Co trzecia zabawka nie spełniła wymagań. Zanim kupisz dziecku prezent, sprawdź, czy jest bezpieczny. Wyniki kontroli UOKiK

Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Poparzenie, zadławienie, uduszenie… To grozi twojemu dziecku ze strony zabawek. W sklepach nie brakuje niestety niebezpiecznych produktów. Wyniki kontroli UOKiK wykazały nieprawidłowości w przypadku więcej niż co trzeciej maskotki, piłki czy przebrania.

Spis treści

Jakich zabawek nie kupować dzieciom? Wyniki kontroli UOKiK

Przed Dniem Dziecka Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował wyniki kontroli zabawek dla dzieci i wskazał, które z nich nie spełniają wymagań odnośnie bezpieczeństwa dzieci. Na wykazie zabawek podano konkretne modele kostiumów i masek oraz zabawek miękkich wraz z informacjami i zdjęciem.

UOKiK skontrolował wiele modeli i wskazał, jakich wymagań nie spełniają producenci
UOKiK skontrolował wiele modeli i wskazał, jakich wymagań nie spełniają producenci ezhena/123RF

W ramach dwóch kontroli wojewódzkich inspektoratów Inspekcji Handlowej zbadano w sumie 65 modeli zabawek, w tym:

Wszystkie produkty zweryfikowano w laboratorium.

„Przedsiębiorców typujemy na podstawie wyników wcześniejszych kontroli. Uwzględniamy tez sygnały medialne, informacje od konsumentów i przedsiębiorców” – podał UOKiK w swoim raporcie.

Niestety, aż w 38 proc. zabawek wykryto nieprawidłowości formalne lub konstrukcyjne.

Niebezpieczne maskotki i przebrania dla dzieci

Pierwsza kontrola UOKIK (październik-grudzień 2023 roku) objęła 30 modeli zabawek takich, jak miękkie maskotki, peruki, stroje i kostiumy.

Skontrolowano cechy takie, jak oznakowanie, trwałość szwów i obecność zbyt małych elementów, jak również palność niektórych zabawek.

„Sprawdziliśmy importerów, sprzedawców hurtowych, sklepy detaliczne i wielkopowierzchniowe. Zabawki badane w zakresie palności pochodziły: 27 modeli z Chin i po 1 z Indonezji, Polski, Włoch.”

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Zabawki skontrolowano pod kątem wymagań formalnych, w tym oznakowania. Nieprawidłowości wykryto w 6 modelach zabawek. Aż w dwóch przypadkach zabrakło na nich ostrzeżeń, w tym „Trzymać z dala od ognia”. Tyle samo nie miało właściwie sporządzonej deklaracji zgodności lub jej brak. W dwóch innych przypadkach stwierdzono brak danych producenta i importer.

W efekcie w takich sytuacjach opiekunowie dziecka nie mają odpowiednich informacji na temat zagrożenia związanego z palnością zabawki i mogą nie móc mu zapobiec, nie wiedzą, czy spełnia wymagania i gdzie mają dochodzić swoich praw dotyczących zabawki.

UOKiK ostrzega przed niebezpiecznymi zabawkami. Stężenie przekroczone 300-krotnie!

UOKiK ostrzega przed niebezpiecznymi zabawkami. Stężenie przekroczone 300-krotnie!

Z 220 zbadanych na obecność ftalanów modeli zabawek 39 miało nieprawidłowości - poinformował w piątek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Największe przekroczone stężenie ftalanów jakie stwierdzo...

Piotr Kotomski
Piotr Kotomski

Wykonano także badania laboratoryjne, w tym palność zabawek, ponieważ niektóre z nich stwarzają zagrożenia zajęcia się ogniem. Zweryfikowano przy tym, jak szybko rozprzestrzenia się na nich ogień.

Nieprawidłowości dotyczyły 6 modeli na 30. W jednym przypadku, a była to maska, problemem był przekroczony czas palenia, stwarzający ryzyko poparzenia i pożaru. W jednym stwierdzono zbyt małe elementy, którymi dziecko może zakrztusić się poprzez połknięcie. Cztery zabawki były źle wykonane i z powodu dostępu do wypełnienia z włóknistego materiału stwarzały ryzyko zadławienia lub uduszenia.

To prawdziwa plaga przed świętami! Uważaj na swoje dziecko!

To prawdziwa plaga przed świętami! Uważaj na swoje dziecko!

Przed świętami Bożego Narodzenia, gdy wpadamy w wir zakupów i porządków, lekarze powtarzają, by szczególnie pilnować dzieci. Połknięcia przedmiotów przez dzieci to plaga – alarmuje gastroenterolog dr ...

Monika Góralska
Monika Góralska

Lalki i piłki, które zagrażają maluchom

W drugiej kontroli inspektoraty (styczeń-kwiecień 2024 r.) IH sprawdziły oznakowanie 35 modeli zabawek miękkich z wypełnienie, a także importerów, sprzedawców hurtowych, sklepy detaliczne i wielkopowierzchniowe. Produkty podchodziły w większości z Chin (24), a także Polski (6), Indonezji (2), a po jednym było z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Szwecji. Niestety, zabawki z Chin znane są też z zawartości szkodliwych związków.

Tym razem nieprawidłowości stwierdzono w 10 zabawkach, a w przypadku 4 z nich był więcej niż jeden problem. We wszystkich sporządzono niewłaściwie deklarację zgodności. W dwóch przypadkach zabrakło kompletnej instrukcji użytkowania. Tyle samo zawierało niezasadnie umieszczone ostrzeżenie „0-3”, co oznacza, że produkt jest nieodpowiedni dla dzieci w wieku poniżej 3 lat.

W efekcie osoba kupująca nie może sprawdzić, czy zabawka spełnia wymagania, jest niedostatecznie informowany o sposobie je używania lub jest wprowadzany. Ponadto w 8 modelach na 35 badanych wykryto m.in. takie nieprawidłowości, jak zbyt małe elementy i dostęp do wypełnienia z materiału włóknistego. Stwierdzone niezgodności stwarzają ryzyko udławienia lub uduszenia się dziecka podczas zabawy.

Fatalne wyniki kontroli zabawek magnetycznych. Wszystkie okazały się niebezpieczne

Fatalne wyniki kontroli zabawek magnetycznych. Wszystkie okazały się niebezpieczne

Złe wieści dla rodziców i opiekunów: 16 kulek i innych zabawek magnetycznych zostało przebadanych przez inspekcję handlową w całym kraju. Wszystkie okazały się groźne dla dzieci i zostały wycofane.

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska

Jak sprawdzić, czy zabawka jest bezpieczna?

Przed zakupem zabawki warto sprawdzić, czy jest bezpieczna, na podstawie jej opakowania i oznakowań na metkach. Według zaleceń UOKiK dobrze też przyjrzeć się jej wykonaniu. To, czego nie może zabraknąć wśród oznaczeń, to znak „CE”.

– Dobra zabawka sprawia radość, wspomaga rozwój dziecka i przede wszystkim nie stwarza dla nikogo zagrożenia. Jak to sprawdzić samodzielnie? Warto zwrócić uwagę na kilka ważnych spraw – mówi Jagoda Kruszewska z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. – Po pierwsze, sprawdź, czy zabawka ma znak CE. To jest deklaracja producenta, że produkt spełnia unijny wymagania. Po drugie, dostosuj zabawkę do wieku i możliwości dziecka. A po trzecie, sprawdź jej wykonanie. Upewnij się, czy zabawka nie ma zbyt małych elementów, które maluch mógłby połknąć. Czy nie ma zbyt ostrych krawędzi, którymi można się skaleczyć? Sprawdź też, czy nie ma zbyt łatwego dostępu do wypełnienia na przykład za słabych szwów? Zwróć też uwagę na dołączone instrukcje i ostrzeżenia, bo niektórymi zabawkami dziecko może się bawić jedynie pod twoim nadzorem.

Anilina w zabawkach to substancja prawdopodobnie rakotwórcza. Będzie zmiana przepisów

Anilina w zabawkach to substancja prawdopodobnie rakotwórcza. Będzie zmiana przepisów

Zabawki mają zawierać mniej aniliny – przewiduje projekt rozporządzenia, który zgodnie z wytycznymi UE ma zwiększyć ochronę zdrowia i życia dzieci. Związek ten jest pierwszorzędową aminą aromatyczną, ...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia