Co piąty Polak ma objawy depresji. Zrób test i ratuj zdrowie psychiczne

Iwona Kłopocka-Marcjasz
PDPics z Pixabay
Co piąty Polak wykazuje objawy depresji – wynika z najnowszego badania CBOS. Test na depresję każdy może sobie sam zrobić.

Ankieterzy CBOS zapytali losową próbę ponad tysiąca dorosłych Polaków o depresję. Zadali pytania, na które każdy w Europie sam może w ciągu minuty odpowiedzieć na wielojęzycznej stronie i okazało się, że co piąty Polak wykazuje przynajmniej łagodne objawy depresji, a mniej niż co setny objawy bardzo nasilone.

– Uwzględniliśmy osiem z dziewięciu pozycji kwestionariusza PHQ-9, który jest przeznaczony do przesiewowego wykrywania depresji. Pierwszym objawem jest niewielkie zainteresowanie wykonywanymi czynnościami lub odczuwanie niewielkiej przyjemności z ich wykonywania. Drugi to uczucie smutku, przygnębienia lub beznadziejności. Trzecim objawem w przesiewowym kwestionariuszu depresji są kłopoty z zaśnięciem lub przerywany sen, albo zbyt długi sen – mówi kierownik badania, dr Piotr Toczyski, krajowy konsultant metody EAAD-Best.eu i iFightDepression.eu w Polsce.

Dalej na liście jest uczucie zmęczenia lub brak energii (objaw czwarty) i brak apetytu lub przejadanie się (objaw piąty). Szóstym objawem depresji jest poczucie niezadowolenia z siebie – lub uczucie, że jest się do niczego albo że osoba wypełniająca kwestionariusz zawiodła siebie lub rodzinę.

Siódmym objawem są problemy ze skupieniem się, np. przy czytaniu gazety lub oglądaniu telewizji. A ósmym objawem, o który pytaliśmy, jest poruszanie się lub mówienie tak wolno, że inni mogliby to zauważyć. Albo wręcz przeciwnie – niemożność usiedzenia w miejscu lub podenerwowanie powodujące ruchliwość znacznie większą niż zwykle.

Warto regularnie wykonywać samodzielny test przesiewowy dostępny tutaj dla siebie lub wczuwając się w bliskie nam osoby. Depresja niesie bowiem ciężkie cierpienie i bywa chorobą śmiertelną.

W kolejce do specjalistów trzeba czekać dłużej niż na wizytę u lekarza rodzinnego. Dlatego w Europie lekarze często dają pacjentom z łagodną depresją dostęp do warsztatów iFightDepression – darmowych, bo sfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. Warsztaty te są przetestowane klinicznie. Te darmowe europejskie warsztaty, które można realizować pod okiem swojego lekarza pierwszego kontaktu, psychoterapeuty albo psychiatry, też już są dostępne w Polsce pod tym linkiem.

Pierwszy w Polsce lokalny alians przeciw depresji przygotował czterominutowy animowany film edukacyjny o depresji. Głosu użyczyła Krystyna Janda. Stworzyli go wspólnie uznani europejscy psychiatrzy i psychologowie z certyfikatem Best Practice (najlepszych praktyk) Światowej Organizacji Zdrowia i Komisji Europejskiej.

Film jest dostępny na https://www.youtube.com/watch?v=kOVRSHzFD-I&ab_channel=EuropeanAllianceAgainstDepression. Wiedza w nim zawarta może pomóc ratować zdrowie psychiczne, a nawet życie.

Czterominutowy animowany film edukacyjny, w którym lokalne głosy opowiadają o depresji, dostępny jest też we Włoszech, Hiszpanii, Irlandii, Estonii, Grecji, Bułgarii i na Węgrzech. Stworzyli go wspólnie uznani europejscy psychiatrzy i psychologowie z certyfikatem Best Practice (najlepszych praktyk) Światowej Organizacji Zdrowia i Komisji Europejskiej.

Jeżeli po obejrzeniu filmu i przeczytaniu tego tekstu martwimy się o kogoś z objawami depresji, przeczytajmy, co więcej możemy zrobić: https://ifightdepression.com/pl/rodzina-i-przyjaciele

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marta
Znam kilka osób co zmagają się z tą chorobę, nawet wśród najbliższych mam taką osobę. Potrzebuje ona opieki i rozmowy. Do tego leczy się ketaminą w Ketamine Clinic i to jej pomaga. Trzeba się badać, to ważne
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia