Spis treści
Co śmieszy ludzi? Naukowcy sprawdzili, kto ma bardziej rubaszne poczucie humoru
Kogo bardziej śmieszą rubaszne żarty, a kogo polityka? Naukowcy z University of Oxford postanowili sprawdzić, co bawi kobiety, a co mężczyzn. W badaniu wzięło udział ponad 3 tys. osób, które brały udział w wystawie komiksów zorganizowanej w londyńskim The Cartoon Museum. Jakie są wnioski?
Każdą płeć bawi co innego. Mężczyźni bardziej lubią rubaszny humor wizualny, a kobiety – żarty dotyczące polityki i bliskich relacji. Tak wynika z analizy komiksów wydrukowanych w ciągu 80 lat, w latach 1930-2010.
Badacze pogrupowali uczestników w 18 par i poprosili ich o ocenę żartów zawartych w rysunkowych książeczkach. Humor, jaki był zawarty w komiksach, najczęściej mocno opierał się na przekazie wizualnym, ale także na dopiskach tekstowych i często na zabawnej puencie.
Co najbardziej rozśmieszało ochotników? Okazało się, że najśmieszniejsze są żarty z dużą liczbą postaci. Co ciekawe, od pewnej wartości dodatkowy wzrost ich liczby nie podnosił już wartości żartu.
– Podobnie, jak żarty werbalne, komiksy są zabawniejsze, gdy zawierają większą liczbę postaci. Jednak istnieje granica, po której przekroczeniu stają się trudne do zrozumienia – mówi prof. Robin Dunbar, autor publikacji, która ukazała się w magazynie „Humor – International Journal of Humor Research”
Śmieszą nas inne żarty, ale jest wspólny mianownik
W kwestii żartów i poczucia humoru naukowcy zauważyli wyraźne różnice między płciami. Jakie? Mężczyźni preferowali żarty silnie oparte na przekazie wizualnym i dynamiczny, rubaszny humor znany jako slapstick (slaptick to rodzaj komedii filmowej, która charakteryzuje się właśnie rubasznym humorem i szybką akcją, jak np. w „Benny Hill Show”). Z kolei kobiety szczególnie bawiły dowcipy polityczne i odnoszące się do bliskich związków. To, co łączy poczucie humoru kobiet i mężczyzn to żarty na tematy związane z miłością. Były one dobrze odbierane przez obie płcie.
Wiek w niedużym stopniu wpływał na preferencje dotyczące żartów. Podobnie niewielkie znaczenie miał czas publikacji komiksu. Wyniki mogą prowadzić do dalece idących wniosków.
– Argumentujemy, że zauważone różnice w poczuciu humoru pochodzą z wyraźnych rozbieżności w podejściu do życia społecznego między płciami. Wyjaśnienie to wcześniej było pomijane, ponieważ psycholodzy i inni specjaliści skupiali się na różnicach w IQ, które są minimalne – mówi prof. Dunbar.
Źródło:
Why cartoons make (some of) us smile Journal of Humor Research
Bądź zawsze w formie
Źródło: