COVID-19 może wpływać na mózg i układ nerwowy dzieci – wywołuje bóle głowy i zaburzenia psychiczne. Potwierdzają to badania naukowe

Monika Góralska
Monika Góralska
U aż 44 proc. wszystkich biorących udział w badaniu dzieci zakażonych koronawirusem pojawił się przynajmniej jeden objaw neurologiczny.
U aż 44 proc. wszystkich biorących udział w badaniu dzieci zakażonych koronawirusem pojawił się przynajmniej jeden objaw neurologiczny. famveldman/123rf.com
U dzieci COVID-19 może powodować ostry przebieg choroby tuż po zakażeniu lub wywołać MIS-C, inaczej PIMS-TS, który rozwija się kilka tygodni po przebytej infekcji. W wyniku zakażenia wirusem SARS-CoV- 2 u dzieci często dochodzi także do wystąpienia objawów neurologicznych. Z badań naukowych wynika, że najczęstszymi z nich są bóle głowy i ostra encefalopatia.

Objawy neurologiczne u dzieci po COVID-19

Naukowcy z University of Pittsburgh School of Medicine przeprowadzili badania, których celem było sprawdzenie w jaki sposób COVID-19 wpływa na układ nerwowy i mózg dzieci.

W badaniu wzięło udział 1493 dzieci hospitalizowanych od stycznia 2020 r. do kwietnia 2021 r. w 30 ośrodkach intensywnej opieki pediatrycznej na całym świecie. Spośród nich u 1278 dzieci (86 proc.) zdiagnozowano ostry przebieg COVID-19, a u 215 dzieci (14 proc.), zdiagnozowano MIS-C, czyli dziecięcy wieloukładowy zespół zapalny w następstwie zakażenia wirusem SARS-CoV-2, który zwykle pojawia się kilka tygodni po zwalczeniu wirusa i charakteryzuje się gorączką, stanem zapalnym i dysfunkcją narządów. Inna jego nazwa to PIMS-TS.

U aż 44 proc. wszystkich dzieci pojawił się przynajmniej jeden objaw neurologiczny. Natomiast częściej symptomy te występowały u pacjentów z MIS-C niż u tych z ostrym przebiegiem zakażenia. Dzieci z wieloukładowym zespołem zapalnym częściej miały też dwa lub więcej objawów neurologicznych.

Pacjenci, u których COVID-19 miał ostry przebieg doświadczyli objawów takich jak bóle głowy, drgawki oraz zaburzenia psychiczne, znane jako ostra encefalopatia. Natomiast u maluchów, u których zdiagnozowano MIS-C wystąpiły bóle głowy, ostra encefalopatia i zawroty głowy.

Zobacz także:

Długotrwały wpływ COVID-19 na zdrowie dzieci

Główna autorka badania Ericka Fink, specjalista pediatryczny w Szpitalu Dziecięcym University of Pittsburgh School of Medicine powiedziała, że śmiertelność u dzieci jest niska zarówno w przypadku ostrego SARS-CoV-2, jak i MIS-C. Jednak w badaniu wykazano, że częstotliwość objawów neurologicznych jest duża.

Ekspertka poinformowała również, że rozpoczęto już badanie uzupełniające. Ma ono ustalić czy ostre zakażenie koronawirusem i MIS-C, z objawami neurologicznymi lub bez nich, mają trwały wpływ na zdrowie i jakość życia dzieci.

„Kolejnym długoterminowym celem tego badania jest zbudowanie bazy danych, która śledzi objawy neurologiczne w czasie – nie tylko dla SARS-CoV-2, ale także dla innych rodzajów infekcji” – powiedziała Fink.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia