Spis treści
Śmiech to zdrowie. Potwierdzają to wyniki badań
Stare powiedzenie mówiące o tym, że „śmiech to zdrowie”, ma przełożenie we współczesnej nauce. Badanie, które zostało zaprezentowane na spotkaniu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Amsterdamie, wykazało, że śmiech powoduje rozszerzenie tkanki wewnątrz serca i zwiększa przepływ tlenu w organizmie. U pacjentów z chorobą wieńcową, którzy uczestniczyli w terapii śmiechem, stwierdzono lepsze zdrowie i zmniejszenie stanu zapalnego.
– Nasze badanie wykazało, że terapia śmiechem zwiększyła wydolność funkcjonalną układu sercowo-naczyniowego – powiedział prof. Marco Saffi ze Szpitala Klinicznego Porto Alegre w Brazylii, główny autor badania.
Brazylijscy naukowcy odkryli, że sesje terapii śmiechem mogą powodować rozszerzenie tkanki wewnątrz serca pacjenta, potencjalnie prowadząc do zwiększonego przepływu tlenu przez organizm.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl!
Do tej pory badano różne metody leczenia pacjentów z chorobą wieńcową bez użycia leków, ale – jak stwierdzili naukowcy – korzyści płynące z rehabilitacji za pomocą terapii śmiechem nie zostały w pełni ocenione.
Terapia śmiechem na choroby serca. Wykorzystano… programy komediowe
Naukowcy ze Szpitala Klinicznego Porto Alegre od sierpnia 2016 roku do grudnia 2020 roku przeprowadzili badanie kliniczne, w którym wzięło udział 26 dorosłych osób. Średnia wieku uczestników wynosiła 64 lata. Mierzone były:
- pobór tlenu i poszerzenie głównej tętnicy, gdy wzrastał przepływ krwi,
- poziom cząsteczek w organizmach pacjentów, wskazujących na stan zapalny, takich jak interleukina (IL)-6, IL-10, czynnik martwicy nowotworów (TNF)-alfa, cząsteczka adhezji komórek naczyniowych (VCAM) i cząsteczka adhezji międzykomórkowej (ICAM).
W badaniu, które skupia się na pacjentach z chorobą wieńcową, oceniano wpływ terapii śmiechem na:
- wydolność funkcjonalną,
- czynność tkanek,
- markery stanu zapalnego.
Choroba wieńcowa (zwana też chorobą niedokrwienną serca) jest jedną z najczęstszych chorób na świecie. Charakteryzuje się tym, że tętnice wieńcowe serca mają trudności z dostarczaniem organowi wystarczającej ilości krwi, tlenu i składników odżywczych.
Zobacz także: Masowo umieramy z tego powodu. Odkrycie Polki może to zmienić
Pacjenci zostali podzieleni na dwie grupy:
- 13 osób zostało przydzielonych do grupy, która przeszła terapię śmiechem poprzez oglądanie dwóch samodzielnie wybranych telewizyjnych programów komediowych tygodniowo,
- 13 osób stanowiło grupę kontrolną i oglądało filmy dokumentalne określone w badaniu jako „neutralne”.
Jak śmiech wpływa na organizm? To może być skuteczna forma rehabilitacji kardiologicznej
Badanie oceniające rehabilitację terapią śmiechem na pacjentach z chorobą wieńcową to pierwsze tego typu badanie kliniczne. Ujawniło ono wzrost szczytowego poboru tlenu przez organizm i poprawę funkcji tkanek, a także markerów stanu zapalnego w organizmie.
Nowe odkrycia naukowców z Brazylii są zgodne z wcześniejszymi badaniami, które sugerowały, że sesja śmiechu powoduje uwolnienie endorfin, które są hormonami zmniejszającymi stres i stany zapalne oraz pomagają rozluźnić serce i naczynia krwionośne.
Na podstawie nowych wyników, które zostały zaprezentowane na największej na świecie konferencji poświęconej chorobom serca, naukowcy twierdzą, że terapia śmiechem może stanowić „skuteczną formę rehabilitacji kardiologicznej w tej populacji pacjentów”.
Źródło:
Laughter therapy cardiac rehabilitation in patients with stable coronary artery disease: a randomized clinical trial European Society of Cardiology