Spis treści
Jak uśmierzyć ból onkologiczny? Nowa metoda
Większość pacjentów onkologicznych doświadcza silnego bólu. Standardowe leczenie przeciwbólowe zazwyczaj polega na podawaniu mocnych środków, takich jak opioidy, które wywołują szereg niepożądanych skutków ubocznych. Tymczasem uśmierzenie bólu nowotworowego można osiągnąć zupełnie inaczej.
Skutecznym narzędzie w walce z bólem u pacjentów onkologicznych okazała się wirtualna rzeczywistość (VR), której sesje pozwalają „zanurzyć się” w innym środowisku. Dowiedli tego naukowcy ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Georgetown i MedStar Health, a wyniki swoich prac opublikowali na łamach pisma „Cancer”.
Czytaj też: Wirtualna rzeczywistość z elektrostymulacją jako terapia PTSD
Wirtualna rzeczywistość ma działanie przeciwbólowe
Wirtualna rzeczywistości okazała się mieć działanie przeciwbólowe. Zaledwie 10-minutowa sesja VR istotnie zmniejszyła odczucie bólu u pacjentów onkologicznych, a korzyści z niej były odczuwane jeszcze dłużej.
Naukowcy przeprowadzili to badanie z udziałem 128 dorosłych pacjentów onkologicznych, którzy cierpieli na regularny, umiarkowany lub silny ból. Podzielono ich losowo na dwie grupy. W jednej 10-minutowe sesje VR odbywały się w spokojnym i przyjemnym wirtualnym otoczeniu, natomiast w drugiej uczestnicy oglądali przez taki sam czas dwuwymiarową prezentację na tablecie.
Wyniki były zaskakujące. Choć obie interwencje zmniejszyły ból u pacjentów, jednak efekty sesji wirtualnej rzeczywistości były znacznie lepsze. W grupie korzystającej z VR średnia redukcja bólu była dwa razy większa, bo wyniosła 1,4 punktu, podczas gdy w grupie korzystających z tabletów sięgnęła tylko 0,7 punktu.
Co ważne, pacjenci z grupy VR odczuwali ból na niższym poziomie niż przed interwencją nawet jeszcze 24 godziny po jej zakończeniu. Zgłaszali również zmniejszenie uciążliwości bólu (tego, jak bardzo im przeszkadzał, niezależnie od jego nasilenia) i ogólnego cierpienia, wyrażali także zadowolenie z interwencji.
Czytaj też: „Diagnostyka i leczenie bólu prowadzone są w sposób nieumiejętny”. O opiece paliatywnej mówi ekspert
– Chociaż przeprowadziliśmy je wśród pacjentów hospitalizowanych, w przyszłości należy się skupić także na ocenie terapii VR w warunkach ambulatoryjnych oraz zbadać wpływ różnych treści VR, różnych rodzajów bólu i różnych populacji pacjentów – podsumowują autorzy publikacji.
Według badaczy w przyszłości należy skupić się na ocenie terapii wirtualną rzeczywistością w warunkach ambulatoryjnych i zbadać wpływ różnych treści VR, różnych rodzajów bólu oraz różnych populacji pacjentów.
– Być może pewnego dnia osobom cierpiącym z powodu bólu onkologicznego takie terapie będą przepisywane przez lekarzy do stosowania w domu jako dodatek do zwykłych strategii leczenia, takich jak leki przeciwbólowe – zauważają naukowcy.
Źródło: Virtual reality for pain management in hospitalized patients with cancer: A randomized controlled trial Cancer
Źródło: