Czy powinnam wciągać brzuch? Zobacz, co daje z chodzenie z wciągniętym brzuchem i czy jest zdrowe

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
„Wciągnij brzuch” – słyszymy od najmłodszych lat. Czy to jednak dobra postawa? Otóż nie. Choć wciąż można natrafić na opinie, że to sposób na lepszy wygląd, wcale tak nie jest. W rzeczywistości wciąganie brzucha jest szkodliwe, a osoby robiące to nałogowo mogą nabawić się syndromu klepsydry i poważnych powikłań zdrowotnych. Nawyk, który szczególną popularnością cieszy się wśród kobiet, jest szczególnie niekorzystny dla ich zdrowia.

Spis treści

Czy wciąganie brzucha coś daje?

Kto nie wciąga brzucha, widząc siebie w lustrze? Często życzymy sobie przy tym, by „wziąć się za siebie” i robić to na stałe. Tymczasem jest to pozycja nie tylko nienaturalna i niewygodna, która nie tylko nic nie daje, ale w dłuższym terminie jest też szkodliwa dla zdrowia.

Kobieta sprawdza tkankę tłuszczową na brzuchu
Wciąganie brzucha jako sposób na ukrycie niedoskonałości to działanie o szkodliwych konsekwencjach. freepik

Mięśnie brzucha należą do najciężej pracujących w ciele, biorąc udział w praktycznie wszystkich wykonywanych przez nas ruchach. Są niezbędne do stabilizacji ciała i zachowywania równowagi, chronią kręgosłup, pomagają utrzymać na swoim miejscu narządy wewnętrzne.

W przypadku nadmiernego naprężania mięśni brzucha na co dzień może dojść do rozwoju dysproporcji w napięciu poszczególnych mięśni ciała. Prowadzi to do powstania tzw. syndromu klepsydry, w którym następują niekorzystne zmiany struktury ściany jamy brzusznej. Skutkiem może być utworzenie się widocznego zgięcia w połowie brzucha. Pośrednim skutkiem nieleczonych zmian są zaburzenia dotyczące narządów i innych części ciała.

Jakie są konsekwencje wciągania brzucha?

Podczas wciągania brzucha dochodzi do napinania mięśnia prostego brzucha, który często określany jest potocznie jako „sześciopak”. Ponieważ jednak gromadzimy większe ilości tkanki tłuszczowe w dolnej części brzucha niż w górnej, w tej górnej są one bardziej aktywne. Wciąganie brzucha powoduje wtedy podciąganie pępka do góry i rozdziela pośrodku brzuch na poziome fałdy.

Nawet, gdy naprężanie brzucha odbywa się bez naszej woli, powoduje to zwiększenie się napięć w dolnej części kręgosłupa oraz w szyi. Ma to na celu kompensację zmian w stabilności mięśni tułowia.

Ściśnięcie brzucha, które towarzyszy jego napinaniu, zmniejsza przestrzeń dla narządów, a wywierany na nie nacisk jest największy w przypadku tych znajdujących się najwyżej i najniżej. Zwiększone ciśnienie w górnej części utrudnia oddychanie, ponieważ zaburza pracę przepony i uniemożliwiając nabieranie w płuca normalnej ilości powietrza. Natomiast z drugiej strony nacisk wywierany jest na mięśnie dna miednicy. Zwiększa się też nacisk na stawy kręgosłupa i miednicy, ponieważ napięte mięśnie brzucha nie spełniają już w pełni swojej roli absorbującej wstrząsy.

Zobacz też: 5 prostych ćwiczeń na kobiece mięśnie. To asany jogi!

Chociaż informacje na temat redukcji pojemności oddechowej płuc są ograniczone, w badaniach z użyciem taśm rehabilitacyjnych po zabiegu chirurgicznym lub urazie (gdy unieruchomiony był cały brzuch lub jego część) wykazano jej istotne zmiany. Pojemność wydechowa płuc zmniejszyła się w nich o 34 proc., natomiast całkowita pojemność płuc zmalała o 27-40 procent. Nie ma pewności, czy prowadzi to do zmian na stałe, jednak w krótkim terminie można odczuć mniejszą wydolność fizyczną i szybsze zmęczenie przy wysiłku, co wynika z ograniczenia poziomu tlenu we krwi.

Czytaj: Weź głęboki oddech. Zobacz, jak wykonywać ćwiczenia oddechowe

Sytuację pogarsza nieprawidłowa postawa ciała. Powoduje ona zmianę kształtu kręgosłupa, który normalnie przypomina literę „S”. Skutkiem są jeszcze większe zmianami w napięciu i działaniu mięśni brzucha.

Należy przy tym wiedzieć, że zmiany postury mogą wynikać świadomego lub nieświadomego napinania mięśni brzucha w przypadku problemów z żołądkiem, wątrobą czy woreczkiem żółciowym, co redukuje odczuwany ból. Nie jest to sposób na poprawę, bo z objawami powinniśmy zgłosić się do przychodni.

Zobacz też:

Wciąganie brzucha – skutki uboczne u kobiet

Wciąganie brzucha jest szczególnie odradzane kobietom. Zwiększony nacisk na dno miednicy wpływa na funkcjonowanie pęcherza moczowego, macicy i odbytu. Potencjalne szkody to obniżanie się i wypadanie miednicy, a w konsekwencji – nietrzymanie moczu i kału. W przypadku tych zaburzeń chodzenie z wciągniętym brzuchem może tylko pogłębić problemy.

Na szczęście zmianom tym można zaradzić poprzez przywrócenie równowagi napięcia mięśniowego w ciele. Umożliwiają to ćwiczenie wzmacniające mięśnie głębokie tułowia (ang. core), takie jak planki czy mosty. Te same ćwiczenia są pomocne w wyszczuplaniu i rzeźbieniu środkowej części ciała.

Zobacz: Najskuteczniejsze ćwiczenia na brzuch do wykonania w domu

W rozluźnieniu mięśni brzucha i przywróceniu prawidłowej postawy szczególnie pomocne są aktywności takie, jak joga i Pilates. Wypróbuj je także, jeśli odczuwasz ból brzucha mogący wynikać z nadmiernego napięcia jego mięśni, a jeśli to nie pomaga, zasięgnij porady lekarza.

Źródło: Why it's bad to always suck your stomach in Medical Xpress

Polecamy też:

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia