Co daje joga? To zależy od pozycji! Popularne asany leczą różne problemy zdrowotne. Zobacz, na co pomagają i jak prawidłowo je wykonać

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Ból pleców, skrzywienie kręgosłupa czy nadciśnienie? Ich leczenie wesprą asany! Zobacz, które popularne pozycje jogi w potwierdzony sposób pomagają przy określonych chorobach i dolegliwościach. Sprawdź też, jak je wykonywać. Przesuwaj zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Ból pleców, skrzywienie kręgosłupa czy nadciśnienie? Ich leczenie wesprą asany! Zobacz, które popularne pozycje jogi w potwierdzony sposób pomagają przy określonych chorobach i dolegliwościach. Sprawdź też, jak je wykonywać. Przesuwaj zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. Dane Wetton/Unsplash
Joga to szczególnie korzystna forma ruchu, która ma wielokierunkowy wpływ na organizm. Trzeba też wiedzieć, że poszczególne asany, czyli pozycje jogi, zapewniają nie tylko wzmocnienie i wysmuklenie ciała, a także wspomaganie umysłu. Zobacz, jakie działanie mają najbardziej popularne asany, komu są polecane i jak wykonywać je w bezpieczny sposób.

Spis treści

Co daje joga?

Joga to więcej niż fitness, a korzyści zdrowotne z jej praktykowania wykraczają poza to, co oferują zwykłe ćwiczenia fizyczne. Oprócz tego, że wzmacnia ciało i stymuluje układ krążenia w takim stopniu, jak żywiołowy ruch, jest jedyną formą aktywności, która pobudza układ ruchu na głębokim poziomie powięzi. Poprawia także poczucie równowagi i zwiększa świadomość ciała. Poszczególne pozycje jogi pomagają też przy konkretnych problemach zdrowotnych.

Jodze poświęcono setki badań, udowadniając jej korzystne działanie m.in. przy problemach takich jak:

  • stres,
  • nerwice,
  • depresja,
  • zaburzenia erekcji,
  • dysfunkcje seksualne u kobiet,
  • zespół metaboliczny,
  • cukrzyca,
  • osłabiona odporność,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • zaburzenia funkcjonowania tarczycy.

Dowiedziono, że joga zmniejsza stan zapalny w organizmie, obniża poziom kortyzolu, pobudza wydzielanie białek chroniących mózg i zmienia ekspresję genów odpowiedzialnych za wzmożone odczuwanie napięcia nerwowego.

Przeczytaj także:

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Nawet najprostsze asany jogi, takie jak pozycja góry (stanie) czy pozycja trupa (leżenie na plecach) nie są po prostu biernym przyjmowaniem zaleconego ułożenia ciała, tylko wymagają zaangażowania jak największej liczby mięśni. Dopiero wtedy są skuteczne – i bezpieczne.

Zobacz też: 5 prostych ćwiczeń na kobiece mięśnie. To asany jogi!

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z jogą, rób to pod okiem instruktora. Tylko on jest w stanie skorygować ew. błędy i zapobiec związanym z nimi kontuzjom. Tak jak inne aktywności, joga bywa dość urazowa, co dotyczy zwłaszcza górnych partii ciała, zazwyczaj słabszych u kobiet.

By prawidłowo przyjmować pozycje jogi, oprócz odpowiedniego wzmocnienia ciała potrzebna jest też jego świadomość. Wtedy wiadomo jest, czy np. nogi tworzą z plecami linię prostą albo czy ramię jest skierowane dokładnie w górę. Pomogą w tym m.in. lustra na sali ćwiczeń i regularna praktyka z doświadczonymi osobami.

Ważne, by asany wykonywać tylko tak długo, jak jest to komfortowe. Podobnie jest z przekraczaniem ograniczeń ciała – wykonanie pozycji nie powinno powodować silnego bólu, nigdy nie należy przekraczać granicy komfortu.

Warto wiedzieć:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Materiały promocyjne partnera
od 16 lat
Wideo

Akcja czad / DZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia