Spis treści
Zamiast tabliczki mnożenia gry planszowe? Ułatwią dziecku liczenie
Obecnie dzieci coraz więcej swojego wolnego czasu spędzają przed ekranami urządzeń elektronicznych takich jak tablety, komputery czy smartfony. Grają w gry wideo zapominając o klasycznych, poczciwych planszówkach, a szkoda, bo tego typu gry wcale nie są nudne i stanowią świetną rozrywkę dla całej rodziny. Dzięki nim dziecko nie jest zostawione same sobie, ale uczestniczy w życiu społecznym, integruje się z rówieśnikami, wzmacnia więzi rodzinne, uczy się zdrowej rywalizacji oraz współpracy w dążeniu do określonego celu.
Naukowcy z Pontificia Universidad Católica w Chile odkryli, że granie w gry planszowe kształtuje także zdolności matematyczne już u maluchów. Dzieci te potrafią lepiej liczyć od swoich rówieśników nie gających w planszówki. Badacze wybrali gry planszowe wykorzystujące liczby szczególnie dlatego, że opierają się one na zasadach, a ruchy i zmiany położenia elementów na planszy wpływają na ogólną rozgrywkę.
Gry planszowe wpływają korzystnie na nasze zdrowie
Gry planszowe i karciane pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Bez względu na wiek, zainteresowania czy nawet towarzystwo można wybrać taką, która zapewni nie tylko zabawę i relaks, ale również mental...
Planszówki pomagają w nauce matematyki
Naukowcy dokonali przeglądu 18 badań opublikowanych od 2000 roku z udziałem dzieci w wieku 3-9 lat. Wszystkie badania skupiały się na wpływie gier planszowych na zdolności numeryczne i wiedzę matematyczną. Były to gry takie jak Monopoly, Domino, Chutes i Ladders (węże i drabiny).
Dzieci zostały podzielone na 2 grupy:
- grupa interwencyjna – grające w gry planszowe skupiającą się na umiejętnościach liczenia,
- grupa kontrolna – nie grająca w gry planszowe.
Dodatkowo, ze względu na różnice w wieku, uczestników podzielono również na kategorie według ich zdolności matematycznych: od podstawowych umiejętności liczbowych (identyfikowanie i nazywanie liczb) i podstawowego rozumienia liczb (rozumienie wielkości liczbowych, np. dziewięć to więcej niż trzy) po bardziej zaawansowane zdolności matematyczne (wykonywanie obliczeń, takich jak dodawanie i odejmowanie).
Okazało się, że prawie jedna trzecia dzieci (32 proc.) grających w gry planszowe poprawiła swoje wyniki w zakresie podstawowych i zaawansowanych umiejętności matematycznych w porównaniu z dziećmi z grupy kontrolnej. Wyniki badania pokazują, że gry planszowe mogą być prostym i przyjemnym sposobem na naukę liczenia i rozwijać umiejętności matematyczne dzieci. Taki sposób wykorzystania planszówek może pozytywnie wpłynąć na inne umiejętności rozwojowe.
Przyszłe badania powinny mieć na celu zbadanie wpływu, jaki te gry mogą mieć na inne umiejętności poznawcze i rozwojowe – powiedział Jaime Balladares, główny autor badania.
Źródło: The effects of board games on math skills in children attending prekindergarten and kindergarten: A systematic review Early Years