Ból brzucha w ciąży w pierwszych i kolejnych tygodniach. Kiedy z bólem podbrzusza w ciąży zgłosić się do lekarza?

Sandra Sidor
Bóle podbrzusza w ciąży mogą mieć różne podłoże zależnie od wieku ciąży oraz innych czynników
Bóle podbrzusza w ciąży mogą mieć różne podłoże zależnie od wieku ciąży oraz innych czynników pixabay
Ciąża to czas, w którym przyszła mama jeszcze bardziej o siebie dba. Nic więc dziwnego, że wszelkie dolegliwości, jakie dokuczają jej w tym okresie bardzo mocno niepokoją. Ból brzucha w ciąży w zależności od jej etapu może mieć różną przyczynę i odeminnych charakter. Przeważnie to wynik zaman fizjologicznych, jakie zachodzą w ciele przyszłej mamy. Bywa, że ból brzucha w ciąży ma podłoże zakaźne. Wynika z zatrucia pokarmowego lub infekcji układu moczowego. Najbardziej niepokojącym jest ból brzucha w ciąży w pierwszym trymestrze, gdyż może wskazywać na poronienie.

Czy ból brzucha w ciąży jest normalny?

Ból brzucha w ciąży nie zawsze oznacza coś złego. Ból brzucha na początku ciąży to typowy objaw, z którym boryka się wiele przyszłych mam. Najczęściej jest on sygnałem, że dziecko rośnie i zaczyna się poruszać. Wobec tego ciężarne nie powinny wpadać w panikę w momencie, gdy rozboli brzuch. Zarodek po zagnieżdżeniu się w błonie śluzowej jamy macicy zaczyna szybko rosnąć. W związku z tym dolegliwości bólowe, pojawiające się w tym okresie są całkowicie normalne. Należy obserwować swój organizm i w przypadku wystąpienia dodatkowych objawów, jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Ból podbrzusza w ciąży pojawiający się w pierwszych tygodniach może być pierwszym sygnałem, że w organizmie przyszłej mamy rozwija się mały człowiek.

Niestety zdarza się, że ból podbrzusza w ciąży jest spowodowany rozwojem chorób. Wiążąc go tylko i wyłącznie z ciążą możemy zaniedbać poważne problemy zdrowotne jak zapalenie wyrostka robaczkowego lub wirusowe zapalenie przewodu pokarmowego. Bólem podbrzusza manifestuje się zespół jelita drażliwego, mający podłoże psychologiczne. W czasie ciąży mogą pojawić się nieprawidłowości związane z układem moczowym, czego dodatkowym objawem jest dyskomfort nad spojeniem łonowym, częstomocz, pieczenie i naglące parcie na pęcherz.

Ból brzucha w pierwszych tygodniach ciąży

Ból brzucha w ciąży w pierwszym trymestrze świadczy najczęściej o rozwijającym się w organizmie mamy płodzie. Rosnący zarodek zajmuje coraz więcej miejsca, co może powodować lekkie dolegliwości w podbrzuszu, podobne do tych odczuwanych przed miesiączką. Dlatego w zdecydowaniej większości przypadków bóle brzucha w pierwszych tygodniach ciąży można zignorować, pod warunkiem, że są jedynym występującym symptomem.

Zdrowie

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

W momencie, gdy oprócz bólu brzucha w ciąży pojawia się plamienie lub krwawienie z dróg rodnych, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. W najgorszym przypadku może to świadczyć o poronieniu. Tego typu objawów nie wolno bagatelizować, gdyż reagując w porę szanse na uniknięcie przykrych konsekwencji istotnie wzrasta.

Niektóre kobiety odczuwają ból brzucha na początku ciąży jak przed okresem. Trzeba pamiętać, że jego charakter może różnić się w zależności od wieku ciąży. Poza tym każdy organizm nieco inaczej reaguje na rozwijający się w nim zarodek.

Ból brzucha w ciąży w pierwszym trymastrze może powodować zatrucie pokarmowe. Pojawia się wówczas brak apetytu, uczucie wzbętego brzucha, zgaga i biegunka. Pomocne w łagodzeniu tych dolegliwości może być wypiecie herbaty miętowej lub rumiankowej i kilkudniowe stosowanie diety lekkostarwnej opratej wyłącznie o gotowane dania. Na infekcje układu moczowego mogą wskazywać częste korzystanie z tolaety, pieczenie przy oddawaniu moczu i ból odczuwany podczas mikcji. Warto skonsultować z lekarzem leczenie, a w domu starać się jak najwięcej pić wody.

Bólu brzucha w ciąży w drugim i trzecim trymestrze

Ból brzucha w ciąży może pojawić się na każdym jej etapie. Płód z dnia na dzień nieznacznie zwiększa swoje rozmiary, a zatem potrzebuje więcej miejsca. Macica rozciąga się, a płód może naciskać na sąsiadujące narządy, co będzie wywoływało ból. Nabrzmiałe w ciąży narządy rodne mogą wywoływać w jamie brzusznej uczucie pełności. W drugim trymestrze maluszek zaczyna się poruszać w łonie mamy, co również może powodować pewien dyskomfort. W większości przypadków ból podbrzusza w ciąćy mija samoistnie, ponieważ związany jest ze zmianami, jakie zachodzą w organizmie przyszłej matki.

Dyskomfort w podbrzuszu u ciężarnej może nasilać się podczas zmiany pozycji, śmiechu, kichania oraz kaszlu. W okresie ciąży niesamowicie ważne jest wzmacnianie mięśni brzucha, odpowiednia ilość odpoczynku i dbanie o nawodnienie organizmu.

Ból brzucha w ciąży w drugim lub trzecim trymestrze również może wskazywać na dolegliwości ze strony układu moczowego lub pokarmowego. Początkowo warto zastosować domowe sposoby, a gdy te nie okażą się skuteczne wówczas konieczna bedzie interwencja lekarska. Przy bólu brzucha w ciąży pod żadnym pozorem nie należy decydować się na przyjmowanie na własną rękę leków przeciwbólowych, ponieważ mogą one zaszkodzić dziecku. Każdy rodzaj leczenia trzeba skonsultować z lekarzem prowadzącym, który ustali, czy nie będą one miały negatywnego wpływu na płód.

Im bliżej porodu tym bóle podbrzusza w ciąży mogą się nasilać. Te odczuwane w 8 i 9 miesiącu mogą być skurczami porodowymi.

Kłujący ból brzucha w ciąży

Ból brzucha w ciąży o charakterze kłującym powinien zaniepokoić, zwłaszcza gdy wiąże się z twardnieniem podbrzusza i towarzyszy mu tkliwość. Takie symptomy mogą świadczyć o odklejaniu się łożyska, a to stan bardzo niebezpieczny dla życia płodu, gdyż może prowadzić nawet do niedotlenienia i śmierci dziecka. To dlatego należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza i opowiedzieć o dolegliwościach.

Kiedy z bólem brzucha w ciąży zgłosić się do lekarza?

Podczas ciąży niesamowicie ważne jest obserwowanie własnego organizmu i wyłapywanie wszelkich nieprawidłowości. Szczególną ostrożność należy zachować w momencie, gdy oprócz bólu brzucha w ciąży:

  • pojawia się krwawienie z dróg rodnych,
  • występuje biegunka, wymioty i osłabienie,
  • pojawiają się regularne skurcze brzucha
  • brzuch jest tkliwy, a podbrzusze twarde.

Specjalista określi, z czym związane są te dolegliwości i czy są jakiekolwiek powody do niepokoju. Warto jest dokładnie określić rodzaj bólu oraz jego umiejscowienie. To dostarczy lekarzowi dodatkowych informacji, dzięki którym będzie mógł postawić trafną diagnozę.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia