Spis treści
Choroby układu krążenia najczęstszą przyczyną zgonów na świecie
Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów na całym świecie, powodując rocznie śmierć prawie 18 mln ludzi. Szacuje się, że 85 proc. z tych zgonów spowodowane jest udarem mózgu lub zawałem serca.
W Polsce natomiast zawał serca co roku dotyka prawie 80 tys. osób, z czego 15 tys. umiera. W przypadku udaru mózgu jest podobnie – rocznie odnotowuje się ok. 70 tys. nowych przypadków, a 30 tys. kończy się tragicznie. To uświadamia, jak ogromnym problemem są choroby układu krążenia i jak ważna jest wczesna profilaktyka, która pozwala znacznie zmniejszyć ryzyko rozwoju tych schorzeń. Aby zapobiec takim sytuacjom, Fundacja NEUCA dla Zdrowia po raz kolejny zaprasza do skorzystania z bezpłatnych badań kardiologicznych w ramach programu Kardiobus.
Kardiobus – kto może skorzystać z programu? Lista darmowych badań
Akcja Kardiobus oferuje bezpłatne badania profilaktyczne w celu wczesnego wykrycia chorób układu krążenia, ale również cukrzycy. Mobilna stacja rozpocznie swoją trasę 13 czerwca i będzie odwiedzać kolejne miasta do 9 września. Badania skierowane są dla wszystkich pacjentów, którzy chcą sprawdzić stan swojego zdrowia.
W Kardiobusie każdy zainteresowany będzie miał możliwość wykonania darmowych pomiarów, w tym:
- EKG, czyli elektrokardiografię serca,
- badanie ciśnienia tętniczego krwi,
- określenie wskaźnika BMI – u pacjentów z nadwagą.
Organizatorzy zalecają, aby na EKG zgłaszały się szczególnie osoby z nadciśnieniem tętniczym krwi, miażdżycą lub po przebytym zawale serca. Wskazaniami do skorzystania z darmowych badań są również niepokojące dolegliwości, takie jak ból w klatce piersiowej, duszność oraz częste zawroty głowy. Jak podaje Fundacja NEUCA, objawy te mogą świadczyć o postcovidowej chorobie sercowo-naczyniowej, dlatego pacjenci po przebytym zakażeniu koronawirusem również powinni rozważyć udział w akcji.
W tym roku program Kardiobus został poszerzony o kolejne badania. Zainteresowani będą mieli możliwość samodzielnego wykonania pomiaru poziomu glukozy i kwasu moczowego we krwi. Nad prawidłowym wykonywaniem analizy będzie czuwać wyspecjalizowany personel, który zapewni instrukcję i bezpieczne warunki do wykonania tych pomiarów.
– Oferowany pomiar kwasu moczowego we krwi jest szczególnie rekomendowany u osób z nadciśnieniem tętniczym, otyłością, cukrzycą i chorobą wieńcową. W epidemiologicznych i klinicznych badaniach jednoznacznie potwierdzono związek zwiększonego stężenia kwasu moczowego we krwi z występowaniem m.in. zawału serca i wszystkich zdarzeń sercowo-naczyniowych w populacji ogólnej – podaje Fundacja NEUCA dla Zdrowia.
Cukrzyca jest powszechną chorobą, która według Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej, może dotyczyć już nawet co dziesiątej osoby dorosłej na świecie! Natomiast według raportu NFZ, zachorowalność na cukrzycę w latach 2013-2018 wzrosła o 14 proc., a obecnie na choruje na nią już prawie 10 proc. Polaków. Z tego względu Fundacja NEUCA poszerzyła program Kardiobus o przesiewowe badanie poziomu cukru we krwi.
Jak i gdzie można skorzystać z akcji Kardiobus?
Udział w programie może wziąć każdy dorosły, bez względu na stan zdrowia i wiek. Wymagane są natomiast wcześniejsze zapisy pod tel. (56) 669 40 00. Fundacja podaje, że najpóźniej 24 godziny przed planowanym badaniem należy zarejestrować się pod adresem, w którym chcemy skorzystać z programu. Mobilna przychodnia Fundacji NEUCA dla Zdrowia będzie przyjmowała pacjentów w godzinach 10:00-16:00.
Zainteresowani mają do wyboru ponad 50 miast, a wśród nich nie tylko duże miejscowości, jak Łódź, Poznań i Kraków, ale także mniejsze, jak Suwałki i Legnica.
Tutaj sprawdzisz listę miast, które obejmuje Kardiobus: Kiedy i gdzie przyjmuje Kardiobus?
Fundacja dokłada wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczeństwo zainteresowanym, dlatego w Kardiobusie obowiązują maseczki zakrywające usta i nos. Organizatorzy proszą, aby na badania zgłaszały się tylko osoby zdrowe, bez podejrzenia zakażenia koronawirusem.
- Cardiovascular diseases WHO
- Kardiobus ponownie rusza w Polskę i oferuje dodatkowe badania! Fundacja Neuca dla Zdrowia
Miej ciśnienie pod kontrolą
Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?