Zawsze się spóźniasz? Teraz masz dobre wytłumaczenie. Być może cierpisz na ślepotę czasową! Czy da się ją wyleczyć?

Marta Siesicka-Osiak
Trening uważności i techniki panowania nad stresem oraz korzystanie z odpowiednich narzędzi może pomóc w organizowaniu czasu.
Trening uważności i techniki panowania nad stresem oraz korzystanie z odpowiednich narzędzi może pomóc w organizowaniu czasu. asier_relampagoestudio/Freepik
Jesteś wiecznie w niedoczasie? Zawsze się spóźniasz, a organizacja czasu nie jest twoją mocną stroną? Te objawy wskazują na to, że możesz cierpieć na ślepotę czasową. Zobacz, u kogo występuje to zjawisko i czy można z nim walczyć.

Spis treści

Czym jest ślepota czasowa?

Termin ślepota czasowa nie odnosi się do konkretnej jednostki chorobowej, ale określa zespół cech, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Wiąże się przede wszystkim z niezdolnością do rozpoznania, ile czasu minęło np. od wakacji lub oszacowania, ile czasu zajmie wykonanie danej czynności.

Osoby, które mają ten problem, często uważają, że wyjście z domu zajmie im zdecydowanie mniej czasu niż rzeczywiście jest im potrzebne. Nie potrafią przeliczyć ile minut muszą poświęcić np. na kąpiel, ubranie się i spakowanie. Choć zazwyczaj robią to w pół godziny, stwierdzają, że potrzebują tylko 15 minut.

Takie wypaczone postrzeganie czasu może mieć miejsce, gdy mózg cierpi na dysfunkcję wykonawczą.

– Ślepota czasowa jest często związana ze stanami neurorozwojowymi, takimi jak zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) – powiedziała „The Sun” ekspertka dr Becky Spelman, założycielka Private Therapy Clinic.

Dodała jednak, że nie trzeba mieć ADHD, aby doświadczyć problemów z zarządzaniem czasem. Do takiej sytuacji może dojść także wtedy, gdy dzieje się coś, co zakłóca zdolność mózgu do kontrolowania i regulowania myśli, emocji i zachowań.

ADHD a ślepota czasowa

Badanie, którego wyniki opublikowano w 2019 r. w „Medical Science Monitor” potwierdziło wcześniejsze tezy wskazujące na to, że osoby z ADHD mają problem z percepcją czasu.

– Osoby z ADHD mają trudności w szacowaniu czasu, występuje u nich także poczucie, że czas mija, a one nie są w stanie wykonać zadań dokładnie i dobrze – czytamy w publikacji.

Z kolei dr Spelman wiąże ślepotę i ADHD z hiperfokusem, który ma miejsce, gdy osoba jest tak pochłonięta zadaniem, że może wyłączyć się wszystkie inne bodźce. Jednocześnie osoby z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi są często narażone na problemy z rozproszeniem uwagi i impulsywnością, co także nie ułatwia im organizowania sobie czasu.

Autorzy badania nad „Kliniczną implikacją postrzegania czasu w zespole nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi”, podkreślają, że chociaż ADHD wiąże się z nieprawidłowościami neurologicznymi, to ostatnie badania wykazały, że leczenie zaburzenia daje szansę na normalizację ich percepcji czasu.

Jak radzić sobie z wiecznym spóźnialstwem?

Dr Spelman udzieliła czytelnikom „The Sun”, kilku porad, które mogą pomóc w radzeniu sobie z objawami ślepoty czasowej:

  1. Korzystanie z podpowiedzi wizualnych – minutników, alarmów i kalendarzy – może stworzyć bardziej namacalne poczucie upływu czasu i zapewni przypomnienia o ważnych terminach lub zadaniach.
  2. Dzielenie zadań na mniejsze części ułatwi oszacowanie i przydzielenie niezbędnego czasu na ukończenie konkretnych czynności.
  3. Ustalanie jasnych procedur i harmonogramów może pomóc w zarządzaniu czasem i utrzymaniu porządku.
  4. Zaangażowanie się w działania zmniejszające stres, takie jak ćwiczenia oddechowe czy uważność oraz dbanie o prawidłowy sen, sprzyjają lepszej organizacji czasu, koncentracji i ogólnemu samopoczuciu.

Lekarka zaleca także konsultację ze specjalistą, który pomoże we wdrożeniu ewentualnej terapii lub innej formy leczenia stosowanej u osób cierpiących z powodu ADHD. Jeśli nie masz postawionej diagnozy, psycholog może pomóc ci znaleźć przyczynę problemów z zarządzaniem czasu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia