Niebezpieczne zabawki na rynku! UOKiK ostrzega przed ftalanami

OPRAC.:
Piotr Kotomski
Piotr Kotomski
Niebezpieczne zabawki
Niebezpieczne zabawki
Z 220 zbadanych na obecność ftalanów modeli zabawek 39 miało nieprawidłowości - poinformował w piątek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Największe przekroczone stężenie ftalanów jakie stwierdzono było 300-krotne. Urząd ostrzega, że to niebezpieczne dla zdrowia.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) informuje o wynikach kontroli zabawek pod kątem obecności ftalanów. W 18 proc. zbadanych modeli stwierdzono przekroczenie dopuszczalnego stężenia tych szkodliwych substancji. Największe przekroczenie normy było 300-krotne!

Ftalany są niebezpieczne

Ftalany to niebezpieczne dla zdrowia substancje chemiczne stosowane do zmiękczania plastiku. W wysokich stężeniach mogą powodować zaburzenia płodności, uszkodzenia narządów, a nawet nowotwory.

"W wysokim stężeniu ftalany są niebezpieczne dla zdrowia – mogą powodować zaburzenia płodności, grozić uszkodzeniem nerek lub wątroby, rozwojem astmy, a nawet nowotworami" - twierdził UOKiK.

Urząd dodał, że aby nie kupować nieoznakowanych zabawek. Upewnij się, że zabawka ma znak CE – to deklaracja producenta, że produkt spełnia odpowiednie wymagania unijne; możesz wtedy domniemywać, że będzie bezpieczny

UOKiK skontrolował 220 modeli zabawek

UOKiK skontrolował 220 modeli zabawek dostępnych na polskim rynku. W 39 z nich (18%) stwierdzono niedopuszczalne stężenie ftalanów. W 46 zabawkach (21%) ujawniono nieprawidłowości formalne, takie jak brak wymaganych ostrzeżeń, instrukcji używania, deklaracji zgodności lub danych producenta/importera.

Zagrożone są przede wszystkim małe dzieci, które często wkładają zabawki do ust. UOKiK apeluje do rodziców o ostrożność i zwracanie uwagi na bezpieczeństwo zabawek. Należy kupować zabawki tylko z pewnych źródeł, sprawdzać ich oznakowanie i stan techniczny.

UOKiK ostrzega przedsiębiorców przed wprowadzaniem do obrotu niebezpiecznych zabawek. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości mogą zostać wszczęte postępowania administracyjne i nałożone kary.

Co zrobić, jeśli kupiliśmy niebezpieczną zabawkę?

  • Należy zgłosić to do UOKiK-u lub najbliższego inspektoratu Inspekcji Handlowej.
  • Możemy też zwrócić zabawkę do sklepu i żądać zwrotu pieniędzy.
  • Pamiętajmy: bezpieczeństwo naszych dzieci jest najważniejsze!

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Niebezpieczne zabawki na rynku! UOKiK ostrzega przed ftalanami - Portal i.pl

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia