz spłycenie fazy głębokiego snu.
- Infekcje wirusowe – na potwierdzenie tej hipotezy wciąż przybywa dowodów, a jako sprawców powikłań wymienia się obecnie wirusy grypy, zapalenia wątroby typy B i C czy herpeswirus Epstein-Barr wywołujący mononukleozę, a także powodujęce boreliozę bakterie Borrelia burgdorferi czy pasożyty Giardia lamblia (źródło lambliozy).
Pojawienie się objawów fibromialgii może mieć także związek z różnego typu czynnikami stresogennymi – zarówno o charakterze egzogennym (np. przeciążenia, urazy, problemy socjalne, zmiany pogody), jak i endogennymi (np. zaburzenia psychiczne, choroby reumatyczne i endokrynologiczne). U chorych stwierdza się poza tym większe w porównaniu do badanych z grup kontrolnych stężenie w surowicy interleukiny 6 oraz przeciwciał dla receptora interleukiny 1.
Na czym polega leczenie fibromialgii?
W leczeniu fibromialgii zalecana jest współpraca pomiędzy specjalistami różnych dziedzin, takich jak zwłaszcza reumatologia, fizjoterapia, psychoterapia oraz psychiatria.
W farmakoterapii stosuje się przede wszystkim leki antydepresyjne nowej generacji, głównie z grupy SSRI oraz NSRI. Niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz leki przeciwbólowe zwykle nie są skuteczne.
Obok farmakoterapii uzasadnione jest poddanie się psychoterapii – prowadzonej zwłaszcza w nurcie behawioralno-poznawczym. Pacjent powinien również dbać o codzienną redukcję stresu i uczestniczyć w regularnych ćwiczeniach oraz zabiegach fizjoterapeutycznym. Nasilenie bólu może zostać również zmniejszone za sprawą krioterapii ogólnoustrojowej.
Do tej pory nie udało się potwierdzić skuteczności leczenia z wykorzystaniem metod alternatywnych, takich jak akupunktura, joga czy zmiany dotychczasowej diety.